Juhtkiri: Tahame sõita sama mugavalt kui enne, aga kütust jääb ju vähemaks

25.09.2016 16:10
Einar Ellermaa
Kommentaarid
2
Foto:

Minister Margus Tsahkna šokeeris kõiki hoiatusega, et aastaks 2040 võib pensioniiga tõusta 70. eluaastani. Ta sai nii palju hurjutada, et hakkas oma väljaütlemist pehmendama.

Kurioosum on hoopis selles, et ainult pensioniea tõstmisest ei pruugi aidata, et praegused 30–40aastased inimesed normaalset riiklikku pensioni saaks.
Riigi kütus on tööealised inimesed. Nende tööga tekib riigi raha. Neid jääb vähemaks.
Statistikaameti prognoosi järgi kahaneb Eesti rahvaarv järgmise ligi 30 aasta jooksul negatiivse iibe ja välisrände tõttu 125 000 inimese võrra. Praegu on kahe töötegija kohta üks ülalpeetav, 2040. aastal kolme töötegija kohta kaks ülalpeetavat ja veel kaugemas tulevikus iga töötegija kohta kaks ülalpeetavat.
Seega töötajad peaks töötama iga aastaga järjest efektiivsemalt, et ka teistele jätkuks raha endises mahus. 125 000 migranti riiki tuua ju ka ei taha, sest saaksime küll palju noori töötegijaid, aga ka uusi probleeme, mille lahendamine omakorda maksab.
Kui töötajad ei tööta 25 aasta pärast poole efektiivsemalt ehk kui majanduses suurt hüpet ei tule, siis kulgemegi rahulikult selles suunas, et tuleb töötada 70. eluaastani ja ka siis tuleb enamus pensioniraha endale ise koguda.
Kui kütust riiki oluliselt juurde ei tule, siis ühe inimese kohta jääb seda vähemaks ja sõit muutub aeglasemaks. Kahjuks ei saa enam sõita samamoodi kui seni.

Vaadatud 854 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Kolla

Ah et töötegijaid. Noori ja kuulekaid muidugi. Kasvõi lastetuid ning homosid. Siis on suhtedraamad lühemad ning odavamad. Aga kus need töökohad siis on? Või kavatseb "onu Stjopa" luua miljon kohalkäimese kohta. Palgalist töökohta siis. Näidake palgalised vakantsed töökohad ette ja tuleb miljon ülalnimetatut. Ah et MIO on vähe! Tuleb viis miljonit.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi