Juhtkiri: Maa kallineb ka maal

27.05.2018 19:10
Toomas Leito
Kommentaarid
1
Foto:

Eesti on teadagi Tallinna poole kaldu, kuid midagi on muutumas. Ka maal elamine on saamas uueks trendiks. Minu arust näitavad seda kaks asja: väljaspool linnasid maa kallineb ja potipõllundus on tõusnud au sisse.

Kui ma palju aastaid tagasi ostsin Anija vallas lagunenud talumaja ja asusin seda taastama, siis oli võimalik osta ka paar hektarit maad kinnistu ümber. See ei maksnud toona midagi. Pealegi sai maksta EVPdes. Paljud ei mäletagi enam seda virtuaalset imeraha, millega sai mägesid liigutada. Nüüd müüs naaber tagasihoidliku võsastunud maatüki kuuldavasti 25 tuhande euro eest. Maade kokkuost on kõva äri. Harjumaal igatahes ei saa soodsalt enam midagi.
Kui veel mõned aastad tagasi läks maakodudes vaba maa muru alla, siis nüüd tekivad taas peenramaad ja istutatakse marjapõõsaid ning õunapuid. Väikesel Kehra turul lähevad sel aastal istikud enneolematu kiirusega kaubaks. Lugematutel laatadel samamoodi. Vaata et iga küla peab oma laata, suurematest ettevõtmistest rääkimata. Rahvas voorib ja ost-müük käib vilkalt. Istikud on odavad ja taskukohased igaühele. Näiteks Kehra turult sai sümpaatseid tomatiistikuid euro tükk. Tassi kohvi eest Tallinnas saab neid lausa kolm tükki.

Vaadatud 1169 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
maksumaksja

Maamaks tuleks asendada kinnisvaramaksuga ning maksustama peaks ka sõiduautosid. Maamaks on rudiment 18. sajandist, kui maa oli keskne tootmisvahend ja selle abil loodi kõik lisaväärtused. Tänapäeval makstakse teatavasti põllumehele peale, kui ta maad harib. Selletõttu on mõttetu maad maksustada. Maksustada tuleks eelkõige kinnisvara selle väärtusest lähtuvalt. http://www.pealinn.ee/koik-uudised/rikkad-maksavad-eestis-keskmisest-perest-kaks-korda-vahem-makse-n166159

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi