Eesti kevadilma ennustamine käib sünoptikutel üle jõu

14.05.2017 18:20
Ragnar Teeveer
Kommentaarid
1
Foto:

Maikuu tõi meile viimaks kauaoodatud kevade. Spordimehed said suusad kappi panna ja päevased plusskraadid muutusid kahekohaliseks. Sünoptikutele tuli säärane kuumalaine aga üllatusena ja seda mitu päeva järjest.

Esimesel mail külastasin keset päeva ilmaportaali ilm.ee ning märkasin, et kõigi kolme allikana kasutatava ennustaja prognoos sama päeva kohta on liiga pessimistlik. Norra Meteoroloogia Instituut (YR) oli samaks päevaks ennustanud, et Tallinnas tuleb sooja maksimaalselt 11 kraadi. Sama palju pakkus päeva kõige soojema hetke temperatuuriks Weather Underground (WU), mille ennustused põhinevad enam kui 250 000 ilmajaama andmetel. Ameeriklaste Rahvusliku Ookeani ja Atmosfääri Administratsioon (NOAA) aga leidis, et üle 9 kraadi meie pealinnas sooja ei tule. Hetkel, mil neid prognoose uurisin, oli ilm.ee andmetel õues juba 12 kraadi sooja.
Järgmiseks päevaks ehk teisipäevaks ennustasid YR ja WU sama palju sooja kui lõppevaks ning NOAA oli tõstnud prognoosi 9 pealt 10 peale.
Mida aga näitas tol päeval kella kahe paiku ilm.ee termomeeter? Juba 14 soojakraadi! Kolmapäevaks suutsid norrakad prognoosida õiget maksimumtemperatuuri, aga teised pakkusid ikka kraad vähem. Neljapäevaks ennustasid norrakad ja under­groundi mehed päeva tipuks 8 kraadi, ameeriklased aga 7. Tegelikult oli keset päeva sooja tervelt 10 kraadi. Reedese prognoosiga panid täppi ameeriklased, aga ülejäänud kaks ennustasid jälle külmemat ilma kui tegelikult tuli.
Mida sest kõigest järeldada? Viis päeva ja kolm professionaalset asutust ehk kokku 15 prognoosi, millest läks täppi ainult kaks – ülejäänud 13 ennustust lubasid külmemat ilma. Kusjuures juttu on prognoosidest, mis käisid järgmise või suisa käesoleva ööpäeva kohta. Ja korduvalt pandi mööda vähemalt kolme kraadiga. Tundub, et Tallinna kevadilma ennustamine käib üle jõu ka maailma parimatele sünoptikutele.Vaadatud 821 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Vana Ahv

Vale jutt puha!Lihtsalt õlut ja viina ei tohi segamini alla kaanida!Ja peale peab ka hammustama.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi