Kas muusik hukkus mõrvarnaise käe läbi?

31.05.2020 23:25
Hillar Kohv
Kommentaarid
20
Foto:

The Tuberkuloitedi asutaja Aivar Kandla surm on lisaks leinale jätnud maha ka kriminaaluurimise, mille keskmes on tema elukaaslane Ülle. Paari tundnud inimesed iseloomustavad Üllet kui ohtlikku ja ähvardavat naist.

Kui ansambel The Tuberkuloited aastal 1991 Sindis alustas, astusid nad tihedalt aasta varem loodud menubändi Vennaskond kandadele. Tõelised muusikasõbrad ansambli algusaegadest mäletavad tänini hästi, et ansambli loojaks oli kitarrist Aivar Kandla.
50aastase Aivar Kandla surma ei suutnud Tuberkuloitedi praegune juht Indrek Raadik alias Summer uskudagi ning keeldus lausa esimese hooga järelehüüdest, kuni ta kunagise bändikaaslase lahkumises päris kindel pole.
Kahjuks osutus kurb uudis tõeks ning The Tuberkuloited andis veebikontserdi, kus meenutati ka bändi asutajat ning lauldi tema auks laulu „Tinasõdur”.
“Ta oli alati kohal, kui oli abi vaja. Ma usun, et ta kuskil seal kõrgemal on olemas ja annab meile jõudu olla edasi tinasõdurid,” ütles Summer.
Meenutajatele on ehk abiks ka mõned tuntumad The Tuberkuloitedi laulud. Ansambli suurim hitt on “Lilleke rohus”. Teised tuntumad laulud on “Põhjamaa neid”, “Tantsin valssi”, “Tinasõdur”, “Raadio”, “Veneetsia tume öö”, “Näkineiud”, “Ainult kassid on väljas” ja “Süsimust roos”.
Miks Aivar Kandla The Tuberkuloitedi elust kõrvale jäi? Selget vastust ta selle kohta ei öelnudki, aga lähedased teavad, et see muutis teda vahetevahel kurvaks.
Siinkirjutajal oli au Aivar Kandlaga tutvuda ühise tuttava, Jaagusaare talu perenaise Maarja juures, kus me vahel mõlemad talutöödel abiks käisime.
Viimati kohtusime Aivariga umbes kuu aega tagasi Pärnus, kus mehel oli kaasas ka naine nimega Ülle, tema elukaaslane.
Oli juttu, et läheme taas Jaagusaare Maarjale appi, aga sinna me kahjuks ei jõudnudki – 16. mail sain Maarjalt kurva sõnumi, et Aivar Kandla on surnud. Läinud kuurist puid tooma ning olnudki surnud.
23. mail olid Sindi kalmistul Aivari matused ning sinna oleks kõik võinud jäädagi...

Kiretu krimiuudis viitab mõrvale
Ent sündmused liikusid edasi ning õige mitmed Aivar Kandlast hoolinud inimesed on kindlad, et mees ei surnud lihtsalt niisama ega õnnetuse tagajärjel, vaid hoopis kuriteo ohvrina. Korraga selgus, et sama meelt on ka politsei ja prokuratuur, kes uurimise ajal loomulikult mingit täpsemat infot ei väljasta.
Aivar Kandlat tundnud inimesed viitasid peatselt, et nimedeta ja täpsemate kirjeldusteta krimiuudis Pärnu Postimehes puudutab justnimelt Aivari lahkumist ning tema elukaaslase võimalikku veresüüd.
21. mail anti selles ajalehes teada, et päev varem võttis kohus vahi alla 45aastase naise, keda kahtlustatakse Audrus oma 50aastase elukaaslase tapmises.
Reede õhtul sai häirekeskus kõne naiselt, kelle sõnutsi hakkas tema elukaaslasel halb. Meedikutel tuli kohapeal tuvastada 50aastase mehe surm, kahtlustati terviseriket. Surma põhjuse väljaselgitamiseks saadeti mehe surnukeha lahangule, kuid selle käigus leiti viited tema võimalikule vägivaldsele surmale.
Esmaspäeval pidasid politseinikud mehe elukaaslase, 45aastase naise, kuriteos kahtlustatavana kinni.
„Praeguseks on naine politseile ütlused andnud ja teame, et reedelt tarbisid naine ja mees koos alkoholi ning neil tekkis selle käigus konflikt, kuid kõik juhtunu üksikasjad selgitame kriminaalmenetluses,“ rääkis Pärnu politseijaoskonna juhtivuurija Lennart Pulk.
Päev enne Pärnu Postimehe ilmumist taotles kohus kahtlustatava vahistamist kaheks kuuks.
„Seni kogutud tõendid annavad aluse kahtlustada, et naine oli alkoholi mõju all muutunud agressiivseks ja elukaaslast rünnanud. Et välistada samasuguse olukorra tekkimist, pidas prokuratuur vajalikuks võtta ta kriminaaluurimise ajaks vahi alla,“ ütles prokurör Merry Tiitus.
Kriminaalmenetlus algatati karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb tapmist. Menetlust juhib Lääne ringkonnaprokuratuur.

Lähedane mees süüdistab elukaaslast
Asja veidi uurides selgus, et Aivari lähedastest jagab nii mõnigi politsei ja prokuratuuri kahtlust, et mehe veri on jäänud tema elukaaslase Ülle Kotisse kätele. Kiri ühelt Aivari lähedaselt oli õõvastav, kuid võimaliku uurimise huvides lisame selle peaaegu täies mahus. Kirja saatja nimi on teada, kuid tema palvel jääb praegu lehes avaldamata.
“Ta lõi Aivarit noaga selga, vasakule poole, kopsu. Surma põhjuseks ei olnud eluohtlike vigastuste tekitamine, vaid äge verekaotus. Oleks ta kiirabi kutsunud, siis Aivar oleks veel meiega. Kiirabi ega politsei ei tuvastanud kohapeal vägivalla tundemärke. Mis tähendab, et süüdlane koristas sündmuskoha ja riietas ta ümber. Kahtlusi võis tekitada osaliselt “liiga” puhas elamine. /Järgnev kirjeldus on välja jäetud liigse naturalismi pärast. Toim./ Ilmselt sellest tuli ka politsei korraldus saata Aivar lahkamisele.
Lisaks kõigele eelnevale, helistas seesama mõrvas kahtlustatav ja teatas surmast, rääkis valejuttu ja manipuleeris juhtunu osas... Tundub, et nautis lähedaste valu läbi selle tegevuse. Intsident juhtus reede õhtul, süüdlane vahistati alles esmaspäeval peale lahkamise tulemusi. See inimene tuleb vastutusele võtta. Ta olla kaks meest juba matnud, minul tekkis kohe küsimus, kas see on tal varem läbi läinud? Noahoop selga, kiire tuhastus, huvi ei tunta – üsna läbimõeldud tegevus, õnneks meditsiinilised teadmiste puudulikus ja pikk koristamine vedasid mõrvarit seekord alt.”
Jaagusaare Maarja kinnitas omaltpoolt, et matusel püüdis pilku Aivar Kandla pikk õmblustega peahaav.
Pärast Aivari surma helistati hukkunud mehe telefonilt ka Maarjale, too aga ei saanud parajasti kõnet vastu võtta ning kuulis sõbra surmast alles oma tädipojalt, kes samuti Aivariga sõbrustas. Kas surnud mehe telefonilt helistas Ülle, seda Maarja ei tea. Aga et see Aivar ise polnud, on kindel, sest mees oli selleks ajaks juba surnud.

Naabrid meenutavad rõlgeid ähvardusi
Pärnumaalt Sindist pärit Aivar Kandla suri Audrus, oma elukaaslase juures. Seal aga oli paar elanud väga vähe aega.
Enne Audrusse kolimist elati Pärnus Rääma linnajaos, kus naabrid kinnitavad, et tegu olnud väga keerulise perega.
„Rahu Aivari põrmule, tema otseselt naabreid ei terroriseerinud,” kinnitab naabrinaine, luuletaja ja romaanikirjanik Margit. Küll aga jagub tal valusaid ja ebameeldivaid mälestusi Aivar Kandla elukaaslase Ülle Kotise kohta.
„Ainult üks joomine ja kaklemine üksteise otsa, saime lõpuks nendest lahti. Imestasime ise ka, miks neid siin hoiti, kiirabi oli peaaegu igapäevaline külaline. Majarahvas oli närvis, kuna joodik Ülle mainis karantiiniteemat. Ülle Kotise on jõhker ja julm, lubas majaelanikud ära tappa. Jubedad joodikud, õnneks saime nendest umbes poolteist kuud tagasi lahti.”
Teine naaber samast majast, Maarja tunnistab samuti, et Ülle oli väga ebameeldiv trepikojakaaslane.
„Ülle Kotise terrori all elasin minagi oma pojaga. Mu poega ja mind ta ei lubanud WCsse – ainult röökis, et mis need hullud jooksevad edasi-tagasi. Ülle viskas veel mu töökärule kaks põlevat suitsukoni peale. Ta oli minu trepikojas. Kui haldur käskis neil korter vabastada, Ülle veel röökis mulle, et mingu ma Jämejalga ja ta tapab ära.”
Maarja meenutab, et Aivari ja Ülle kodus käis ka igasuguseid külalisi ning joominguid oli palju. Muuhulgas liikus seal ka kriminaalse ja petturliku taustaga inimesi. Vaatamata sellele, et joogiraha jagus, teavad paari hästi tundvad inimesed, et söögirahast jäi neil alailma vajaka.

Mehe pilt sotsiaalmeediakontol
Lühike uuring Ülle Kotise kohta annab vähe infot. Mõned kanded kohtulahendite andmebaasis. Ta on langenud aastal 2012 kehalise väärkohtlemise ohvriks, probleeme on tal aga olnud varemgi.
Aastal 2008 jäi ta hätta kommunaalmaksetega ning paarikümne tuhande kroonise võla- ja viivissummaga hakkas tegelema kohtutäitur.  Kahel korral esitas naine kohtutäituri kohta hagi, kuid seda kohus ei rahuldanud. Seega – ei midagi erilist.
Naise, – tuntud ka Ülle Evartina - nimel olid ka mõned sotsiaalmeediakontod, millele tema pilti polnud lisatud. Ühel neist oli aga profiilipildiks Aivar Kandla pilt.
Mis Aivar Kandla viimasel elupäeval juhtus, teabki ilmselt kõige täpsemalt tema elukaaslane Ülle, kuid tema on kaheks kuuks tapmiskahtlusega uurimise all ning seetõttu ei saa temalt kommentaari küsida.


Kõik loos rääkinud inimesed on valmis oma sõnu vajadusel kinnitama ning uurimisele kaasa aitama, et tõde Aivar Kandla surma kohta selgeks saaks.Vaadatud 8061 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
mandavoska

kõik eesti emased on hoorad!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi