Eestis on kõige rohkem üksikvanemaid

27.12.2020 22:35
Nelli Teataja Illustreeriv foto
Kommentaarid
12
Foto:

Võttes appi Eesti filmiklassika väljendid, siis kõikse töökamad lasteta naised on meitel ja vaat et kõikse targemad naised on meitel. Ent leidub ka seda, millega pole põhjust hoobelda. Eestis on kõige suurem üksikvanemate osa ja suurim palgalõhe.

Naised elavad meestest kauem ja seetõttu on neid peaaegu kõikides Euroopa Liidu riikides meestest rohkem. Euroopa Liidus (EL) elab 105 naist 100 mehe kohta. Kõige suurem naiste ja meeste vahe on Baltimaades: Lätis on naisi isegi 17%, Leedus 16% ja Eestis 12% rohkem kui mehi. Kui alla 18aastaste noorte hulgas on olukord veel vastupidine, st mehi on keskmiselt 5% rohkem kui naisi, siis eriti suureks lähevad käärid üle 65aastaste hulgas – Eestis on 100 mehe kohta 190,4 naist, Lätis aga koguni 203.
EL-is elab lastega üksi peaaegu kuus korda rohkem naisi kui mehi. Eestis on Euroopa suurim üksikemade ja -isade osa 25–49aastaste lapsevanemate hulgas. Selles vanuses naistest 14,7% ja meestest 5,9% kasvatas oma lapsi üksinda. EL-is on naiste näitaja keskmiselt 7,1% ja meeste oma 1,2%.
EL-is on kolmandik juhtidest naised. Mitte üheski ­Euroopa Liidu riigis pole naisjuhte üle 50%. Eestis on Euroopa keskmisega võrreldes naisjuhte siiski  mõne­võrra rohkem – 37%. Selle tulemusega jääme liikmes­riikide hulgas 8.–10. kohale. Suurim naisjuhtide osatähtsus (46%) kogu EL peale on aga meie naabrite juures Lätis.
Kes kui palju kodus majapidamistöid ja süüa teeb ning laste eest hoolitseb, on EL riigiti väga erinev, selgub ­Eurofoundi elukvaliteedi uuringust (2016). Eranditult on see rohkem naiste kui meeste õlul. Kui laste õpetamises ja hoolitsemises jääb Eesti naiste ja meeste panuse erinevus EL-is keskmisele tasemele (93% naistest ja 74% meestest, kel on alaealised lapsed), siis söögi tegemises ja majapidamistöödes on meil üks väiksemaid erinevusi (76% naistest ja 47% meestest). Jääme selles alla vaid Rootsile, Lätile ja Taanile. Kõige väiksemad on käärid Rootsis, suurimad erinevused aga Kreekas.Vaadatud 888 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
To nimetu

Mine Tori hobusetalli või siis alaealiste plikadega nilbeid jutte ajama.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi