Doping on palju enamat kui eestlaste verekotid

17.03.2019 13:15
Gert Liivamäe Foto: Delfi
Kommentaarid
2
Foto:

Kari-Pekka Kyrö, 2001. a Lahti MMil dopinguskandaali sattunud tollane Soome murdmaasuusakoondise peatreener, nimetas Seefeldis toimunut Soome rahvusringhäälingu Yle saates “Urheiluhullut” suurejooneliseks etenduseks.

Seda intervjuud on eesti keeles refereeritud ka Delfi uudisteportaalis. Kyrö lisas, et praegune dopingukontrollisüsteem ei tööta. Endiselt ei ole olemas usaldusväärset meetodit veredopingu tuvastamiseks. Väikesed tegijad püüti kinni, aga suured ujuvad vabas vees edasi.

Norrakate haigused ja ravi
Seoses veredopingujuhtumiga tulid taas kõne alla eelkõige Norra sportlaste astmahaigused ja nende raviks lubatud üldiselt dopinguks peetavad ained, mille kohta küsiti arvamust nii Kyrölt, Poola suusatajalt Justyna Kowalczykilt kui ka Venemaa suusaliidu juhilt Jelena Välbelt.
“See on täiesti uskumatu, et mistahes viisil lastakse endale panna diagnoos, millega saadakse eriõigused ravimite tarvitamiseks,” ütles Kyrö.
Tema arvab, et kõik arstide lubatud erandid sportlastele tuleks keelata. Levinuim ravim on astmaravim Salbutamol. See kasvatab lihasmassi, aitab põletada kehal rasva, lühiajalisem mõju on aga hingamisteede avamine, mis võimaldab kopsudel palju kiiremini hapnikku vastu võtta. Just seda on vastupidavusalal vaja.

Peiteaine ja huulekreem
2001. aasta Lahti MMil jäi pool Soome koondist vahele dopingu peiteaine Hemohes tarvitamisega. Kyrö ütles juba siis vihaselt, kõik asjad ei ole nii nagu paistavad. Norra ja Rootsi suusakoondist hoiatati, et esimest korda testitakse ravimi Hemohesi tarvitamist, kuid Soome koondist aga mitte
Viimasel MMil Seefeldis võitis Norra pakutavatest 36 medalist pooled ja murdmaasuusatamise 12 kullast 10.
17. aprillini 18kuulist karistust kandnud Therese Johaug võitis kolm kulda ja ühe hõbemedali. Johaug ja Norra sprordiametnikud väitsid, et ta kasutas huulte ravimiseks kreemi, mis sportlase teadmata sisaldas anaboolset steroidi klostebooli. Paljud konkurendid naersid avalikult tema jutu peale.

Kas eriravimid tuleks ­keelata?
Venemaa suusaliidu juht Jelena Välbe ütles Ria Novostile, et Seefeldi MM oli nagu Norra lahtised meistrivõistlused, kuigi Venemaa sai viis hõbedat ja kolm pronksi. “Olen siiski rohkem kurb kui rõõmus. Saime medaleid, aga ma ei näe arengut. Siiski on õhus küsimusi.” Ja lisas: “Samas olime me tervete inimeste koondiste seas kõige paremad.” Välbe põrutas edasi, et eriravimite tarvitamise lubamine on seadustatud doping, ja et Venemaa koondises sportlastel see eriluba puudub.
Seefeldis oma viimased MM-stardid teinud Justyna Kowalczyk on Välbega Expressenile antud intervjuus sama meelt. Eriload tuleb keelata: “Kui selleks tuleb võtta väga kangeid ravimeid, et sportlikku sooritust teha, siis selle inimese keha ei ole loodud tippspordiks. Sel juhul peab elus muu tegevuse leidma.”

Vaadatud 1664 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
TIIT

KOHTU otsus puudu ÄRA KOTI ...PAREM uurige kajakese-E -dopinkut ja oooravate ´´rahakuivatamist EESTI 10a riigieelarve SUURUSES???

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi