Kuidas tehakse suursaadet "Su nägu kõlab tuttavalt"?

10.12.2017 21:35
Gert Liivamäe Foto: A. Pärtel
Kommentaarid
2
Foto:

Kuidas satuvad Eesti kõige vaadatavamasse telesaatesse kokku just need inimesed, kes seal on? Kas on ka neid, kes ise saatesse tahavad tulla? Miks loosinupp vahel nii imelikke valikud teeb? Kuidas saade seal esinenute karjäärile on mõjunud? Millal hakatakse uut hooaega planeerima? On loomulik, et nii populaarse saate vaatajat huvitab, mis toimub n-ö kulisside taga.

Saate pikaaegne kohtunik Olav Osolin kirjutas saate saamisloost, tegemisest ja senistest hooaegadest raamatu „Need näod kõlavad tuttavalt“, kus on muu hulgas palju osaliste kommentaare ja efektseid fotosid, aga ka infot saate telgitaguste kohta.
Osaliste valiku teevad üheskoos saate tootja Ruut ja telekanal TV3, kirjutab Osolin. „Su nägu kõlab tuttavalt“ tegevprodutsendi Triin Luhatsi sõnul algab võimalike osaliste sõelumine kohe pärast eelmise hooaja finaali. „Produtsent Kaupo, lauluõpetaja Maiken ja mina vaatame ilmsesti iga kontserti, teatrietendust või telesaadet alati ka selle pilguga, kas sealt võiks mõni osaline järgmisel hooajal näosaatesse sobida,“ kommenteerib Triin Luhats. Esimene nimekiri pannakse kokku kohe pärast seda, kui telekanal on kinnitanud, et saade on uuel hooajal programmi planeeritud. Seekord ütles saatejuht Märt Avandi juba Saku suurhalli lavalt maha, et uus hooaeg tuleb.
Esialgse nimekirja inimesed ei ei jõua aga sageli saatesse. Miks?
Esimene põhjus on artistide ajapuudus ja tihe esinemisgraafik. Näiteks Koit Toome oli küll nõus esimesel hooajal osalema, aga tema esinemisgraafik oli nii täis, et see polnud võimalik.
Kõige keerulisem on vabu päevi leida näitlejatel, eriti veel siis, kui nad löövad lisaks teatrietendustele kaasa ka mõnes mängufilmis või teleseriaalis. Ka meie popartistide esinemisgraafik on teinekord planeeritud mitu aastat ette nii, et tühja auku on peaaegu võimatu leida.
Teine põhjus on on see, et tegemist on meelelahutuse, mitte laulusaatega, ja seetõttu vajatakse eripalgelisi artiste. „Häid lauljaid on Eestis palju, aga neid, kes suudavad rahvalikku nalja teha, väga palju pole,“ selgitab raamatus TV3 programmijuht Urmas Eero Liiv.
Kolmas põhjus on see, et mõned lihtsalt kardavad tulla saatesse. Näiteks põhjendusega, et teda ei võeta pärast sellist saadet enam tõsiselt. Mõni kardab ka lihtsalt läbi kukkuda ehk jääda viimaste hulka, kuigi punktide andmine pole saates põhiline.
On ka niisuguseid artiste, kes leiavad, et saade on tore, aga nemad ise ei ole piisavalt head muutujad.
Tegijad ongi alati tähtsaks pidanud, et artist tunneks ennast saates hästi ja oleks nõus tööd tegema.
„Ja siis on veel selline kategooria tegelasi, kes lausa põlevad soovist saatesse pääseda, kuid kelle saatus ei saa selgeks enne, kui neid on kaalutud ja sõelutud,“ kirjutab Olav Osolin. „Iga kandidaat, kui ta pole just kohalik super-hüper-megastaar, peab läbima prooviesinemise, mille käigus tehakse selgeks, kas ta sobib sellesse saatesse või mitte.“
Salapärase loosinupu töö kohta kirjutab Olav Osolin, et esimestel hooaegadel uskusid vaatajad pigem, et nupp tegutseb automaatselt, aga kui hakkasid tekkima näiteks ema ja tütre seosed, tekkisid ka kahtlused. Samuti need inimesed, kes käisid „Su nägu kõlab tuttavalt“ salvestustel, said ju aru, et kui päevase salvestuse ajal oleks artist esimest korda teada saanud, keda ta peab esitama, poleks ta suutnud õhtuse salvestuse ajal järgmise saate jaoks seda lauljat kuigi meisterlikult esitada.
Selle nupu kohta ütleb Osolin, et kuna „Su nägu kõlab tuttavalt“ on meelelahutussaade, siis peab see publiku jaoks olema köitev. Seega peab produtsent ohje hoidma ka siis, kui pealtnäha toimib automaatika. See tähendab, et loosinupu käivatab siiski produtsendi tahe, aga see ei pruugi osalejate suhtes olla alati heasoovlik. Huvitavad on vaatajale ikka üllatused ehk näiteks see, kui Koit Toome laulab „Nukukest“, mitte „Suveööd“. Samuti poleks vaatajale huvitav vaadata Eesti esinejat kehastamas staari, kes oma välimuselt ja hääleaparaadilt on nii teistmoodi, et midagi head sellest välja ei tuleks. Seega peavad tootjad loosinuppu suunama nii, et saates osaleja oleks võimeline heaks tulemuseks. Seejuures võib loosinupp saada vihjeid paljudelt inimestelt.
Kuidas on saates osalemine mõjutanud Eesti tähtede elu? Selle kohta võib öelda, et televisioon on kõikvõimas.
Juss Haasma on legendaarset Raul Sepperi numbrit „Sein on ees“ esitanud kontsertidel vähemalt 100 korda.
Mart Müürisepp sai tänu näosaatele nii palju tööd, et asutas oma firma OÜ Vaba Müürisepp. Tema esitab nii Nancy Sinatrat, Monika Tuvit kui Metallicat.
Kalle Sepp on samal samal õhtul esitanud nii Georg Otsa kui Ivo Linnat grimmi ja kostüümidega.
Uku Suviste tõi välja spetsiaalse Prince´i kava.
Koit Toomel ei möödunud pärast telesaadet ühtegi kontserti, kus poleks palutud eelkõige „Nukukest“. Tiiu Tulbina Koit oma publikule enam siiski ei esine, küll on aga tema kavas Bee Geesi „Tragedy“.
Mitmed näosaate tähed on pärast koos oma turnee teinud, nii et kasu on sellest sündinud paljudele. Edu tulevastele osalejatele!

Vaadatud 2183 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
lovisa

see saade ja see hooeaeg võiks seda veel näidata telekast sest ma väga tahaksin et näo saatet hakatakse näitama ja just seda hooaega kus on raivo E tamm

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi