Hommikusöök on küll kasulik, kuid mitte kaalu langetamiseks

10.02.2019 20:15
Nelli Teataja
Kommentaarid
0
Foto:

Hommikusööki on aastasadu peetud päeva kõige tähtsamaks söögikorraks. Isegi vanasõna ütleb, et hommikusöök söö ise, lõuna jaga sõbraga ja õhtusöök anna vaenlasele.

ERR Novaator kirjutas ajakirjas The BMJ ilmunud uurimust refereerides, et värske metaanalüüsi põhjal pole mõtet loota, et hommikusöögi söömine aitab inimestel kaalus alla võtta või isegi seda säilitada.
Samas on teised uuringud välja toonud, et pole mingit põhjust hommikusöögist ka loobuda ja seda eriti noores eas. Teadustööd on näidanud, et hommikul puuviljade, täisteratoitude ja köögiviljade söömine on tähtis laste loomulikuks arenguks ning seesugune toit aitab neil isegi koolis õpetatavat kiiremini hoomata.
Mitmed tervishoiuorganisatsioonid ja arstid on levitanud ideed, et hommikusöök aitab vähendada ülekaalulisuse riski või kaalus alla võtta.
Mõte seisneb selles, et hommikul söömine võib aidata kiirendada ainevahetust ja vähendada hiljem päeva jooksul näljatunnet.
Loogiliselt kaaludes ei söö inimesed siis hilisemate söögikordadega rohkem, kui nad toitumissoovituste järgi süüa võiksid.
Niisugust teooriat toetavad ka mõned teadustööd, kuid valdavalt on olnud tegu vaatluslike uuringutega, mis tähendab, et uurimisalused võisid püsida vormis ka muudel põhjustel. Näiteks võis nende toidusedel olla üldiselt tervislikum ja nad võisid regulaarselt sporti teha.
Kliinilistes katsetes, kus võrreldi hommikusöögi söömise või söömata jätmise mõju otseselt, ei ole avastatud põhjuslikku seost kehamassi indeksi vähenemise ja hommikusöögi söömise vahel.
Kaalukamate järelduste tegemiseks otsis Flavia Cicuttini Austraalias asuvast Monashi ülikoolist välja kõik hommikusöögi mõju lahkavad teadustööd, mis põhinesid kliinilistel katsetel.
Aastatel 1992–2016 avaldati kokku 13 niisugust teadustööd.
Metaanalüüsi tulemuste põhjal selgus, et hommikusööki söönud inimesed tarbisid teistest päevas 260 kilokalorit rohkem.
Kehakaalu silmas pidades polnud tulemused nii selged ja ühesed. Hommikusööki mitte söönud inimesed olid keskmiselt katsete lõpuks 0,44 kilogrammi kergemad kui hommikusööki söönud kaaslased. Uuringutes ei leitud ka seda, et hommikusöök oleks kiirendanud uuritavate ainevahetust.
Töörühm järeldas, et seni tehtud uuringute kvaliteet on üldiselt nigel. Suurema arvu uurimisaluste ja paremini korraldatud kliiniliste katsete põhjal võivad tehtud järeldused muutuda. Töörühm nentis ka, et tulemused ei tohika anda hommikusööki söövatele inimestele alust sellest loobuda, küll aga tuleks otsida kaalu langetamiseks teisi võimalusi.Vaadatud 703 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi