August ehmatas kõiki ilmaennustajaid

04.09.2022 18:20
Piusa Juss Illustreeriv foto
Kommentaarid
8
Foto:

Sellist augustikuud ei oleks mitte keegi suutnud ennustada. Ma ei pea silmas, et tegelikult keegi ei ennustanudki, vaid väidan, et kui veel umbes sadakond inimest võtnuks ülesandeks augustikuu ilma pakkuda, poleks ükski neist täppi pannud.

Eelmises ilmaloos kirjutasin seitsmevennapäevast (10. juuli), mis andis aimu, et suve teisel poolel enam suurt sooja ei tule, kuid uskusin, et pigem tuleb august lähedane normaalsele ja ilma jaheda perioodita. See viimane oli ka õige, aga normaalsest oli asi muidugi kaugel.
Juba päeval, mil minu eelmine ilmalugu ilmus (5. august), oli mõnel pool Eestis sooja üle 30 kraadi, mida ma üldse ei arvanud. Ja esimene dekaad polnud sugugi veel kõige soojem, selle au saab endale augusti teine dekaad.
Lisaks oli ilm valdavalt kuiv. Ainult 2002. aastal oli august kindlasti veel kuivem, sest mitmes vaatlusjaamas ei sadanud kuu jooksul tilkagi vihma. Täpselt 20 aastat tagasi oli ka ­august viimast korda ühtlaselt soe, kuid tol aastal jäid kuumad ilmad (+28 ja rohkem) nägemata. Tänavu oli lootust, et alla 20-kraadiseid päevi augustis ei tulegi, aga päris lõpuni vastu ikka ei pidanud.
Mõnikord on meil augusti keskpaik olnud kõige soojem aeg jahedatel suvedel, näiteks nii juhtus 2017. aastal. Veel meenub 1997. aasta suvi, mil kõige soojem periood oli augusti kolmas dekaad(!).  Ka tollal tuli lõikuskuu keskmine temperatuur äärmuslikult kõrge, aga oli üks lühem jahe periood teisel dekaadil ja kokkuvõttes jäi 25 aasta tagune august tänavusele soojuse poolest alla.

Võit kuulub augusti teisele dekaadile
Huvitav on nüüd võrrelda, kas tänavu suvel oli kõige soojem kümmepäevak juuni kolmas või augusti teine dekaad. Tallinnas näitavad päevased numbrid augusti teisele dekaadile kahekraadist (vastavalt 28,9 ja 26,9), Tartus aga ühekraadist paremust (28,7 ja 27,7). Kuna öised temperatuurid tunduvad olevat üsna võrdsed (keskmiselt 15-16 kraadi), jäigi augusti teine dekaad tänavu kõige soojemaks.
Kui soovite veel imelisi temperatuurinäitajaid, siis Tartus oli tänavu augustis 30+ päevi kaheksa ja 25+ päevi 19, Tallinnas vastavalt 5 ja 16. Seega isegi Tallinnas oli üle poolte päevadest 25 kraadi ja soojem. Muidu ei olnudki Lõuna- ja Põhja-Eesti vahel suurt erinevust, aga kõige viimane lühike kuumalaine kolmandal dekaadil oli Tartus tugevam. Kokkuvõttes pole kahtlustki, et ­august oli tänavu Eesti kõige soojem ja arvatavasti ka kõige kuivem suvekuu.
Mis jälle kurvastas, kui lugesin, et inimesed kommenteerisid meedias: tore, et nüüd on soe, juunis käisime ju jopega. Esiteks on ära unustatud jaanipäeval alanud kuumalaine ja teiseks ei olnud ju juuni kaks esimest dekaadi oma peamiselt 16-21 kraadiga (lisaks kaks 25-kraadist päeva) sugugi kehvad. Meil on see harjumus, et kui üle 20 kraadi sooja ei ole, on kohe jube ilm. Kuid me ei oska eristada suvekuid üksteisest. Juuni esimeses pooles ei ole napilt alla 20-kraadised päevad üldsegi jahedad, aga juulis on. Meie aga võtame millegipärast kõiki suvekuid sama mõõdupuuga.

Pikad prognoosid läksid luhta
Sügist suve järgi ennustada on üldse kõige raskem, kui pidada silmas ilmaprognoosi järgnevate aastaaegade põhjal. Palju parem on ennustada näiteks suve kevade järgi või kevadet talve järgi, ehkki väga kõrget tabavusprotsenti me siin ka ei saavuta.
Tänavune suvi näitas taas koha kätte pikki prognoose tegevatele veebikülgedele nagu näiteks soomlaste Foreca. Juunikuu sooja tulekut nägid nad alles vahetult enne selle saabumist, kuid kaks nädalat varem olid nad ennustanud külma juuni lõppu. Seejärel jätkasid nad sooja ennustamist vähemalt 20. juulini, aga juba heinakuu esimesel nädalal oli sooja vähem ning teine nädal juba päris jahe ja sajune.
Selle peale hakkas Foreca hädaldama, et sooja tänavu suvel enam ei tulegi, aga augusti algul nad järku ärkasid ning hõiskasid hüümärkide saatel: ennustus on pea peale pööratud, nüüd tuleb hoopis palavus! Kus te siis nädal varem olite, kui augustis jahedat ilma ennustasite? Resümee: kaht nädalat ette ei ole ilmaennustajad võimelised täppi panema, ainult ühe nädala ennustust võib teatud piirides uskuda.

Ilm paraneb järgmisel nädalal
Selle jutu jätkuks ütlengi, et minu septembri ennustus ei ole täppisennustus, sest sellega on võimalik täppi panna vaid õnne korral. Küll aga usun endiselt, et üldisemas plaanis järgmise kuu ennustusi võib ikka teha, ehkki tänavu on mul need välja tulnud palju kehvemini kui näiteks 2021. aastal.
Mingi seaduspärasus septembriga on – neil aastatel, kui augusti teine pool on olnud väga jahe (näiteks 2010 ja 2014), oleme septembris saanud uuest 20-kraadiseid päevi. Kuid tänavu on seis teisiti, sest suur soojus pidas vastu pea­aegu augusti lõpuni, puudu jäi vaid paar päeva. Võib juhtuda, et septembris enam 20-kraadised ilmad tagasi ei tulegi, aga samas ma ei usu, et ilm jääb nii külmaks (13–16 kraadi) nagu esimesel viispäevakul.
Olen seda varemgi rääkinud, et Eestis on selline komme, et kui mai algul kerkib temperatuur üle 20, on paljud inimesed nördinud, kui pärast uuesti jaheneb. Aga seda juhtub peaaegu igal aastal! Samamoodi on septembris, et 15-kraadised päevad kuu algul veel ei tähenda, et soojemad ilmad oleksid läbi. Usun, et järgmisel nädalal läheb uuesti soojemaks, aga muidugi augusti numbreid me tagasi enam ei saa. Loodan, et 6. ja 15. septembri vahemikus on peamiselt 16 kuni 20 kraadi sooja.
Üllatav on see, et septembri alguse jahedus ei tulnud „pauguga“ – ei mingeid äikesetorme ega paduvihmasid. Tänavu jäi meie paduvihmade aeg juulisse pidama ja enam tagasi ei tulnud. Sügisel on paduvihmad juba harvemad kui juulis ja augustis ja millegipärast tundub, et ka september tuleb keskmisest kuivem, aga temperatuuri poolest oma pool kraadi jahedam. Pärast pööripäeva langeb temperatuur juba lõplikult alla 15 kraadi ja siis läheb ka natuke vihmasemaks.Vaadatud 631 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Arvo

Kõigi maade geymehed ühineme ühe mütsi alla, ühe kaabu alla, et teha midagi põnevat ja meenutada kuuma suve.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi