Ingrid Rüütel: "Kui abikaasat uskuda, tundis minust puudust sadakond inimest...!"

11.03.2018 14:30
Hillar Kohv Foto: Aivar Pärtel
Kommentaarid
0
Foto:

Endine esileedi Ingrid Rüütel tunnistab, et väärikaid inimesi on Eestis palju rohkem kui autasude saajaid.

Teid polnud näha Vabariigi presidendi vastuvõtul... Miks?
Jäin haigeks – meie kliimas tavaline äge hingamisteede põletik palavikuga. Mingit võimalust polnud peole tulla.

Kas olete minuga nõus, kui väidan, et tegelik Eesti Vabariik saab järgmisel aastal 50 aastaseks? Esimene Eesti Vabariik eksisteeris aastatel 1918- 1940 ning taasiseseisvusime 1991. aastal. Kuidas me saame lugeda eksisteerinud ENSV aastakümneid tegeliku Eesti Vabariigi hulka, kui sel ajal oli sini- must- valge rangelt keelatud?
See on juriidiline küsimus. ENSV ei tekkinud eesti rahva tahtel, vaid oli võõrvõimude poolt peale sunnitud ning rahvusvahelise õiguse kohaselt ebalegaalne. Paljud lääneriigid ei tunnistanud lõpuni ENSV-d kui riiki.
Uue riigi loomine oleks toonud kaasa mitmeid ebasoovitavaid juriidilisi probleeme, see oleks tulnud ehitada ENSV vundamendile. Poleks olnud õigusjärgseid kodanikke, kodakondsuse oleks kohe pidanud saama kohe kõik siin elavad inimesed, maid ja varasid poleks olnud võimalik tagastada endistele omanikele jne.
Ülemnõukogu kuulutas välja Eesti Vabariigi õigusliku järjepidevuse alusel ja meie riik on saja-aastane, hoolilmata vahepealsest okupatsioonist.

Mida arvate sellest, et president Kersti Kaljulaid kutsus eelmised presidendid lõunale? Käisite lihtsalt lõunal, või oli päevakava ka?
See oli temast väga kena. Lõunasöökidel tavaliselt pole erilist programmi, vaid aetakse vabas vormis juttu. Seda me ka tegime.
Laulja Marju Länik on laval esinenud juba 40 aastat ning eelmisel sügisel tähistas ta oma 60. juubelit. Juba teist korda täitsin presidendi veebilehel vastava ankeedi ettepanekuga Marju Länikule teenetemärk anda, aga taas kord ei antud talle seda.Mis teie sellest arvate ning mille järgi või mille alusel toimub üldse teenetemärkide andmine ning ka presidendi vastuvõtule kutsumine? Kui ma ei eksi, siis Anne Veski ja Reet Linna said teenetemärgi sel ajal, kui Arnold Rüütel oli president?
Marju Länik vääriks kindlasti riiklikku autasu. Kõiki, kellele Arnold Rüütel andis, ma ei mäleta. Ta andis paljudele, püüdis võimalikult rahuldada altpoolt tulnud ettepanekuid. Need olidki tublid inimesed.
Ta autasustas ka paljusid Eesti iseseisvuse taastajaid, kes seni olid jäänud tähelepanuta, näiteks ülemnõukogu liikmeid, kes kuulutasid välja Eesti iseseisvuse. Igal aastal lisati ka eelneva aasta maakonnavisiitide võõrustajaid, inimesi, kes millegi erilisega olid aasta jooksu silma paistnud jne. Püüti meeles pidada erinevate valdkondade esindajaid.
Väärikaid inimesi on alati rohkem kui autasude saajaid. Presidendi vastuvõtule kutsumine ei ole kuidagi määratletud, v. a. kohustuslikud riiklikud institutsioonid, suursaadikud jne. Ikka püüti kutsuda inimesi üle Eesti ja erinevatelt elualadelt. Kõik maavanemad said kutse.

Kas vaatasite presidendi ­vastuvõttu televiisorist ning millise mulje jättis teile NO99 lavastus?
Ei vaadanud, olin tõesti haige.

Kas vaatasite ka Õhtulehe veebist, kuis Anu Saagim Arnold Rüütlit intervjueeris ning mida te Anu Saagimist arvate?
Vaatasin alles teile vastami­seks. Ta polnud ainus, kes minu järgi päris. Kui abikaasat uskuda, siis oli neid sadakond, kõik imestasid, miks mind pole. Mu lapselapsed naersid, et oleksin pidanud avaldama pressiteate ja vabandama, et julgesin nii tähtsal päeval haigeks jääda! Anu Saagim aga on igavesti särav ja nooruslik naine. Edu talle!

Vaadatud 1166 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi