Erki Savisaar: „Koroonakriisi vastused pole kivisse raiutud...”

14.06.2020 23:15
Hillar Kohv Foto: A. Pärtel
Kommentaarid
2
Foto:

Riigikogu liige Erki Savisaar ütleb, et poliitikas võivad saladused tekkida näiteks seepärast, et vastused pole lihtsalt teada.

Kas teie elus on  mõni selline saladus, mida te mitte kunagi kellelegi ei räägi? Kas ka poliitikas on palju saladusi, mida rahvale ei räägita või ei tohi rääkida?
Vanarahvas teadis, et suurim saladus on hoida saladust, et sul on saladus. Riiklikul tasemel on infot, mis on seaduse järgi kaetud erinevate saladustasemetega. Enamasti seatakse neid piiranguid täiesti objektiivsetel asjaoludel. Mitte sellepärast, et see info oleks midagi hirmus salajast, vaid põhjusel, et selle info väär kasutamine võib kahjustada Eesti mainet, majandust, usaldust või julgeolekut.

Miks annavad poliitikud tihti n-ö poliitiliselt korrektseid vastuseid ehk teisisõnu vastuseid, millest aru ei saada, sest see pole vastus küsimusele?
Eks see saladuse märge infol on ka põhjuseks, mis tihtipeale ei saa poliitikud otse ja selgelt küsimustele vastata. Loomulikult võib põhjus olla ka selles, et vastust lihtsalt ei ole. Võtame näiteks kasvõi hiljutise nn koroonakriisi. Pidevalt oli küsimus, millal lõpeb, mis saab jne.
Neid vastuseid ei ole kusagil kivisse raiutud. Nii kuupäevad kui ka võimalikud lahendused kitsaskohtadele tekivad jooksvalt töö käigus – siis kui nendeks on õige aeg. Otsustajate laual on alati erinevaid arengustsenaariume, mille järgi kaalutletud otsuseid langetada. Keskerakonna juhtimisel on püütud neid otsuseid teha just objektiivsetele asjaoludele ja faktidele toetudes vältides emotsionaalseid ning populistlikke otsuseid.

Kas te ettemääratust või saatust usute?
Loomulikult ei lähe kõik nii nagu olen mõelnud või planeerinud. Kuid raske on öelda, kas tegemist on saatusega või lihtsalt asjaoluga, et mul puudus otsuse tegemisel mingi osa infost. Kindlasti saab rääkida saatusest oludes, kus mingi sündmuse jaoks objektiivsed asjaolud puuduvad.

Kas seegi võis olla saatuse poolt ette määratud, et teist sai poliitik?
Kui rääkida poliitikasse sattumisest, siis see ei olnud tõesti toona mul eesmärgiks. Kuid vanarahva tarkus ütleb – kui näed viga laita, tule aita. Ning kui see kutse tuli, siis otsustasingi minna appi otsuste tegemisele.

Ehk on mõnes asjas andnud saatus ka kuidagi märku, et see tuleks teha nii või ära tee seda ning olete ka selle järgi teinud?
Enne kui rahvas valis mind esinduskogudesse tegelesin ma kakskümmend aastat arvutitega. Koolitades nii lõppkasutajaid, IT spetsialiste kui ka programmeerijaid ja pakkudes programmeerimise ja süsteemihalduse teenust. Hetkel on veel vara öelda, kas IT spetsialisti töö tahaplaanile jätmine oli õige või vale otsus, kuid kindlasti ei ole mul mingit plaani IT valdkonnast lõplikult lahkuda.
Ma usun, et me kõik teeme otsuseid oma parima äranägemise järgi usaldades oma sisemist veendumust. Loomulikult tuleb ette olukordi, kus olude sunnil või siis asjaolude kokkulangemise tõttu tekib viljakas pinnas just mingi konkreetse otsuse tegemiseks, kuid seda ei saa kindlasti üldistada kõigele toimuvale.

Kas te selgeltnägijaid usute?
Eks me kõik tunnetame ümbritsevat erinevalt. Kõiki arvamusi tasub kuulata. Ma siinkohal ei tooks esile ei ravitsejaid, astrolooge ega selgeltnägijaid. Otsus tuleb teha ise, lähtudes kogu teadaolevast infost.
Mis puutub minu lähedastesse siis ma ei näe mingit põhjust, miks ma peaksin neist avalikkusele rääkima. Iga inimene valib ise oma tee ning nad otsustavad ise, millal mida ja kellele räägivad.Vaadatud 477 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Kaak

Ahh, las teine olla. Kuid tervise mõttes võiks kaaluda allavõtmisele küll.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi