11 viisi, kuidas luua kaunis jõuluaeg perele säästlikult

10.12.2017 21:45
Kommentaarid
0
Foto:

Mida vähem päevi jõululaupäevani jäänud on, seda külluslikumalt on poeletid täis jõuluteemalisi tooteid. Sajad küünlad, kuusekaunistused, kommipakid ja muud tooted võivad poes käies hullutada ning ka napsata rahakotist oma osa igal aastal. Kõikide ahvatluste tõttu ei pane tähelegi, kuidas eelarve läheb lõhki ning vahva jõulukuu nautimise asemel tuleb sente veeretada.

Raha säästmiseks on sadu võimalusi ka jõulude ajal. Kui soovid tänavu jõuluaja vastu võtta ilma rahakotti tühjendamata või soovid üleüldiselt raha kokku hoida, siis kasuta alljärgnevaid nippe, mis on küll väga lihtsad, kuid aitavad sul kahtlemata oma eelarvega paremini toimetada.

1. Tee jõulukaunistused ise
Jõuluehted löövad silma särama igaühel, kuid isegi 1-2-eurosed kaunistused võivad lõpuks hammustada rahakotist üpris suure summa. Selle asemel võiks aga jõulukaunistusi valmistada ise, kasutades selle jaoks juba kodus olemasolevaid vahendeid. Mis veelgi parem, meisterdamisesse saab kaasata ka lapsi ning sedasi tuua varakult jõulurõõmu kogu perele.
Rääkides ideedest, siis Pinterest on üks parimaid portaale jõuluideede ammutamiseks. Sa võid näiteks valmistada paberist lumehelveid, kangast jõulupärgi või sokkidest lumememmesid. Ainus, mida sul on vaja, on pisut pealehakkamist!

2. Tee pere ja sõpradega alternatiivseid jõulukingitusi
Olgem ausad, jõulukingitused moodustavad iga pere jõulueelarvest kõige suurema osa. See ei pea aga nii olema!
Jõulukingitustelt säästmiseks on 2 võimalust: tehke pere ja sõpradega „salajõuluvana“ või leppige kokku ühine kingitus. Esimese puhul võite teha kingiloosi ning igaüks teeb ühe kingituse. Nii ei jää keegi kingitegemise ja -saamise rõõmust, kuid ka pere eelarve ei kannata.
Teine võimalus on teha üks ühine kingitus, mis võiks olla näiteks heategevusse annetamine. Jõulude mõte pole kulutada tohutuid summasid materiaalsetele asjadele, vaid jagada rõõmu – just seda saate teha ühise kingitusega, mis teeb kellelegi head.

3. Tee ostunimekiri ja pea sellest kinni
See säästunipp on põhimõtteliselt kõikide säästunippide ema – parim viis raha säästmiseks on planeerimine. Sama kehtib ka jõulude puhul. Pane kirja kõik vajalik ning pea sellest nimekirjast kinni. Veelgi enam, ürita vältida jõulueelset pidevat poekülastamist. Mida vähem poes käia, seda vähem on ka ahvatlusi! Seega ürita ühe korraga soetada kõik vajalik ja väldi ebavajalike toodete toidukorvi poetamist.

4. Mine tasuta jõulukontsertidele
Jõulukontserdid toovad kindlasti jõulurõõmu südamesse, kuid piletihinnad võivad olla üsna kõrged, eriti kui pileteid on vaja osta suurele perele. Kui soovid perega minna kuhugi muusikat nautima, otsi võimalikke tasuta kontserte. Paljud kirikud korraldavad jõuluajal kontserte, mis on võrdväärsed tasuliste kontsertidega.

5. Kingipakend ei pea olema kallis
Kui kingid ise võtavad suure osa eelarvest, siis ei tohi unustada ka pakendeid. Kaunid pakkepaberid, kingikotid ja muud pakendamiseks kasutatavad kaunistused võivad minna maksma kümneid eurosid.
Enne, kui asud aga rahakoti suud avama ja kalleid pakendeid ostma, tee kodus väike koristuspäev ja vaata, kas sul on eelmistest pühadest alles korralikke pakkematerjale. Suure tõenäosusega leiad rohkelt pakkepabereid ja kingikotikesi juba oma kodust.
Kui pead siiski hankima pakendeid juurde, võid ka sellega olla loominguline ja kaunistada pakendi ise. Näiteks võid kaunistada valge paberi ja pakkida kingitusi sellega või kasuta hoopis pruuni jõupaberit, millele seod kauni punase lipsukese. Kusjuures, isegi ajalehepaber võib näha kingituste ümber kena. Vaata siit lehelt veel huvitavaid ja soodsaid pakkimisideesid.

6. Kasuta ühte toiduainet mitme toidu jaoks
Enamikel peredel kulub kõige rohkem raha just jõululaua jaoks. Kui nii on lood ka sinuga, siis on aeg pisut raha säästa! Planeeri jõululaua menüü nii, et saad kasutada ühte toiduainet mitmeks otstarbeks – näiteks kasuta kartuleid kartulipudru, kartulisalati ja täidetud kartulite valmistamiseks. Mida vähem erinevaid toiduaineid sa kasutama pead, seda parem su eelarve jaoks!

7. Las kõik panustavad toidulaua jaoks
Toidust rääkides, siis see nipp sobib neile, kelle jõululaua äärde tulevad kõik sugulased. Leppige kokku, et igaüks panustab jõululaua jaoks pisut – näiteks keegi toob salatit, keegi toob glögi, keegi toob piparkooke. Kui panustate kõik ühiselt jõululaua jaoks, on kulud igaühe jaoks pisut väiksemad.

8. Ära liialda toiduga
Jõulude ajal tahame me kõik pisut lõõgastuda ja nautida erinevaid toite, mida argipäeval ei sööks. Kui sa soovid aga eelarvet pisut koomale tõmmata, on mõistlik piirata seda, kui lookas on jõululaud.
Ära karda serveerida vähem toite – nii ei peagi kartma, et jõulupühade ajal tuleb vöökohale juurde mitu sentimeetrit! Selle asemel, et pakkuda näiteks mitut erinevat heeringat või erinevaid salateid, küsi kõigilt pereliikmetelt, mida eelistatakse ning vali selle põhjal välja teatud toidud. Lihtsuses peitub võlu ning kauni jõuluaja jaoks ei pea sööma nii palju, et hiljem kõhud valutavad.

9. Parimad kingid pole materiaalsed
Kingitused ei pea alati olema poest ostetud – kaunis kingitus võib olla ka isetehtud ja ei pea maksma mitte midagi. Kui sa oled andekas luuletuste kirjutamises, kirjuta igale pereliikmele isiklik luuletus. Kui oled hea meisterdaja, valmista mõni kaunis ese perele. Kui soovid teha kingitust muusikahuvilisele, pane ise kokku CD-plaat.
Võimalusi on rohkelt ning kõik neist taanduvad ühele põhimõttele: mõtle oma lähedastele, nende soovidele ja huvidele ning leiad kindlasti kingiidee, mis sobiks hästi. Parimad kingitused lähevad südamesse ja jäävad meelde ning tihti ei saagi sellisele kingitusele panna külge hinnasilti.

10. Kasuta kliendikaartide boonuspunkte
Veel üks kaval viis, kuidas detsembris raha kokku hoida, on otsida võimalikke soodustusi ja kasutada oma kliendikaarte. Enamikel meist on vähemalt mõne toidupoe kliendikaart, kuhu on aasta jooksul kogunenud raha. Isegi, kui summa on 5-10 eurot, on see jõulupühade ettevalmistuste tegemisel suureks abiks.

11. Jäta alkohol jõululaualt välja
Jõulupühad peaks olema aeg, mil olla oma lähedastega, tunda rõõmu elust ja veeta ühiselt kvaliteetaega ning igal juhul ei kuulu üleliigne alkoholitarbimine selle juurde. Alkohol on kallis ning ei aita kuidagi veeta paremat jõuluaega, seega jäta tänavuselt jõululaualt alkohol täielikult välja. Kui soovid siiski kaasata mingi alkohoolse joogi, osta glögi või veini, mis sobib hästi jõululauale.
Jõuluaeg ei pea tähendama pankrotti ning laenud ei peaks olema lahendus jõulukulutuste katmiseks. Piira tarbimist, leia viise, kuidas taaskasutada kodus olevaid vahendeid ning planeeri jõuluoste. Need kolm põhimõtet ja ülaltoodud 11 nippi aitavad sul kindlasti jõulukulutusi pisut paremini kontrolli all hoida.

Vaadatud 1379 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi