Jalgpall: Kellele ennustab võitu tippjalgpallur Raio Piiroja?

17.06.2018 18:30
Ants Põldoja
Kommentaarid
1
Foto:

Laenasin selle „filosoofilise“ pealkirja eelmise sajandi lõpuosa ühelt tuntumalt spordiajakirjanikult ­Urmas Eslonilt, kes sama pealkirja pani ühele 1982. aasta MM-finaalturniiri loole. Nüüd veereb jalgpall jälle – kuu aega järjest.

Jalgpalli MM-finaalturnii jagab inimesed kaheks – osa kodanikke paneb ta rõõmust käsi hõõruma, teised on nördinud, et mingi tobe palliveeretamine sõprade või lähedaste ajast nii palju võtab. „Kuule, täna õhtul ma ei saa sinuga käsikäes päikeseloojangut vaadata, sest Hispaania ja Portugal mängivad,“ ütleb peigmees pruudile.

Maailma suurim ­kultuurisündmus
Tegelikult haarab jalgpalli MM üle kogu planeedi tohutult palju inimesi ning mitte asjata pole seda nimetatud maailma suurimaks kultuurisündmuseks. Sellega nõustuvad ka kultuuriinimesed ise. Kui Eestiski pole paljudel intelligentidel kombeks avalikult oma spordihuvi näidata, siis jalgpalli MM-i vaatamine pole „patt“. Kui võtta näitena eeltoodud mäng, siis on tavaline, et enne etendust küsib üks näitleja teiselt: „Kas sa eile Hispaania ja Portugali matši nägid?“
Teen jalgpallist ja kultuurist (või jalgpallikultuurist) juttu MM-i järgmistes lugudes, seekord on aga suursündmuse sissejuhatav lugu puhtalt sportlik ehk püüab vastata küsimustele: kes jõuavad paremate sekka, kes tuleb maailmameistriks? Nii et kui mõni lootis siit näha filosoofilist esseed, aga sporti ei salli, siis kahjuks pean talle soovitama siinkohal lugemine katki jätta. MM-i korraldavast Venemaast oleks ka palju rääkida, aga selle jätan järgmise loo teemaks.
Viiendat korda võtab MM-finaalturniirist osa 32 riiki. Kes ajalugu täpselt ei tea, siis aastatel 1930-1978 mängisid MM-i otsustavas faasis 16, aastatel 1982-1994 24 riiki. Täpselt kahe nädala pärast on aga selgunud 32st pooled, kes veel võitlust tiitlile jätkavad. Selleks ajaks saab nimelt läbi alagrupiturniir.
Enne, kui alagruppide tutvustamise ja ennustamise juurde minna, tuleb mainida, et seekord jäi MM-ilt kõrvale mitu tugevat riiki, eesotsas Itaalia ja 2014. aasta pronksimeeskonna Hollandiga. Võib-olla sel põhjusel ei tekkinud loosimisel nn „surmagruppi“ ehk siis tugevate meeskonade nelik või vähemalt koos kolm väga tugevat tiimi, sest neistki peab üks alagrupis „surema“. Eksperdina on abiks Eesti koondise endine tippjalgpallur Raio Piiroja.

Alagruppide ennustamine
A-grupp: Uruguai, Venemaa, Egiptus, Saudi Araabia.
Venemaal on soodsale loosile vaatamata kolmelt viimaselt finaalturniirilt (2 x EM ja 1 MM) kirjas kaheksamänguline võiduta seeria Poola, Kreeka, Lõuna-Korea, Belgia, Alžeeria, Inglismaa, Slovakkia ja Walesi vastu. Parimatel aegadel saanuks Venemaa selliste meeskondade vastu 5-6 võitu. Nüüd on alagrupp veel soodsam, sest korraldajana oli Venemaa paigutatud esimesena. Enam ei julge talle ebaedu ennustada ja pakun Venemaale A-grupi esikohta Uruguai ees.
Piiroja on konkreetne: edasi saavad Uruguai ja Venemaa. „Ei tohiks probleeme tekkida,“ arvas ta.
B-grupp: Hispaania, Portugal, Iraan, Maroko.
Tundub, et siin midagi ennustada pole, kui mitte just seda, kes keda edestab, Hispaania või Prantsusmaa. Piiroja nõustub selle väitega täielikult ja mõlemad pakume võitjaks Hispaaniat.
C-grupp: Prantsusmaa, Taani, Peruu, Austraalia.
See on juba põnevam, ent mina annan eelise eurooplastele. Piiroja pakub kohe Prantsusmaad, aga jääb teise edasipääseja suhtes mõtlema. „Peruust ma suurt midagi ei tea, seega kas Taani või Austraalia? Teen siin ühe üllatuse ja pakun Austraaliat.“
D-grupp: Argentiina, Horvaatia, Island, Nigeeria.
Argentiinal ja Lionel Messil läks ilmselt parim šanss maailmameistriks tulla kaduma neli aastat tagasi, kui nad finaalis kaotasid Saksamaale. Alagrupi võitmiseks on meeskond ka praegu piisavalt tugev, kuid teisena pakun siit edasi Nigeeriat, kes on hetkel Aafrika selge liider.
Piiroja tunnustab, et isegi võitjat pole kerge ennustada, aga küllap ikka Argentiina. „Tahaksin, et teisena saaks edasi Island, kuid pakun Horvaatiat,“ lisab Piiroja.
E-grupp: Brasiilia, Šveits, Costa Rica, Serbia.
Minu hinnangul on see MM-i tugevaim grupp, kuid talle „surmagrupi“ nime siiski ei annaks. Ma poleks šokeeritud, kui E-grupis juhtuks üllatusi, aga ennustamisel jään pragmaatiliseks ja pakun Brasiiliat Šveitsi ees. Kui aga „brassid“ peaksid langema, siis... olen teid hoiatanud!
„Kõik on head meeskonnad, aga Brasiilia ja Šveits vast kriipsu võrra tugevamad,“ leiab Piiroja. „Pöialt hoian Costa Ricale, sest seal mängivad mõned mu kunagised klubikaaslased Fredrikstadi ajast. Kuigi kardan, et Costa Rica jääb viimaseks. Aga Šveitsi pakun Brasiilia ette.“
F-grupp: Saksamaa, Mehhiko, Rootsi, Lõuna-Korea.
Raiolt tuleb ülikiire pakkumine: Saksamaa ja Mehhiko. Rootsisse ta ei usu, aga mina ennustan sakslaste järel edasipääsejaks just meie läänenaabrit.
G-grupp: Belgia, Inglismaa, Panama, Tuneesia.
Siin on sama asi nagu B-grupiga – kuidas sa jätad pakkumata Inglismaad ja Belgiat? Piiroja: „Belgia edestab Inglismaad, kes niikuinii kaugele ei jõua (naerab).“ Mina siiski usun, et inglased võidavad grupi.
H-grupp: Poola, Kolumbia, Jaapan, Senegal.
„Keeruline,“ ütleb Piiroja algatuseks. Nii ta on – selles grupis ei ole kindlat soosikut ja puudub ka selge „peksupoiss“. „Poola on ikka kõige tuttavam ja pakun teda esimeseks. Vist Kolumbia teine. Aga siit võivad kõik minna edasi, ükski variant poleks üllatus,“ võttis Piiroja kokku. Mina ennustan sama, aga paigutan Kolumbia Poola ette.

Hispaania kui ühine soosik
Üldiselt eralduvad MM-finaalturniiril terad sõkaldest poolfinaaliks, kuhu enamasti üllatajad ei jõua. Viimati nägime sensatsiooni 16 aastat tagasi, kui Türgi ja Lõuna-Korea murdsid end esinelikusse. Seoses tabeli paigutusega jõuavad poolfinaali esimesest neljast grupist (A-D) kaks ja teisest poolest (E-H) kaks meeskonda.
Piiroja on esimeses pooles kindel, et nelja hulka murrab end Hispaania ja pärast lühikest mõtlemist pakub teisena Prantsusmaad. Tabeli teise poolega on see lugu, et kui Raio ennustus läheks täide, kohtuksid Saksamaa ja Brasiilia kohe 1/8 finaalis. Piiroja tahab järgida oma ennustust ning pakub algul edasi Belgia ja Šveitsi, siis aga taipab: „Oh, unustasin ju Saksamaa ära!“ Ta jääb tiitlikaitsjale kindlaks ja tõmbab maha Belgia.
Pean ausalt ütlema, et juba kaks kuud tagasi mõtlesin, et tabeli esimesest poolest saavad edasi Hispaania ja Prantsusmaa ning teisest kes siis veel, kui mitte Saksamaa ja Brasiilia. Aga et minu ennustus ei oleks täiesti sarnane mõne teisega, teen muutuse ja valin Brasiilia asemel Inglismaa. Ehk seekord ometi!?
Maailmameistriks pakub Piiroja Hispaaniat ja siin ma enda algset mõtet muutma ei hakka. Sakslased pole nii tugevad, et tiitlit kaitsta, Prantsusmaal on liiga noor meeskond ja Inglismaa maailmameistriks ennustamine oleks hullus. Seega jääb Hispaania.
Tabelis on minu ja Piiroja ennustusele lisatud veel kaks arvamust, mille andsid Delfi/Eesti Päevalehe jalgpalliajakirjanik Madis Kalvet ja Eesti koondise kauaaegne fänn Ivar Eesmann. Järjekorras on toodud alagruppide 1.-2., poolfinalistid ja maailmameister.

Punkte saab nii: kaks edasipääsejat õiges järjekorras 3 p, vales järjekorras 2 p, üks õige 1 p. Iga õige poolfinalist 3 p ja maailmameister 5 p.

Vaadatud 1144 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Rabelev Boriss

Piiroja ei ole tippjalgpallur,ta on kalur! Kunagi oli ta jalgpallur ja hobikalur! Võib olla saab temast tippkalur,tippjalgpallur enam vaevalt!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi