Kriisiaja ootamatu ­tagajärg: tibidel on raha küllaga

01.11.2020 23:15
Kristine Kaasonen Illustreeriv pilt
Kommentaarid
7
Foto:

Tibidel ei ole kunagi küllaldaselt raha: raha kaob meelelahutuse ja iluteenuste peale. Mees plekib arved, üüri ja koduse toidu, aga tibi elab ikka laias laastus palgapäevast palgapäevani.

Suur oli aga ühe tibi üllatus, kui ta avastas septembri lõpus, et pangaarvel on raha ja ei peagi oktoobri palka ootama.

Parem majandamine
Asi siiski ei olnud selles, et tibil oleks palka tõstetud või ta oleks meeletu preemia saanud, raha ülejäägi tekitas puhtfüüsiline majandamisoskus, mis käivitus kriisiajal.
Elus esimest korda võttis tibi kätte oma aastase pangaarve, lõi kokku tulud-­kulud, grupeeris kuluallikad ning jõudis arusaamale, kui palju on tegelikult tibi elus mõttetuid kulutusi, mille arvelt tulu kogu aeg vähenes.

Suur üllatus
Aastase ehk siis perioodi september 2019 kuni september 2020 kulude-tulude graafiku kokku­löömine oli küll ränk töö, ent see tulemus kandis mitmekordset vilja ning näitas, miks raha on üle jäänud ning on tekkinud esimene n-ö päris sääst. Eel­arve koostamine on ütlemata produktiivne töö, kui on vaja teha järeldusi ning selgitada põhjuse ja seose tagajärgi.
Esimese poolaasta põhilise kuluallika tibi eelarves moodustas meelelahutus- ja ilu­teenused. Samuti väljas söömine ja söögi tellimine. Kriisiaja saabudes vähenesid iluteenuste, meelelahutuse ja väljas söömise kulud praktiliselt nullini ning alates kevadest on tekkinud ka esimene suurem sääst. Ära jäid kino- ja teatripiletid ning muu klubitamine, sealjuures ohter snäkkimine kinos ja teatris, Bolt-Wolt söögi tellimine tööle või peale tööd ning söögikulud lõuna ajal tööpäeviti või väljas söömine pärast tööd. Olukord ja kodukontor tuletasid meelde kodus söögi valmistamise oskusi ja kokkuhoid söögi pealt oli meeletu. Kõike tuli teha ise ja toorainest jäid välja valmis- või valmistatud toidu vahendamise üüratud kulud.
Muuhulgas lähendas kodus söömine ja söögi tegemine peret ning ära kadus igasugune „snäkkimine“ ja sellega seotud lisakulud. Meenuma hakkas tasapisi seegi, et kodus saab väga edukalt aknalaudadel kasvatada oma ürte, tilli ja peterselli ning kel oma aia kasutusvõimalus, siis aiapottides või kasvu­hoones kasvab väga edukalt ja ilma erilise vaevata ka tomat-kurk ja paprika-tšilli. Mis kõik jällegi moodustas omaette säästu, sest ürdipotid poes maksavad 1-3 eurot ja tomati-kurgi kilohind olenevalt hooajast ja tootjamaast jääb ka sinnakanti. Tibi ei küsi endalt endalt enam, kust on kõige suurem kokkuhoid? Ilmselgelt on söök tervikuna kõige suurem kokkuhoid, kui osata majandada ja õppida selgeks pliidi ja ahju kasutamine.

Iluteenused kui luksuskaup
Eelarve koostamisel avastas tibi, et näiteks eelmise aasta detsembris kulus erinevate iluteenustele veidi üle 200 euro. Mis iseenesest on ka mõistetav, sest olid jõulupeod, aastavahetus, oli vaja jumestusi ja juuksuriteenuseid ning ka kleite, millega pidudel eputada. Iluteenuste alla ei ole lisatud kleitide arveid. Iluteenused olidki näiteks küüne-, kulmu- ja ripsmehooldus, soengud ja meigiteenused. Kuid kui lisada veel kleidid juurde, siis ei tasu küsida, kuhu detsembris palk kadus.

Kevadest kõva kokkuhoid
Kas siis tänu või koroona ja selle tekitatud kriisi tõttu, mõjus koroona majanduslikule mõtteviisile ja eelarvele ikka tohutult. Loomulikul teel kadusid kulud mõttetutele eelarveridadele ning mõistlik inimene asus säästvale režiimile. Ka tibindus on teinud omad järeldused ja korrektuurid tarbimises ja tulude-kulude tasakaalus.  Vaadatud 1507 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Melissa Tips

Ää, a ilma geelgüünteta ei saa juu xD

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi