Kakumäe katastroofis hukkus kolm last. Kes on süüdi?

04.11.2018 21:40
Lauri Nokkur
Kommentaarid
3
Foto:

Kolme lapse surm on väga kohutav sündmus. Sellest veelgi hullem võiks olla aga juhtunu põhjustest mitte­rääkimine.

Vanemaid süüdistada on arutu ja julm, ent ka ükski ametkond ei kiirusta vastutust võtma.
13. oktoobril leiti Tallinnas Kakumäe elamurajoonis Vismeistri tänaval asuvast eramajast nelja- ja seitsmeaastase tüdruku surnukehad. Sama pere noorim laps, kaheaastane poiss ja lapsevanemad viidi haiglasse. Kolmapäeval, 17. oktoobril teatas haigla, et väike poiss suri.
Menetlus selgitas välja, et laste surma põhjustas vingugaasimürgistus.

Kunagi teisel pool vikerkaart...
Seni täiesti tavalise maja täiesti tavalistest omanikest said traagilise öö järel omamoodi kuulsused – korraga huvitas avalikkust vähimgi pisiasi selle maja seinte vahelt.
Naabrid räägivad erinevat juttu. Kui mitu naabrit on ajakirjandusele öelnud, et majas vahetusid elanikud tihti, siis umbes sama paljud väidavad, et perekond on seal kogu aeg elanud. Hoonele on antud kasutusluba 2009. aastal.
Siinkirjutaja andmetel elas majaomanike perekond peamiselt Lääne-Virumaal. Pere vanem tütar õppis Võsu Koolis ning pärast esimeses klassis õppinud lapse ja tema õe surma oli leinas terve kool.
„Kallis Mette-Mai! Kui vaatame päikest, mõtleme sinu peale... Kui sajab vihma, mõtleme sinu peale... Kohtume kunagi teisel pool vikerkaart...” kirjutati küünla kõrval olevale vikerkaarega leinapildile.
Teada on, et kindlasti polnud Kakumäel olev maja tühi. Perekond kasutas seda aeg-ajalt, seal käis ja ööbis inimesi. Kas tegu oli omainimeste või üürilistega, pole teada.

Kas tegu on ettevaatamatuse...
Majas elav pere saabus Võsult Kakumäele reedel, 12. oktoobril ning kinnitamata andmetel küttis pereisa siis kaminat. Sel ööl aga midagi traagilist ei juhtunud ning pere käis ka laupäeval õues.
Kõne häirekeskusesse võeti laupäeva õhtul kell 18.11, helistajateks olid lapsevanemad.
18.20 leidsid päästjad kohale jõudes seitsme- ja nelja-aastase tüdruku gaasimürgituse kahtlusega surnukehad.
Postimehe andmetel olid lapsed juba eelmisel ööl nutnud ja oksendanud.
Kiirabi toimetas sündmuskohalt haiglasse kaheaastase poisslapse, kelle seisund oli raske ja tema vanemad, kes pääsesid peatselt koju. Kaheaastase poisi seisund oli vanemate omast märksa raskem ning arstid ei suutnud tema elu päästa.
Politsei algatas juhtumi suhtes kriminaalmenetluse, millega selgitatakse välja juhtumi täpsed asjaolud ja põhjused. Kriminaaluurimine käib karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb surma põhjustamist ettevaatamatusest. Uurimist viib läbi Põhja prefektuuri kriminaalbüroo lastekaitse grupp ning juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

... või ametkondliku lohakusega?
13. oktoobril kell 20 jõudsid majja ka tehnilise järelevalve ameti eksperdid. Nad avastasid väikese gaasilekke ventiili ja gaasimõõtja liitekohas, kuid TJA peadirektori Kaur Kajaki sõnul on see pigem tavapärane.
Kinnitamata andmetel oli neid mikrolekkeid aga tervelt 17 ja need asusid maja erinevates piirkondades. Selge on, et ükski leke aja jooksul ära ei kao ja väiksemaks ei muutu. Suuremaks aga küll.
Miks oli tekkinud nii palju mikrolekkeid? Kas oli torudesse lastud gaasi üle normi? Teoreetiliselt saaks nii tekkida kõrgem rõhk, mille tagajärjel liitekohad murduvad siis esimesena. Või olid torud ebakvaliteetsed?
Uurimine pandi viis päeva pärast laste surma – 18. oktoobril –, lukku otsusega, et kohutava õnnetuse põhjustas vingugaas.
Vanemaid uuritakse – surma põhjustamine ettevaatamatusest! –, gaasifirmat aga mitte.
Siinkirjutaja on veendunud, et tegelikult peaks uurima ka seda, kes oli paigaldanud selle maja gaasijuhtmed ning uurima, milline oli gaasi rõhk laste hukkumispäeval ja päev enne seda.

Vaadatud 3438 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Juku

Gaas ei saa plla surma põhjuseks. Surma põhjseks saab olla vigugaas. Vingugaas aga omakorda võib olla puudulikult põlenud gaasi tulem. Siin siiski pigem kaminast pärit vigugaasiga.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi