Juhtkiri: Šveitsi rahu­retsept

08.05.2022 21:10
Reet Kudu
Kommentaarid
4
Foto:

Mida rohkem ma Šveitsi elukorraldust imetlen, seda kindlamaks on muutunud mu veendumus, et seda neutraalset väikeriiki on suutnud sõdadest eemale hoida just nimelt rahvas ehk täpsemalt - rahvahääletused, mida siin korraldatakse iga olulisema otsuse puhul.

Kas rahvas tahab sõda? Ei taha. Ka ukrainlastest sõjapõgenikud kinnitavad mulle Šveitsis, et ootavad sõja lõppu ja tahavad koju.
Aga mida ootavad riigijuhid, olgu siis demokraatlikud või diktaatorlikud? Ikka ühte ja sama ajast aega - kuulsusrikast võitu, mille nimel rahvast enda huvide nimel surma saadetakse.
Nii et kui Eesti tahab ka tülinorimine asemel rahulikku elu nagu Šveitsis, siis tuleks hakata korraldama rahvahääletusi. Sest olgu rahvas valitsejate arvates nii juhm kui tahes, valib ta igal juhul kompromissi ja rahuliku pereelu tapatalgute asemel. iigijuhid - kahjuks nii mõistlikult ei tegutse ja nõuavad võitu iga hinna eest! Olgu ohver nii kohutav kui tahes.
Murranguajal valis meie rahvas väga õigesti – hääletas vabaduse poolt. Kuhu on siis kadunud nüüd rahvahääletused, kui oleme vaba ja demokraatlik riik? Miks kogu Euroopas lokkavad valitsejate sõjakad nõudmised, mis läbirääkimisi eiravad ning leppimatusega lihtkodanikele häda kaela toovad?Vaadatud 655 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Ilmselt

Ilmselt teavad poliitikud väga hästi, et nii nagu e-valimisi või tavavalimisi, on ka rahvahääletust võimalik võltsida. Ja samuti teatakse ka seda, et rahvaga saab manipuleerida, mida iganes lubades, näit. suuremaid pensione, odavat kütet, ja elektrit jne. Šveits on väga rikas aga õnneks ka väike riik, seega teiste riikide üle domineerima hakata ei saa. Vaese Ukraina puhul tuleks probleemid lahendada läbirääkimistega, rahvahääletus seal ei aita. Osa alasid tuleks sõja lõpetamiseks ehk ajutiselt Venemaale jätta, lootuses need hiljem tagasi saada, kui Vene võim vahetub. Kunagi see ikka juhtub, miski pole igavene. Euroopa Liitu astumine muudab Ukraina teistega sarnaseks, kaob päris ise hakkama saamise oskus, tekib sõltuvus teistest riikidest. Kogu aeg teiste tahtmist mööda elades kaob aga eneseväärikus.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi