Evelin Ilves jagab unikaalset kogemust – 9 aastat Eesti esileedina

09.06.2019 16:15
Hillar Kohv Foto: A. Pärtel
Kommentaarid
5
Foto:

Endine esileedi Evelin Ilves ei saanud küll Europarlamenti, kuid on roheliste ideede õigsuses ja tulevases edus üsna kindel.

Miks teile just roheliste partei südamelähedane on?
Mulle läheb korda puhta looduse säilitamine, tervis ja kohalik toit – olen nende teemadega kogu täiskasvanu elu tegelenud. Need on Roheliste programmis kesksel kohal, sestap liitusin Eestimaa Rohelistega.

Millised probleemid vajaksid Eestis kohest lahendamist?
Eestis puudub läbimõeldud keskkonnapoliitika. Euroopa tasandil teeb muret, et põllumajandustoetused pole kõikidele EL põllumeestele võrdsed. Praegu saavad meie põllupidajad madalamaid toetusi kui näiteks Prantsusmaa või Saksamaa põllumehed. Samuti peaks põllumajandustoetused olema seotud konkreetsete eesmärkidega hoida keskkonda, taastada liigirikkust, luua töökohti maal ja kasutada vähem mürkkemikaale.

Kuidas suhtute sellesse, et paljud kauplused jätkuvalt viskavad mahakantud toidu prügikasti ning ei anneta näiteks abivajajatele ehk toimetulekuraskustes peredele?
Jah, toidu raiskamine on suur ja oluline teema. Toit peaks minema 100% ringlusesse, mis sünnib süüa, see inimestele ja mis enam mitte, mulla ja biogaasi tootmiseks.Miks kandideerisite Europarlamenti?
Otsustasin poliitikasse minna teadmisega, et fundamentaalsete muutuste loomiseks pean 100% pühenduma ja nende eest Euroopas seisma hakkama, muidu asjad Eestis ei muutu. Kandideerisin Euroopa Parlamenti noore erakonna Eestimaa Rohelised esinumbrina. Rohelise mõtteviisiga Eesti hääl Brüsselis esindamata. Roheliste teemad on samad, millega minagi läbi oma täiskasvanuea seotud olen olnud.

Mis teemad need on?
Puhta ja kohaliku toidu kasvatamise ja tootmise eelisarendamine, lühikesed tarneahelad, lisaained toidus ja mürgid tööstuses ning põllumajanduses.
Tervis – muutunud kliimaolud, looduse puhtus, elustiil ja selle mõju meie tervisele ning elukvaliteedile.
Euroopa Liidu toetused: väike- ja keskmise suurusega ettevõtete toetamine vs globaalsed korporatsioonid; elu võimalikkus ja säilimine väljaspool linnasid, keskkonda säästev versus intensiivne majandamine. Ja muidugi ka naiste võrdsed võimalused töö- ja eraelulisele eneseteostusele.

Miks teie olete õige inimene nende teemadega tegelema? Olgu siis Eesti või Euroopa tasandil?
Minu arstiharidus, enam kui 20aastane kogemus toidu- ja terviseteemade eestkõnelejana nii Eestis kui Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa harus (2012-2015), üheksa aastane kogemus Eesti esileedina rahvusvahelises diplomaatias ja suhtluses annab mulle tausta ja suhtevõrgustiku, mis on Eesti jaoks unikaalne ja väärtuslik kapital.

Kuidas rohelistel Euroopas üldiselt läheb?
Lisaks on Euroopas roheline liikumine kõige kiiremini kasvav poliitiline jõud ekstremismi leviku kõrval, olles sellele omalaadseks vastukaaluks. Nii on Euroopa Parlamendis rohelised tihti kaalukeeleks, kui suurimad fraktsioonid üksteisega võimuvõitlust peavad.
Äsjased parlamendivalimised Saksamaal tõid uudise, et Rohelised on seal tõusnud kolmandaks suureks jõuks Rahvapartei ja Sotside järel edestades üllatusena ka sealset nn EKRET (Aft). Eestimaalastel on aeg ärgata ja mõistlik on seda teha enne kliimakatastroofe.

Vaadatud 1123 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
noo

leedist on ikka asi valgusaastate kaugusel

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi