Tore ajalookild: Thatcher tahtis 1991. aasta augustis haigele Gorbatšovile appi lennata

05.02.2017 19:30
Gert Liivamäe
Kommentaarid
1
Foto:

Riigijuhtide head isiklikud sidemed aitavad kaasa ka riikide parematele suhetele. Nõukogude Liidu viimane juht Mihhail Gorbatšov võitis oma avatuse ja riigi uuendamise plaanidega nii Suurbritannia peaministri Margaret Thatcheri kui ka USA presidentide Ronald Reagani ja George H. W. Bushi sümpaatia. Nende läbirääkimised viisid külma sõja lõppemiseni.

1991. aasta augustis toimus Nõukogude Liidus riigipööre ja uus juhtkond senise asepresidendi Gennadi Janajevi juhtimisel teates, et Gorbatšov ei saa viletsa tervise tõttu enam riiki juhtida ning viibib Krimmis, Foroses.
1990. aastal oli Briti peaministriks saanud John Major, aga endine peaminister Margaret Thatcher helistas uudist kuuldes kohe Nõukogude Liidu suursaadikule Londonis Leonid Zamjatinile. Robert Service toob raamatus „Külma sõja lõpp 1985-1991“ ära Zamjatini mälestused sellest päevast:
„Ta helistas mulle kell kaheksa hommikul ja küsis väga kurjalt: „Härra suursaadik, kas teate, mis Venemaal toimub?“ „Vabandust, proua, ei tea.“ „Noh, lülitage siis oma teler sisse ja vaadake ise. Mul on vaja Inglise lennukile luba lennuks Venemaale. Teie tulete minuga kaasa. Võtan kaasa arsti. Gorbatšov olevat haige. Võib-olla on ta suremas. Pean minema Venemaale!“
Ilmselt sai ta peagi teada, mis tegelikult juhtus, ja nägi päev hiljem ka seda, et riigipööre kukkus läbi.
Autor kommenteerib, et Thatcheri kõnelemisviisis võis olla mõndagi Victoria-aegsest melodraamast, aga tema tunded nõukogulasest sõbra vastu olid ehtsad.Vaadatud 724 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
ants

Seda on heA TEADA- Kas see oli tõesti nii?

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi