Hiina meditsiini nippe sügiseks

22.09.2020 13:25
Foto: Aivar Pärtel
Kommentaarid
0
Foto:

Neidan nõelravi arst Erki Ennok, kes on Hiina meditsiini ­asjatundja ja nõelravi spetsialist, soovitab:

Sügisel, kui ilmad jahenevad, aeglustuvad ka inimese kehas kõik protsessid. Kõiges ümbritsevas hakkab võimust võtma yin-energia, päikeselist ning sooja yang`i jääb üha vähemaks. Inimesed, kellel on sooja yang-energiat vähe, on sügis-talve raske taluda. Masendus ja depressioon kipub kimbutama, sest neil on vaja välist valgust, soojust ja päikest, et tasakaalus püsida.  
Sügis on ju teadagi saagikoristuse aeg, paljud viljad looduses on valmis. Õnneks on loodus niiviisi seadnud, et annab meile aasta­aegadele vastavaid ja sobivaid toiduaineid. Kõik sügisel valmivad viljad ongi söögiks sobilikud ning hoolitsevad selle eest, et meie energiavarusid säilitama hakata. Tasub süüa palju värsket ja kodumaist, aga lisada sooja. Oluline on viis, kuidas toite valmistada. Sügisel sobivad näiteks aeglaselt soojendatud toidud, mis aitavad viia energia sügavamale meie sisse. Teravaid, jahedaid toite tasub süüa vähem, samas hapusid, aeglaselt soojendatud toite rohkem.
Sügistoite võiks valmistada tulel, hautada, keeta, aurutada ja küpsetada.
Sügisel hakkab meie keha ette valmistuma talveks, koguma ja säilitama, et kevadel olla valmis taas tärkama. Kahjuks käitume enamasti loodusega vastu­oluliselt. Puhkuseperioodid jäävad meil enamasti suvesse, mis on aktiivne aeg ning töö ja tegemised jäävad sügis-talvisesse perioodi, kus kogu loodus puhkab. Ei ole siis imestada, et oleme kevadeks kurnatud ja väsinud – tekkinud on kevadväsimus. Nüüd on aeg tõusta veidi hiljem kui suvel ja minna puhkama varem kui suvel.
Looduses hakkavad energia ja elumahlad liikuma alla- ja sissepoole. Kui suudame ka enda kehas energiat selles suunas liigutada, on meil lihtsam muutustega kohaneda ja tervist ning heaolu säilitada.
Sügisel tuleb toetada kopsusid, mis vastutavad ja juhivad meie kehas kaitse-qi`d, mille funktsiooniks on kaitsta keha väliste haigus­tekitajate eest. See tähendab, et tuleb toetada immuunsust. Kui kaitse on nõrk, on immuunsus madal ja inimene haigestub kergesti. Kui kaitseenergia on tugev, jääb inimene harva külmetus­haigustesse.   
Üks parimaid võimalusi kopsude tugevdamiseks on sügavalt hingata. Soovitav on õues jalutada, imetleda kauneid sügisvärve, hingata karget õhku. See aitab tugevdada teie kopse, aitab saavutada selget ja emotsionaalset rahu.
Immuunsuse toetamiseks ja keha soojendamiseks ning kopsu­energia toetamiseks sobivad toidud ja taimed on näiteks teada-tuntud taimed, mis hoiavad sooja sees, aga ei lase tekkida liigsel kuumusel. Tasub panna termosesse nii taimed kui ka kuum vesi, see tööle või kooli kaasa haarata ning juua päeva jooksul organismi toetavat teed. Vett võib päeva jooksul mitmeid kordi juurde lisada.
Ingver on taim, mis peaks olema igas kodus, see on kuuma tekitav ja soojendab meie keskust (magu, põrna, kõhunääret) ehk maa elementi ja tänu sellele omastab keha toitaineid paremini. Mandariinikoor on hea seedimise soodustaja, mis paneb energia liikuma õiges suunas ja on samuti soojendav. Apteegitill on seedimise abistaja, mida võib kasutatada kõhuhädade korral.
Kopsude tugevdamiseks väldi teravaid toite. Sobivad toidud on: valge redis, tofu, erinevad pudrud, riis, kartul, kõrvits, porgand – kõik see, mis valmib sügisel. Sügisel sobivad energiat sissepoole suunavad toidud nagu hirss, riis, viinamarjad, kreeka pähkel, maapähkel, punane dattel, mesi, seesamiseemned. Maitselt sobivad hapud, soolased ja mõrud toidud. Vältima peaks piimatooteid (kaasa arvatud juustud), valge suhkur, rasvane liha, toores ja külm toit.   

Vaadatud 723 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi