Juuli kuulus krimiilmas Narvale

29.08.2021 23:20
Jüri Mätas
Kommentaarid
0
Foto:

Kõige valusamalt suges Eesti kohtusüsteem juulikuus Venemaa kodanikku Andrey Luzhini, kes edestab pättide edetabelis mäekõrguselt samuti Narva kohtumajast oma sahmaka kätte saanud Zabar Vishnyakovit.

Elu tumedamates sfäärides toimetamine ei ole eestimaalastele jätkuvalt võõras: ainuüksi juulikuus mõisteti vangi (see ei pruugi küll tähendada reaalselt ruuduliste kardinate taha kolimist) 163 paharetti. Kes kogu kambast aga kõikse kangemalt pahelisem on, suudab välja vaid nelliteatajalikult valehäbitu ja mastaapne pingerida.

Noaga ajalukku
Et erinevaid kriminaale kuidagi omavahel võrrelda, said erinevate saavutuste eest määratud vangistused lihtviisiliselt summeeritud. Tegelikkuses on muidugi kombeks tekitada pigem liitkaristusi, mille pikkus päriselus liidetavate summale ei vasta, või koguni lugeda kergem karistus kaetuks raskemaga. Samuti pole arvesse võetud tingimisi vabastamisi, mis kergemate ja esmakordsete rikkumiste puhul suisa tavaks on – sest vastasel korral ju polekski võimalik juba parasjagu vee ja leiva peal sitsivaid retsidiviste ning kriminaalses maailmas alles esimesi samme tegevaid tulevikulootusi kaalukaussidele seada.
Viigilahutajaks võrdsete vanglakaristuste puhul saavad erinevad maakohtus maha hõigatud rahalised koormised alates menetluskuludest ja tsiviilhagidest ning lõpetades uurimise käigus konfiskeeritud sularahaga. Kui täiesti lootusetute juhtumite puhul jätab riik kõik kulud enda kanda, siis õnnetumatel tuleb aja jooksul välja köhida tuhandeid eurosid.
Kui kogu avalik dokumentatsioon läbi analüüsida, ilmneb, et küsitava väärtusega võidupärg seekord juriidiliselt Maarjamaale ei jäägi: Venemaa Föderatsiooni alam Andrey Luzhin pälvis kohtunik Innokenti Menšikovilt raske tervisekahjustuse tekitamise eest üheksa vangla-aastat. Kahjuks või õnneks on protsess kannatanu kaitseks kinniseks kuulutatud, mistõttu me laureaadist palju rohkem ei teagi, ent asitõendite hulka kuulub ka nuga…

Noor asjamees
Murranguliseks kujunes juuli ka Luzhini kaasmaalasele Zabar Vishnyakovile, kes juba varemgi kahel korral, viimati 2019. aastal kriminaalkorras karistada saanud. Tuumakaim osa seekordsest karistusest (kolm aastat) ulatab juba 2018. aastasse, mil Vishnyakov Narva Maximasse sisenenud ohvrilt pikema jututa käest 20-eurose rebis. Protestidest tulu ei tõusnud, otse vastupidi: rahatähe uus omanik tõukas endise pikali ja rahmatas sellele rusikaga piki nägu. Nüüd on õigus lõpuks taastatud ja 20 eurot tsiviilhagi korras tagastada kästud.
Lisame eelnevale baarikakluse (vastane sai küünarnukkidega sedavõrd võimsaid obadusi, et kaotas kukkumise järel teadvuse) ja „rämedal häälel“ tehtud ähvarduse ekspruut ja 10-aastane poeg ära pussitada (viimast kordas mõttehiiglane koguni politseiautos) ning sedasi Vishnyakovi küllalt tummine istumisaeg kokku joonistubki. Kohtunik Galina Jasnjuk määras endise kaaslase kaitseks ka kolmeaastase lähenemiskeelu, mida küll ehk teisel pool trelle ülearu vaja ei lähegi.
Pronksmedal läheb aga G. K. initsiaale kandvale kodanikule, kes on veel sedavõrd õrnas eas, et me tema täisnime avaldada ei tohigi. Johann Voldemar Veski nimelisest Maarja-Magdaleena põhikoolist võrsunud uue põlvkonna pätt on suutnud Tartu kandis juba omajagu hirmu külvata; kohtuotsuski kirjeldab kaheksat vägivaldset episoodi. „Anna mobiiltelefon või kõlar, muidu saad peksa,“ olla vägilane Hansakeskuse ees koos kolme verinoore kaaslasega ohvrile hüüdnud. Rusikaid on noorhärra viibutanud nii Lähte bussipeatuses, Sadamateatri juures, Eesti Rahva Muuseumi pinnal, raeplatsil kui Pirogovi pargis. Koolidirektori kabinetist sissemurdmise käigus virutatud Samsungi tahvelarvuti ja 300 eurot sularaha eelneva kõrval enam nii õudsete andidena ei tundugi.

Naistepäev läks ülekäte
Kõige tegusama õrnema soo esindajana tõestab Kairi Luik Saare naiste kangust, platseerudes üldtabelis kõrgele kuuendale kohale. Põhjus on õige proosaline: selle aasta naistepäeva tähistamine läks Kuressaares nii hoogu, et mingil moel lõpetas väits elukaaslase vasakus rinnaõõnes. „Lüües piirkonda, kus asuvad kopsud ja süda, pidi Luik vähemalt möönma, et pussitamise tagajärjel võib tekkida eluohtlik tervisekahjustus,“ selgitab kohtunik Rajar Miller nelja-aastast karistust. „Seega tegutses ta teadlikult ja tahtlikult.“
Eksootilisematest külalistest võib välja tuua veel Bangladeshi päritolu füsioterapeudi Mohammad Delwar Hossaini – vastupanuvõimetu patsiendi vägistamise eest poolteist aastat ja tänu kopsakatele menetluskuludele 32. koht. Ilmselt tulevastes tabelites me Hossaini mõnda aega küll ei näe, sest pärast vabanemist tuleb tal viieks aastaks uue kodumaa tolm jalgelt pühkida. „Praeguses asjas on väljasaatmine põhjendatud vaatamata sellele, et Hossainiga elavad Eestis koos tema abikaasa ja alaealine laps,“ jääb kohtunik Elina Elkind paindumatuks.
Kokku pälvis juulis kohtusüsteemilt vangistuseväärilise iseloomustuse 144 meest ja 13 naist, lisaks kuus alaealist kurikaela. Kui tundub soolise diskrimineerimisena, siis võime alati loota, et august toob juba mõnevõrra võrdsemad skoorid. Igatahes on pingerida kõigile avatud.Vaadatud 1093 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi