Kas kvarkenergia on tuumaenergiast veelgi võimsam?

12.10.2018 19:05
Marta Roosipuu
Kommentaarid
0
Foto:

Teadlased usuvad, et on oma töös Suure Hadronite Põrgutiga ehk ­Euroopa tuumauuringute keskuse osakestekiirendiga avastanud uue, ­teoreetiliselt veelgi võimsama energiavormi.

See uus jätkusuutlik energiavorm on veelgi võimsam kui tuumaenergia ning see sünnib siis kui kolmandiklaenguga elementaarosakesed ehk kvarkid kiire plahvatusliku reaktsiooniga barüonideks liituvad. Barüonid siis ongi kvarkidest koosnevad liitosakesed ning teadlased usuvad, et nende sünniprotsessis võib peituda võti uue jätkusuutliku energiasaamisviisi juurde.

Tuumaenergiast etem
Loomulikult oli futurist Tom Galeon sellist uudist kuuldes elevil ning asus kogu küsimust lähemalt uurima. Tema huvi on mõistetav – tohutud süsinikdioksiidi emissioonid ja ähvardav kliimakatastroof panevad tuleviku-uurija loomulikult kõrvu kikitama, kui neisse kostub kuulujutt, et kusagil on avastatud uuem, puhtam ja jätkusuutlikum energiatootmisviis. Ja selliseid jutte liigub siin seal üha enam ja enam, sest asja tõsiselt võtvate riikide valitsused ning mitmed eesrindlikud eraettevõtted tegutsevad selle võimaluse nimel üha usinamalt ning laiaulatuslikumalt. Tuule- ja päikeseenergia kasutamine on muutunud üha laiaulatuslikumaks ning see suund jätkusuutlikkuse poole innustab ka paljusid teadlasi jätkama katseid, mille eesmärgiks on tuumareaktsiooni stabiliseerimine – selle võimalikkussaamise korral peaks tegemist olema tõeliselt jätkusuutliku energiaallikaga, mis kõik praegused võimalused kaugele selja taha jätab.
Kuid nüüd on lauale visatud veelgi põnevam küsimus – aga mis siis, kui õnnestuks leida veelgi parem energiaallikas, mis oleks potentsiaalselt hoopis vähem kõikuv kui tuumaplahvatus? Seda teemat uurisidki Tel Avivi ning Chicago ülikoolide teadlased Marek Karliner ja Jonathan Rosner, kes tutvustasid oma avastusi avalikult ajakirja Nature veergudel. Nende avastatud uus energiaallikas tekib kvarkide ehk elementaarosakeste fusiooni käigus. Kvarkid tekivad tavalist siis, kui Suure Hadronite Põrgutiga aatomeid põrgutatakse – suurel kiirusel põrkuvaist aatomeist eralduvadki kvarkid. Kuid enamasti ei jää kvarkid niisama ootama, vaid neil on kombeks seejärel omavahel põrkuma hakata, moodustades osakesi, mida kutsutakse barüonideks.

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 839 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi