Juhtkiri: Me oskame küll oma raha ise teenima panna

21.04.2019 18:10
Einar Ellermaa
Kommentaarid
0
Foto:

Teise pensionisamba muutminevabatahtlikuks on finantsinimeste arvates viga – enamik meist ei suuda oma raha ise investeerida, võtab kogutu välja ja kulutab ära.

Mina pääsesin vanuse tõttu teisest sambast ja mul on vabatahtlik kogumispension. Julgustaksin enda kogemuse põhjal ise oma raha paigutama. Kindlasti on üsna vähe inimesi, kes on investeerimises minust rumalamad. Kogemusi ja teadmisi mul polnud. Tänan SEB kliendihaldurit, kes 2008. aasta lõpus kutsus mu peamajja ja ütles, et pole mõtet lasta kogumispensioni rahal niisama seista, vaid selle võiks panna fondide osakutesse lisa teenima. Oli majanduskriis ja aktsiad olid väga odavad. Ta soovitas mõnda fondi, kuhu raha panna, aga enamuse valisin ise, oletades, mis valdkonnad kiiremini arenevad. Nii see läks. Korra nädalas vaatasin, kuidas läheb, aga ei tõmmelnud. Kuuga ka ei tõmmelnud. Kui juba kaua langes, müüsin ära. Pole midagi kahetsenud. Vahepeal olid majanduslikult rasked ajad ja võtsin enamiku kogunenud summast välja, aga küll koguneb uuesti. Pealegi, kui maksad 5000 sisse ja välja võtad mitme aasta jooksul 10 000 miinus tulumaks, siis on ju hea, et on, mida võtta, ja palju rohkem, kui ise oled sisse pannud. Elus tuleb ette olukordi, kus väga tungivalt on vaja kiiresti lisaks 1000 eurot. Küll on hea, kui on koht, kust seda lisaraha võtta.
Paar päeva tagasi, kui seisu vaatasin, oli kolme kuu tulusus 5,29%, aasta tulusus 22,9% ja lepingu algusest saati tulusus 115,9%. Minu kehvade finantsteadmistega.Vaadatud 431 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi