Juhtkiri: Sinna-tänna lehekene lendab, dokumendiks saab...*

06.01.2019 11:10
Anne-Mari Alver
Kommentaarid
0
Foto:

Olen alati olnud seda meelt, et ametnike töö peab olema võimalikult läbipaistev ja lihtsasti kontrollitav. Ja et bürokraatiat peaks olema palju-palju vähem!

Ent üks omavalitsusjuht pani mu mõtlema sellele, et need soovid on tegelikult täiesti vastuolus: mida avalikum on ametnike töö, seda rohkem toob see kaasa bürokraatiat.
Esmapilgul paradoksaalne väide on tegelikult päris lihtsasti selgitatav. Kuidas ametnike tööd kontorollida? Eks ikka nii, et kõikide otsuste lõpptulem (loe: dokument) peab olema ametniku tööandjale (loe: inimesele rahva hulgast) kättesaadav.
See tähendab, et iga otsuse moodi asi peab olema ülikorralikult ja suurima selgusega vormistatud ning kättesaadav. Et see nii oleks, vajavad otsuste tegijad üha suuremat abiliste armeed – nõunikud ja sekretärid muudkui vormistavad. Vähemalt riigi tasandil, sest omavalitsustes jaguneb suurem töö ikka sama seltskonna vahel.
Valimistele eelnev aeg ergutab rohkem nõudma ja pärima kõikvõimalikke trolle ja trollikesi. Eesmärgiga oponendi leerist mõni viga leida ja sel teemal tuututada. Kehva mõju proovitakse aga vähendada veelgi suurema bürokraatiaga.
* Rida Singer-Vingeri 30 aasta tagusest hittlaulust „Makulatuur”.Vaadatud 612 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi