Ilm: Lootust valgetele jõuludele on taas vähe

03.12.2017 10:35
Piusa Juss Foto: Aivar Pärtel
Kommentaarid
1
Foto:

November oli ikka väga vesine ning vajutas ­tugeva pitseri niigi sajusele sügisele. Kui paljud siin hädaldasid, et augustis sadas jubedalt ning vilja ei saanud koristada, siis tookordsed sajud olid sügiseste kõrval vaid pinnavirvendus.

Oma ennustuses ma vihmast kuigi palju ei kirjutanud, aga samas on see ka loomulik – inimesi nii väga ei huvitagi, palju novembris sajab, sest niikuinii on see kuu pime ja sombune. Kui teeme kihlveo, et täna päike ei paista, siis Eestis on sellist pakkumist kõige tõenäolisem võita just novembris.
Temperatuuri poolest pole kahtlustki, et november kujunes umbes 2 kraadi normist soojemaks. Oodatud külm jäi kolmandal dekaadil väga lühikeseks ning lundki õieti ei tulnud. Nii võime praegu, detsembri esimesel päeval kirjutada, et teise poolaasta lumiseim päev oli 26. oktoober. Meenutame, et eelmisel aastal püsis lumi novembrikuus kaks nädalat.
Normiga võrreldes sama soe kuu oli meil viimati märtsis. Vahepeal olid mõned napilt soojemad, ent siiski pigem keskmisele lähedased kuud ja palju jahedaid kuid.
Novembri teises pooles naasis ka meie viimaste aastate ilma kaubamärk ehk tugev tuul, september ja oktoober olid lõp­penud kuuga võrreldes üpris vaiksed.

Lumi tuleb ja läheb
Detsember on Eestis ilmastikuliselt esimene talvekuu, kuid viimati oli ta seda reaalselt viis aastat tagasi ehk 2012. Tundub isegi ebareaalne, et neli viimast jõulukuud (2013-2016) on olnud keskmiselt ligi 4 kraadi üle normi. Samuti oli väga soe detsember aastal 2011.
Praegu ma ei näe eriti varianti, et ka tänavu tuleks normist külmem ja talvise näoga detsember, kuid usutavasti see kuu ei kujune nii soojaks nagu mõned eelmised. Venelaste Gismeteo prognoos pakub jõuludeni ainult plusskraade, ameeriklaste Accuweather arvab, et kuu keskel tuleb nädala jagu külma – öösiti -10, päeval -3-4. Arvan, et seekord on ameeriklaste ennustus tõele lähemal ja mingi külmaperiood teisel dekaadil saabub. Lumi tuleb maha, aga enne jõulusid hakkab sulama.
Nii et kõige tähtsam ennustus, kas valged või mustad jõulud, oleks tänavu selline, et Lääne-Eestis ja saartel kindlasti mustad, aga Lõuna- ja Ida-Eestis võib veel nädal enne sadanud lumi püsima jääda. Kuid mingeid hangesid me jõulude ajal ilmselt ei näe. Arvan ka seda, et kuu viimastel päevadel tulevad miinuskraadid tagasi.
Päikest on endiselt vähe ja sadu suhteliselt palju, aga pärast 10. detsembrit peaks vihma, lõrtsi või lund – olenevalt kraadidest – siiski vähemaks jääma. Kuid ühest-kahest päevast piisab, et umbes 15. detsembri paiku tekiks selle aasta esimene lumikate (oktoobri paar päeva selle mõõtu välja ei anna).

Talve keskel ootame pakaseperioodi
Kui minna edasi ülejäänud talve ennustuse juurde, siis tahaksin märkida, et kui aastatel 2010-2014 oli Eesti ilm tervikuna üpris rahulik, esines pikki kuivaperioode ja suhteliselt vähe tormituuli, siis aastad 2015-2017 on olnud tõeliselt rahutud. Millal on tänavu valitsenud kõrgrõhkkond kauem kui nädala? Tuleb meelde, et veebruari esimeses pooles justkui üks nädal oli, siis veel teine aprilli keskel (ehkki sellega kaasnes väga külm ilm) ja kolmandal korral septembri lõpus kümmekond päeva.
Seda on vähe. Aga kuidas eelnev jutt puudutab talve ennustust. Nimelt sedamoodi, et üks korralik kõrgrõhkkond peaks ju lõpuks ka meie mail valitsema pääsema. Muidugi oleks parem, kui see lükkuks veel pool aastat edasi ja tuleks näiteks mais, mil me rohkem päikest ihaldame. Seda enam, et talvel tähendab kõrgrõhkkonna valitsemine ka pakast.
Seepärast arvan, et jaanuari keskel hakkab ilm vaikselt teistsugust iseloomu võtma. Saabub kolm-neli nädalat kestev pakane, mille tippajal on öösiti külma ka 25-30 kraadi. Samas usun, et talv jääb tänavu vähemalt kuu võrra lühemaks, algab hiljem ja lõpeb varem, kuid keskosas on üpris karm.
Ilmselt olen sellest juba neli-viis korda kirjutanud, et meie viimase poole sajandi kaks kõige karmimat talve (1978/79 ja 1986/87) saabusid pärast väga sooja novembrit. Ent siis läks mõlemal korral detsembris järsku külmaks. Kuna tänavu seda oodata pole, siis kokkuvõttes ei kuulu eelolev talv ilmselt isegi 21. sajandi viie külmema hulka, kuid vähemalt annab ta endast rohkem märku kui mullu.

Vaadatud 1517 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
pidutseja

Vana-aasta ärasaatmine algab Krampuse pidustustega! https://en.wikipedia.org/wiki/Krampus

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi