Fotoreportaaž: vaata põnevaid kaadreid Kanepi ja Kontaveidi matšist ja loe, mis seal tegelikult toimus

26.11.2017 19:25
Ants Põldoja Fotod: Aivar Pärtel
Kommentaarid
0

Tänavu sügise suu­rimas koduses spordisündmuses, aga miks mitte ka avaliku elu sündmuses, nägi Saku Suurhalli kogunenud täismaja publik, kuidas Kaia Kanepi alistas kaks tundi ja 20 minutit kestnud tähtede tennisematšis Anett Kontaveidi 7:5, 5:7, 6:3. Tennisesõpradele pakuti elamust täie raha eest.

Ons Kanepi nüüd Eesti parim tennisist? Hetkeseisuga võib ju nii öelda, aga tähtsamad mängud seisavad uue aasta hakul ees. Peamine, et Eestil on maailma edetabelis taas kaks naismängijate saja parema seas. Küllap hoiab enamik fännidest pöialt mõlemale.

Ažiotaaž
Kära ja reklaami oli suure tennisemängu eel küll ja küll. Eesti Meedial õnnrestus kokku viia kaks Eesti mõistes staari, kes ilmselt koos Kelly Sildaruga kuuluvad praegu kolme popoulaarseima naissportlase hulka.
Selleks tuli välja käia suur raha – võitjale 50 000 ja kaotajale 30 000 eurot. Kuid tennisistide igapäevane teenistus on sedavõrd suur, et nii-öelda hooajavälisel ajal mängimiseks poleks saanud väiksemast summast rääkida. Kuna Saku Suurhall täitus pilgeni, ei pea Eesti Meedia kulusid kahetsema.
Mängu sportlik tähendus oli iseenesest väiksem kui võib-olla kellegi moraalne võit. Tennises on aastas 20-25 turniiri, neist osa väga olulised. Ei mängitud ju selle peale, kumb saab Eestit olümpial esindada – kui sul edetabelikoht on piisavalt hea, siis tennises ei ole riigi jaoks piiranguid parimatele turniiridele pääsemiseks. Nagu ka omal ajal köeti üles Kanepi ja Maret Ani duelli. Kuid maailma edetabelis on esisajas täpselt sada kohta ja kui üks eestlanna selle võtab, jääb 99 veel alles.
Eesti tennise Grand Old Man Toomas Leius lootis kõige rohkem põnevat heitlust. „Seda ma ei usu, et see kohtumine oleks nagu show, kus stsenaaarium kokku lepitud, aga nadi oleks ka siis, kui keegi neist 50 minutiga näiteks 6:2, 6:1 võidaks ütles Leius. „Ma loodan, et nad lähevad ikkagi täie tahtmisega mängima.“
„Üks peab muidugi võitma, aga oleks absurdne öelda, et selles mängus selgub Eesti parim. Omavaheline kohtumine tennises suurt ei loe. Mõni hea mängija on nõrgemale isegi viis korda järjest kaotanud, aga pare­must näitab ikkagi edetabel,“ jätkas Leius.
Eesti Tennise Liidu juhatuse liige Toomas Kuum leidis samuti, et mängus ei selgitata Eesti parimat. „Eelmisel laupäeval valis Eesti Tennise Liit aasta parimaks Anett Kontaveidi, ent Kaia Kanepi sai esikoha kategoorias „Aasta tegu“ US Openi veerandfinaali eest.
Selline auhindade jaotus tundus objektiivne,“ ütles Kuum. „Antud mängu juures oli oma roll ka tenniseliidul, näiteks kohtunike määramine, kuid au korraldamise eest läheb kindlasti Eesti Meediale.“
Tulemuse tähtsuse kohta arvas Kuum nii. „Mõlemad tahavad kindlasti võita, aga kaotust vaevalt liiga palju üle elavad. Hooaeg on mõlemal läbi ja vaevalt kumbki on tippvormis, aga mängima minnakse tõsiselt.“
Igatahes leidsid nii mitmedki tennisehuvilised, et teisipäevane kohtumine toimus õigel ajal: mängu kaotaja saab igal juhul öelda, et ta kaotas tugevale vastasele.

Publik
Peab ütlema, et tennisematšile saabuvaid inimesi pikemat aega jälgides tekkis tunne, et nii mitmekesist publikut polegi kodumaisel spordisündmusel olnud. Lapsed, noored, keskealised, vanad ja terved pered, neist naisi ja mehi päris võrdselt.
Lisaks tuntud tenniseinimestele ka teiste spordialade esindajaid, kultuuriinimesi ja poliitikuid. Võiks ka öelda, et nii rikkaid, keskklassi inimesi kui ka vaeseid, aga sellist jaotust vist päris visuaalselt otsustada ei suuda.
Leius ütles, et tavalise spordipubliku jaoks on Kanepi ja Kontaveidi matš kahtlemata suursündmus. „Juba 4000 piletit müüdud ja küllap rohkemgi, kui hind oleks kõigile taskukohane. Aga ma ei nimeta piletit kalliks, sest korraldajad tegid ikka suuri kulutusi,“ sõnas tennisekorüfee 20 eurost alanud piletihinna kohta. Mängupäeva hommikul oli mees isegi liiga pessimistlik, sest ikkagi tuli saal täis.
Nagu ka kontserdil on peaesinejale soojendusbänd, siis seekord moodustas sissejuhatuse lõbus tennisemäng, kus „siniste“ võistkonna poolel olümpiavõitja Erki Nool ja laulja Bert Pringi, „mustade“ poolel kahevõistlejad Allar Levandi ja Ago Markvardt. Kumbagi poolt toetas üks Eesti säravaid noormängijaid, vastavalt Katriin Saar ja Lissi Kubre. Kuid Ivo Linna ja Liis Lemsalu näol ei puudunud ka muusika.

Kelle poolt?
Kiirküsitlus rahva seas näitas, et kahe Eesti tipptennisisti poolehoidjad jagunevad enam-vähem võrdselt kolmeks. Kuidas nii? Aga kolmandik fänne tulid lihtsalt head tennist nautima ega soovinud ühele poolele eelistust anda. Kolmandik eelistas Kontaveiti ja kolmandik Kanepit.
Toome siin lühidalt välja paar arvamust mitmekümnest. Allen (42): „Ootan tasavägist mängu, kuid loodan, et võidab Anett.“ Ilona (44): „Kui mõlemad mängivad oma parimat tennist, siis võidab napilt Kaia.“
Mõni minut enne mängu esitas üks õhtu juhtidest publikule üleskutse: „Tõstke käed, kes on Kaia poolt!“ Ja paljud käed vastuseks tõusidki. Kui aga taheti näha Anetti pooldajaid, siis kiirpilgu alusel oli käetõstjaid natuke rohkem. Ning nende arvu põhjal võib taas väita, et osa inimesi jättis üldse käe tõstmata.

Mäng
Kohtumine ise oli naiste tennisele iseloomulikult kõikuv. Kontaveit tegi kohe avageimis kaks topeltviga, järgmises servigeimis jäi 0:40 taha, aga ometi pääses 3:0 juhtima. Tundus, et tasapisi mängib ta Kanepi tagajoonelt üle. Aga edasi jätkus kõik üles-alla: Kanepi sai 5:3 juhtima, lasi viigistada 5:5, aga ikkagi võitis seti.
Rahva seas kostsid hüüded: „Come on, Kaia!“ Tundus, et fanaatilisi pooldajaid, kes julgesid suu lahti teha (muidugi punktide vaheajal, sest mängu ajal tuleb tennist jälgida vaikselt), oli Kanepil rohkem. Samas kostis aga vägevaim aplaus siis, kui Kontaveit 5:5 viigistas.
Teises setis hoidsid mõlemad oma servi, kuni Kanepi murdis ja 5:4 ette sai. Aga mängu pööret see ei tähendanud – just nüüd, oma tähtsal pallingul oli Kanepi järsku ebakindel ja Kontaveit viigistas matši teise seti võiduga.
Otsustava seti algul nähti ilmselt õhtu parimat tennist ja kuuldi tugevamaid aplause mõlemale mängijale. Kanepi oli siiski domineerivam ja läks otsustavalt 5:1 ette. Veel päästis Kontaveit kaks geimi, aga mitte mängu. Kui miskit tuua Kanepi võidu põhjuseks, siis paremat servi: ta lõi rohkem ässasid ja tegi vähem topeltvigu.
„Kahju, et mäng niimoodi lõppes,“ ütles üks pealtvaataja, kes pidas silmas, et just viimasel punktil tegi Kontaveit topeltvea.
„Pidi see eelmäng nii kaua kestma,“ nurises üks lastega pere, sest nüüd pääsesid nende koolijütsid magama alles kesköö paiku, sest ajaliselt lõppes suur mäng alles kell 22.40.
Tõesti, laste suurt huvi arvestades jäädi natuke hilja peale. Aga oli võimas etendus!!