Elu õppetunnid, mida oleksin võinud teada 20aastaselt

12.07.2020 23:25
Eliise Mäesalu Illustreeriv foto
Kommentaarid
1
Foto:

Elu ja suhted tunduvad vahel kole keerulised. Kahjuks ei piisa ainult „vastastikusest keemiast” ja „liblikatest kõhus”, et oma kallimaga pikaajalisi ja püsivaid suhteid luua.

Ehkki me muidugi ei taha seda tunnistada, sest unistame ju kõik sellest, kuidas hakkame väga pikka aega ja õnnelikult elama ning nagu muinasjuttudes ka ühel päeval koos sureme.
Suhete ja aastate jooksul omandatud kogemuse põhjal olen endale mõned kasulikud õppetunnid selgeks teinud. Nimelt – need on 10 väga tarka tähelepanekut suhete kohta, mida oleksin võinud teada juba oma kahekümnendates elu­aastates. Siis oleks ehk paljusid vigu vältida ja end mõtlematust südamevalust säästa õnnestunud...

Aeg iseendale
Leia oma mõtete ja tunnetega ainult iseendaga olemise aega. Aeg iseendaga on on sama oluline kui partneriga veedetud aeg. Kui kohtame kedagi, kellesse armume ja keda imetleme, siis on esimeseks ja loomulikuks reaktsiooniks selle inimesega võimalikult palju aega koos veeta. Kui sellisel hetkel seda meile keelata, siis plahvatame nördimusest: „Kuidas, me armastame ju teineteist nii väga! Millal me siis veel koos oleme, kui mitte nüüd – sel maagilisel ajal?” Tegelikult ongi äärmiselt keeruline loobuda ahvatlusest olla pidevalt teineteise kõrval, kuid seda tehes osutad sa nii iseendale kui oma partnerile karuteene.
Pidevalt oma kallimal näpust kinni hoida on küll lahe ja tore, kuid see muudab sinu elus paratamatult paljutki, isegi kui sa seda ise ei hooma ega mõista. Iseennast on väga lihtne ära unustada, kui kogu tähelepanu on teisel inimesel. Siis eraldud täielikult iseendast ega mõista, mis on sinu jaoks oluline, mida soovid, millest unistad ja kuhu lähed. Ükskõik millise armastusega on tegu, algab iga armastus armastusest iseenda vastu.

Vahel võib ka nõrk olla
Haavatavus (kaitsetus) pole märk nõrkusest, vaid hoopis tugevusest. Me kõik elame ühiskonnas, kus meile tuletatakse pidevalt meelde: „Mis ka ei juhtuks: pea püsti ja naerata!”, „Lõpeta nutmine, sa ei ole enam lasteaias!”
Ajapikku hakkamegi uskuma, et kurvastamine ja nutmine on tõepoolest midagi häbiväärset ning nõrkuse ja ebatäiuslikkuse tunnuseks. Seetõttu suudamegi täiskasvanueas nii meisterlikult pisaraid ohjeldada ega suuda nutta isegi siis, kui seda väga tahaks!
Emotsioonide mahasurumine on väga mitmes mõttes kahjulik, seda enam armastuses. Kardame oma partneri reaktsiooni (hakkab naerma, vihastab, viskab selle üle nalja jne), mis ei vasta peaaegu kunagi tegelikkusele. Haavatavus tähendab eelkõige julgust oma tundeid välja näidata, tänu millele saame seista silmitsi oma eba­kindlusega, võtta riske ning tundeid avada.

Hea, kui on partneriga ­erinevad huvid
Mulle meenub, et lõpetasin ühe oma lemmikansambli kuulamise vaid põhjusel, et mu poiss-sõbrale selline muusika polnud meelepärane. Ja siis hakkasin iga päev uudiseid kuulama, kuigi vihkasin poliitikat, aga mu partner oli poliitikast vägagi huvitatud. Usun, et ka paljud teist võivad sarnased lood meelde tulla. Ja lõppude lõpuks ei sunni keegi meid selliselt käituma. Kõik armastuse, kõik suhte nimel...
Tol ajal ma veel ei suutnud endale tunnistada, et on täiesti normaalne ja isegi kasulik, kui sul on kallimaga erinevad maitsed ja huvid. Kuidas muidu oleks võimalik millestki uuest ja huvitavast rääkida, teineteiselt õppida?

Probleemid ei kao ära
Lahendamata lahkhelid ei kao niikuinii kunagi ega kuhugi. Suhtes olles võib sageli tekkida kiusatus pea ebamugavate teemade eest liiva alla peita, et vältida vaidlemist ja tülitsemist ning rahus edasi elada.
Probleemide eest ei tohiks aga põgeneda. Neid tuleb rahulikult analüüsida ja leida tee, mis viib probleemide lahendamiseni. Vastasel juhul ujuvad need taas pinnale ja siis juba jõulisemalt.

Ühine vaade tulevikule
On oluline oma partneriga ühtviisi oma ühist tulevikku näha. Olen alati jumaldanud reisimist, kuid kaugeltki mitte kõik mu kaaslased pole sellisest ettevõtmisest vaimustunud olnud. Ja mida ma siis tegin? Ma ütlesin lahti oma unistustest ja loobusin reisimisest. Kord ütles üks mu ekskallimatest mulle otse näkku, et eelistab soojal ja turvalisel diivanil lesimist poolnomaadlikule eluviisile. Ma ei öelnud midagi, püüdes meie suhet säilitada. See tähendas aga, et hülgasin oma unistuse igaveseks.
Nagu arvata võiski, olid mu ohverdused asjatud. Jah, meie suhe kestis kauem, kui oleks pidanud, kuid lõppes täieliku krahhiga. Kusjuures meie mõlema jaoks.

Hea läbisaamine ei taga õnne
Kuigi saad oma partneriga hästi läbi, ei pruugi see õnne garantiiks osutuda.
Paljud meist usuvad ekslikult, et kui saame kellegagi hästi läbi ja tunneme uskumatut vastastikust külgetõmmet, areneb suhe edasi justkui muinas­jutus.
Enamasti on see tõest väga kaugel. Lõppude-lõpuks on kõigil meist oma eluliste kogemuste pagas, uskumused, ootused, lootused ja kompleksid. Ainult armastusest ei piisa, sest eluterved suhted nõuavad lisaks tunnetele ja kirele veel muudki. Armastus ei võrdu sobivusega. Ei piisa sellest, et tundsid „sädet“ ja hüppasid lihtsalt pea ees suhtesse.

Armastuse keemia muutub ajapikku
Suhte esimestel kuudel tunnete lausa hullumeelselt tõmmet teineteise läheduse poole, kuid see ei jää alati nii kestma.
Õnneliku suhte üheks aluseks on see, et aeg-ajalt tuleb proovida midagi uut, olla spontaanne ning kire ja külgetõmbe sära nimel vaeva näha. Keemia magamistoas suudab ka kogu suhte paremaks muuta. Tuleta meelde oma kallima need omadused, mis sind tema juures suhte algusperioodil võlusid. See aitab mõista, et olete teineteisele endiselt kallid ja ihaldusväärsed.

Kiivus on normaalne
Mõõdukas armukadedus on suhtes täiesti normaalne ja kuulub armastuse juurde.
See ei tohi aga totaalseks kontrolliks ja paanikaks muutuda. Tuleb õppida oma emotsioone talitsema, oma enesekindlust kasvatama ja partnerile hingamisruumi jätta. Ole otsekohene, aga mitte vaenulik ja sarkastiline.

Minevik jäägu seljataha
Kui sa ei soovi oma olevikku ja tulevikku hävitada, ei tohi minevikus kogetud pettumuste või hingehaavade pagasit uude suhtesse kaasa tirida.
Sageli ei usalda me oma uut partnerit lihtsalt sellepärast, et meid on minevikus petetud. Mõtle, mida saad teha praegu, et oma uut elu ja suhet paremaks muuta. Räägi oma partnerile ausalt ja avameelselt, kuidas sinu usaldust eelmises suhtes kuritarvitati ning mida sa vajad teievahelises suhtes enda turvaliselt tundmiseks.

Julge olla parim sina
Suhe peaks sind motiveerima olema parem versioon iseendast. Partner peaks sind toetama, aitama tunda enesekindlamana, julgustama, inspireerima ja tooma esile sinu parimad omadused.
Tõeline ja sügav suhe on siirusel ning koos kasvamisel põhinev suhe.Vaadatud 1348 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
0

väga õpetlik.......

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi