Kas me oleme surma ise välja mõelnud?

11.02.2018 21:25
Marta Roosipuu
Kommentaarid
1
Foto:

Mis on surm? Kas on olemas elu pärast surma või ongi surm elu lõpp? Neid ja veel sadu sarnaseid küsimusi on esitatud inimajaloo algusest peale.

Kvantfüüsikaga tegelev teadusemees Robert Lanza on otsustanud selles hullumeelses maailmas luua kindla saarekese ning anda sellele küsimusele oma vastuse. Lanza usub teooriasse, mida tuntakse biotsentrismina ning mis väidab, et surm sellisel moel, nagu meie seda teame on vaid meie endi teadvuse loodud illusioon. Kui praegu valitsev teaduslik materialism väidab, et universum lõi elu, siis Lanza usub risti vastupidist – elu tekitas universumi.
Tema seisukohad ei erine muult, kui vaid selgitustelt ja sõnastustelt sellest, mida iidsete ida usundite teadmamehed on aastatuhandeid väitnud. Inimene on osake kõikjal olevast teadvusest, millest väljuv elu loob oma enese rõõmuks ja teotsemiseks materiaalseid vorme.
Lanza sõnastab selle kaasaegsemalt, väites, et surma ei saa reaalselt mitte kuidagi olemas olla. Tema ideed ja teooriad on loomulikult oma ajast ees või, kui ida mõttesuundi meenutada, siis vanade teadmiste teaduslik renessanss. Meie ajastu inimesed alles hakkavad sellest kõigest õrnalt aimu saama.
Kõik kirjeldatud teooriad on pigem intuitiivsed ning materiaalsed tõestused – kui neid üldse on võimalik leida – veel leidmata. Siiski on lootust, et sedasorti mõttesuund suudab kanda kinnitada ka materialistlikus teaduskultuses ning ühel päeval ehk leida ka piisavalt tõendeid, saamaks üldtunnustatud arusaamaks. Kõik meie elus on pidev aktiivne protsess, kuid meie ei suuda oma kolbast läbi näha ja mõista hetkest hetke toimuvat muutuvust.
Lanza populaarsed teosed “Biotsentrism” ja “Biotsentrismist sügavamale” toovad üksipulgi välja kõik tema „kõige teooriat”soosivad teaduslikud argumendid.
Lanza teeb omapäraseks see, et tegemist on produktiivse ning tunnustatud teaduskirjanduses sageli sõna võtva ning sageli tsiteeritud teadlasega. Kuigi Lanza ideed, mis käsitlevad teadvust kui kõige taga olevat juhtivat jõudu, on praeguse aja inimestele veel üsnagi laialdaselt hoomamatud, on selles kõiges oma iva – just siit võime leida vastuse sellele „kusagil peab midagi veel olema” tundele, mis ikka ja jälle paljusid inimesi vahel kummitama kipub. Kusagil on veel üks tahk meist, millest me oleme siiani täielikus teadmatuses elanud.
Kuigi teaduslik mõtteviis on igati tore ja tervitatav, võib see vahel olla ka suur nuhtlus ja takistus – kõike ei saa alati nii lihtsalt ja üks-üheselt ära seletada, nagu me tahaksime. Kas on olemas elu pärast surma või kas surm üleüldse on olemas? Täna saame sellest kindlaid vastuseid vaid siis, kui oleme läinud sinna „teisele poole”.

Vaadatud 1234 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
avo

Jumala riik

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi