4 valdkonda, mida internet on muutnud

28.12.2020 13:10
Kommentaarid
3
Foto:

Maailm meie ümber on tihtipeale muutunud kiiremini kui oskame arvata. Mõtlemaks selle üle, mis valdkonnad võivad veel tulevikus kiiresti muutuda ja seeläbi palju meie elu mõjutada, tasub heita pilk meie minevikku. Mis on olnud just need valdkonnad, mida on interneti tuleks ja arvutid mõjutanud viimase 10 aasta jooksul kõige enam.

Millal viimati paberlehte või paberlehte lugesid?
Trükimeedia on oma turuosa kaotanud väga palju online meediale. Interneti vahendusel pakutav meelelahutus hõlmab tänaseks päevaks ka e-raamatute, online väljaannete ja blogide lugemist. Tihti kuulatakse bodcaste’e selle asemel, et raamatut lugeda. Paberraamatute kõrval on populaarsust kogumas ka audioraamatud, mida saab kuulata ükskõik mis seadmest, olgu selleks mobiiltelefon, tahvelarvuti, sülearvuti või kõlarid autos. E-raamatute lugemiseks on võimalik lisaks tavapärastele mobiiltelefonidele, tahvelarvutitele ja sülearvutitele kasutada ka spetsiaalseid e-raamatute lugemiseks loodud e-lugerid. Eestis on mitmed raamatute lugemise rakendused nagu Elisa Raamat, mis pakub võimalust eestikeelsete raamatute lugemiseks ja Tallinna Keskraamatukogu pakub eraldi e-raamatute laenutusvõimalust.

Aastate jooksul on ka traditsiooniline meedia ka levinud rohkem online väljaannetesse. Sarnaselt paberlehtede kuu- ja aastatellimustele on võimalik tellida samade väljaannete digitellimused. Artiklid levitatakse erinevatel sotsiaalmeedia platvormidel ja loodud on oma uudiste äpid (näiteks Postimehe, Delfi, Õhtuleht jt)

Meelelahutus ainult paari kliki kaugusel
Tavapäraste telekanalite asemele on nüüd esile kerkinud voogedastusteenused nagu näiteks Hulu, Netflix, Amazon Prime, Hulu jt. Eesti on meil olemas oma Jupiter, mis pakub tasuta vaatamist nii sarjadele, filmidele, spordile ja ka saadetele. Leiate valikus nii otseülekanded, populaarsed ERR-i saated ja mitmed filmiklassikad, näiteks Mehed ei nuta, Keskea rõõmud, Noor pensionär ja palju muud.

Muusikas on lained löömas erinevad platvormid, millest kindel liider on Spotify. CD-de ostmine on muutunud erandiks ja muusikat “kantakse kaasas” oma nutiseadmes või kuulatakse arvuti vahendusel. Lihtsalt lae rakendus alla ja alusta kuulamist.

Mängimise võimalust pakuvad erinevates seadmetes väga paljud erinevad keskkonnad. Erinevate online võimaluste pakkumisega on kaasa läinud ka kasiinod, Eestis on võimalik leida mitmed online kasiinod, milles mängimist alustada. Online kasiinod pakuvad suuresti sama füüsiliste kasiinodega. Slotimängud, kaardimängu ja paljud muud klassikalised mängud on kergesti leitavad. Mängida saab igal ajal ja igast kohas kus on olemas internetiühendus. Kiirema mängimise alustamiseks on uued innovaatilised kiirkasiinod, millel saab kiiresti alustada mängimist ilma pikema registreerimiseta. Mängu alustamiseks saab ennast tuvastada näiteks internetipanga kaudu.

Osta kõik vajalik ilma kodust lahkumata
Vajad uusi riideid või diivanit? Otsid ideid erinevaid kaubanduskeskuseid külastades ja hinda vaadates? Tunnid libisevad kiiresti käest aga soovitud toodet ei ole ikka leidnud? Online poed on tekitanud uue normaalsuse, et poode ei peagi külastama. Ostuvõimalus on toodud otse koju kätte ja paljud e-poed pakuvad tasuta transporti. Kaubad tuuakse tihtipeale kätte 1-2 tööpäeva jooksul.

Internet on muutnud väga põhjalikult seda, kuidas me ostame. Kaupade pakkujad on pidanud nende muutustega kaasa minema. Oleme varsti jõudmas aega, millal kaubandus ja e-kaubanduse ei ole erinevad mõisted. Jääb alles vaid, lihtsalt kaubandus. E-kaubanduse on muutunud niivõrd tavapäraseks osaks üldisest poodide kaubanduse osast. Kliendid soovivad võimalikult lihtsalt kogemust ja e-kaubanduse pakub just seda. Kindlasti ei kao füüsilised poed. Küll aga toovad e-poed välismaa poodide valiku meile lähemale.

Maailm on muutumas väiksemaks
Tänu viisavabadusele ja odavama lennuühendusele, on reisimine muutunud odavamaks. Lennupiletid on kergelt võimalik leida ise internetiavarustest. Klassikalised reisiagentide ja -büroode teenused on asendunud ise reisiplaanide koostamisega. Info leiab ise kergelt erinevates reisifoorumitest, guugeldades ja reisivõrdlusportaale kasutades.

Ajalooliselt oli raske leida enne sihtkohta jõudmata seal asuvaid külaliskortereid. Tänapäevaks on aga erinevad külaliskortereid vahendavad platvormid ja Google muutnud lihtsalt külaliskorterite leidmise. Seega, on hotellide kõrvale tekkinud nii külaliskorterid ja teised erinevad majutusvõimalused, mis muudavad lihtsaks sihtkoha majutuse leidmise.Vaadatud 1562 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
internet

on juutide käpa all

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi