Kas asjade üleküllus põhjustab depressiooni?

12.02.2019 20:15
Kairit Rebane
Kommentaarid
0
Foto:

Üsna sageli tunneme asju tuubil täis ruumi astudes kerget rusutusetunnet ning paik, kus pole kaua koristatud tekitab pea igaühes meist kerget vastumeelsust.

Ikka ja jälle räägitakse „seisvatest energiatest” ja sellest seiskumisest tekkivate halbade energiate mõjust. Kas sellel kõigel on ka teadlaste meelest mingi mõte? Selgub, et on. Veebisait Mystical Raven on hiljuti avaldanud artikli, milles viidatakse California teadlaste uurimusele. Selles jõuti üsna selgelt järeldusele, et pesemata nõud kraanikausis, üle maja pilla-palla asjad ning „käest kukkunud” pudinad igal vabal horisontaalpinnal mitte ainult ei näe visuaalselt kole välja – see mõjutab ka täiesti mõõdetavalt ja täheldatavalt meie enesetunnet.
Nimelt uurisid UCLA pere- ja igapäevaelu keskuse teadlased reaalajas 32 kohaliku perekonna ja nende kodus asuvate esemete suhet. Infot kogunes nii priskelt, et anti isegi välja raamat „Elu 21. sajandi kodus” ning kuigi uuriti meist oluliselt jõukama Ameerika keskklassi elujärge, on sealsetest tähelepanekutest üht-teist kõrva taha panna ka meil. Eriti, kuna oleme ka ise viimastel aastatel hakanud üha enam edu mõõtma esemete kuhjamise ja soodusmüükidelt saagi kojutassimise mahuga. Aga selgub, et see suurejooneline saak hakkab pigem ajapikku meid hoopis koormama ja takistama.
Näiteks tehti kindlaks, et naised on hoopis kolatundlikumad kui mehed: nende stressitase tõuseb kraami täis majapidamises rohkem kui meestel. See ilmselt aitab ka selgitada pidevat hõõrumist, mis ka mitmeis peredes siinmail kangesti tuttav on: kallis kaasa tahaks kõik alles jätta ning teine osapool omakorda viskaks kõik kohe minema. Aga see polegi pelk jonn, selgub, et ülearune maine vara mõjutab tugevalt nii meie tuju kui ka enesehinnangut. Uurimisrühm, mis koosnes antropoloogidest, sotsiaalteadlastest ja arheoloogidest tuvastas muuhulgas, et kolist tulvil majapidamiste majaperenaistel oli hoopis kõrgem stressihormooni - kortisooli - tase. Osaliselt mängib rolli siin ka ilmselt sotsiaalne faktor – sassis koduga mees on lihtsalt ekstsentrik, aga segamini majapidamises elav naine on lohakas perenaine. Igatahes on üks selge – koli häirib ning enesele ellu ruumi tegemine puhastab õhku ja vähendab stressi.

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 777 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi