Kas superkuu võib olla ohtlik?

11.03.2018 13:10
Nella Della
Kommentaarid
0
Foto:

Aasta esimestel kuudel oleme kõik nautinud mööda infokanaleid liikunud pilte hingematvalt lummavast superkuust. Kuid kas see taevane iludus võib ka meie elule ja hingele lisaks lummale ohtlik olla? Mõned teadlased arvavad, et superkuu ajal tuleks, lisaks fotovarustuse väljaotsimisele, olla tavapärasemast ka tsipa ettevaatlikum.

Enne, kui asume superkuu ohupotentsiaali lahkama, täpsustagem, mida see superkuu üldse tähendab. EarthSky astronoomiateemalise veebilehe legendaarne kirjamees Bruce McClure selgitab: „Enne, kui see rahva seas populaarseks muutus ja superkuu nime pälvis, nimetati seda lihtsalt kuu perigeeks ehk kuu on oma orbiidil maale kõige lähemal. Perigee tähendabki lihtsalt maale lähedal.
Kuu asub Päikese suhtes vastasseisus Maa suhtes enam-vähem korra iga kalendrikuu jooksul ning seda nähtust kutsutakse täiskuuks. Samamoodi on Kuu enam-vähem Maa ja Päikese vahel korra igas kalendrikuus ja seda kutsutakse kuuloomiseks, millele järgneb noorkuu.
Samamoodi on Kuu oma liikumises igal kalendrikuul korra maale kõige lähemal, mida kutsutakse perigeeks ja korra ka maast kõige kaugemal, mida kutsutakse apogeeks. Superkuudeks kutsutakse perigees olevat täiskuud ning mõnel pool ka perigees toimuvat kuuloomist. Loomulikult kõlab superkuu vingemalt, kui ‘perigees olev kuu’,” muigab mees.
Kuid kas rahvasuus levivail uskumustel täiskuu ohtlikust mõjust on ka tõepõhi all ning kas see kuu on sellevõrra ohtlikum, kui ta asub Maale lähedal ehk tegu on superkuuga?

Rohkem liiklusõnnetusi
Hiljuti avaldati Britsih Medical Journali lehekülgedel uurimistöö, milles kaks teadlast, üks Toronto Ülikoolist ja teine Princeton’i Ülikoolist töötasid läbi USA Teedevalitsuse liiklusturvalisusameti andmebaasi materjalide, vaadeldes mootorratastega toimunud ja surmaga lõppenud liiklusõnnetusi aastail 1975 kuni 2014. Analüüsiti andmeid 494 täiskuuööst, mis sellesse 40 aasta pikkusesse perioodi jäid ning lisaks vaadeldi veel 988 ööd, mis olid kas täpselt nädal enne või nädal pärast täiskuud.
Vaadeldud 1482 öö jooksul toimus kokku 13029 fataalse lõpuga mootorrattaõnnetust. Tavalisel, täiskuuvabal ööl toimus keskmisel 8,64 saatuslikku õnnetust ning täiskuuöödel pisut enam – hukkus keskmiselt 9,1 mootorratturit. Kui teadlased aga eraldasid täiskuudest superkuud, kasvas arv veelgi, nüüd leidis oma raudruunal õnnetu lõpu juba keskmiselt 10,82 ratturit. Kui analüüsiti tavalisi täiskuuöid, ilma superkuu täiskuid arvestamata, siis langes surmaga lõppenud õnnetuste keskmine arv 8,84 ratturini.
Lisaks tutvuti ka mootorrattaõnnetuste statistikaga nii Briti saartel, Kanadas kui ka Austraalias, kus samamoodi täheldati surmajuhtumite arvu kasvu just täiskuuöödel. Erinevalt varjutustest on superkuu nähtav igal pool. Ja just nähtavust peavadki teadlaseks lummava taevakaunitari kõige tapvamaks relvaks. Jättes välja kuu potentsiaalse okultse või veel seniteadmata mõju inimmeelele, peavad teadlased ainuüksi täiskuud kui visuaalset objekti potentsiaalseks ohuallikaks.

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 917 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi