Kas Päikese paisumine võib meile ohtlik olla?

12.06.2018 22:15
Marta Roosipuu
Kommentaarid
0
Foto:

Inimestele näib alatasa, et meie koduplaneet on hädaohus – küll saavad poliitikud mingi maotusega hakkama, küll lammutavad ahnurid ­ökosüsteemide kallal ja takkapihta veel kogu kosmos kõigi oma ­asteroidide ning päikesepursetega.Lisaks sellele on viimastel aastatel tehtud juttu ka sellest, et Päike üha paisub. Kui reaalne on oht, et ta paisub nii palju, et näiteks neelab alla ka planeet Maa?

Futurist Neil C. Bhavsar asus teemat uurima. Selgus, et Päikese paisumine on üsna tõsiseltvõetav oht, lihtsalt selle ohu ajajoon on hetkel veel kauges tulevikus. Fakt on see, et vananedes saab Päikesest ilmselt punase hiiuna tuntud tähevorm, fakt on ka see, et selle sündmuse oletatav tähtaeg jääb nii 5 kuni 7,6 miljardi aasta kanti. Aga siis läheb küll asi tõsiseks.
Kuidas ja kui ohtlik Päikese paisumine tol kaugel ajal meie koduplaneedile olema saab, on tõstatanud juba ka terve rea põnevaid teaduslikke diskussioone. Osad teadlased usuvad, et Päikese paisumine toob kaasa ka selle massi vähenemise ning seega nõrgeneb ka tema gravitatsioon, mis Maad selle praegusel orbiidil hoiab ning seega „libiseb” Maa sujuvalt paisuva Päikese teelt eest.
Samas pole paljud teadlased selle ideega põrmugi nõus ning mitmed teadustööd kinnitavad hoopis, et Päike paisub liiga kiiresti ja liiga kaugele ning Maad selle ligiduses hoidev gravitatsioon ei jõua mitte kuidagi selle aja peale kahaneda – seega on meie sinine koduplaneet nende sõnul kindlas ohus.

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 886 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi