Kuidas tõrjuda sääski kõige efektiivsemalt?

27.04.2021 19:50
Kommentaarid
0
Foto:

Käes on varsti suvi ja sellega ka järjekordsed võitlused tüütute sääskedega. Õnneks on aga olemas mitmeid nippe ja moodsaid sääsetõrjemeetmeid, mis aitavad eemaldada sääski ümbruskonnast ning mis võimaldavad Sul veeta suve sääsevabalt. 

Kes on sääsed ja miks nad meid ründavad?

Kõik verd imevad sääsed kuuluvad kas kahetiivaliste või pistesääsklaste liigi alla ning maailmas on kokku üle 125 000 kahetiivalise sääse liigi ning 2000 pistesääse liiki. Liiginappusele vaatamata on pistesääski rohkelt üle kogu maailma. Ka Eestis on 30 liiki pistesääski ning inimesi ründavad hallasääsk, soomussääsk, metsasääsk, linnusääsk ja laulusääsk. Eestis kõige rohkem metsasääski, mis ei tule eriti üllatusena arvestades, et meie metsad on rohkelt täis sääski. 

Õnneks on kodumaised sääsed ohutud ning nende hammustused tekitavad vaid ebamugavust ja kihelust. Inimesi ründavad tegelikult vaid emased sääsed, kes leiavad oma saagi läbi inimeste välja hingatud süsihappegaasi ja higi lõhna. Emased sääsed kasutavad saadud vere sääsevastsete arenguks. Emane sääsk poetab 200-300 muna seisvasse veekokku, millest arenevad sääsevastsed. 

Sääsed on kõige aktiivsemad kevadest sügiseni, mil ööpäevaringe keskmine temperatuur ei lange alla 8-9 kraadi. Võib-olla oled märganud ka, et sääsed ründavad inimesi eelkõige õhtuti peale päikeseloojangut. See on sellepärast, et siis vaibub tihti tuul ja pole päikest - mõlemad on sääskedele vastumeelsed. Iga suvi on sääskede arv veidi erinev sõltuvalt ilmastiku tingimustest. Iga inimene on ka erinev ja mõni inimene tõmbab sääski rohkem ligi kui teine.

Sääsetõrje nipid

Kuigi et sääski on igal pool looduses, ei pea Sa kannatama sääskede rünnaku all. On olemas mitmeid viise kuidas sääskede arvu oma ümbruskonnas vähendada ning ennast ja oma lähedasi sääskede eest kaitsta. 

  • Vaata üle ümbruskonnas olevad seisvad veekogud. Nendeks võivad olla näiteks tiik, kraav või isegi ämbrisse kuhjunud vihmavesi. Kui võimalik, tuleks seisvatest veekogudest lahti saada, kuna emased sääsed poetavad sinna oma sääsevastsed ja see suurendab sääseprobleemi. Tiigi puhul võib näiteks sinna kalad tuua, kuna nad söövad sääski.
  • Riputa akendele sääsevõrgud ja vaata üle ega seintes või katusel pole auke, läbi mille sääsed saaksid majja siseneda. Kindlasti tuleks maja akendele riputada sääsevõrgud, et vähemalt tekitada majja sääsevaba tsooni.
  • On olemas ka sääski tõrjuvad taimed nagu näiteks sidrunhein, pune ja basiilik, mille lõhn sääskedele ei meeldi.
  • Õhtusel ajal õues olles tuleks ka vaadata üle oma riietus. Kindlasti on hea kanda pikki riideid, mis katavad üle kogu keha ja mis on piisavalt tugevast materjalist, et sääsed ei suudaks läbi hammustada. Valged riided aitavad ka sääski eemal hoida. 
  • Kuna sääsed on kõige aktiivsemad õhtul peale päikeseloojangut ja tuulevaiksel aegadel, siis võiks planeerida oma metsa matku päevasesse aega. 
  • Toas või isegi veranda peal on võimalik ka kasutada ventilaatorit, mis ajab sääsed minema.

Kuidas saaksid veelgi efektiivsemalt sääskedest lahti?

Moodsatest sääsetõrje meetmetest on olemas erinevaid võimalusi. 

  • Sääsespreid on olnud Eestis üsna populaarsed ja toimivad päris hästi, kuid kui unustad mingi osa oma kehast spreiga üle lasta, siis on seal järgmisel päeval sääsehammustused. Sääsespreil on ka tugev lõhn.
  • Sääseküünlad on ka üsna tuntud, kuid kahjuks ei ole need kuigi efektiivsed ning tekitavad pigem kallist suitsu. 
  • On olemas ka spetsiifilist helisagedust eritavad masinad, mis peaks sääskedele ebameeldiv helisageduse tõttu neid eemal hoidma, kuid ka need pole eriti efektiivsed.
  • Paar aastat tagasi tuli müügile ka sääse käevõru, mis võib aidata sääski ära hoida ühelt käelt ja käevõru lähedalt, kuid näiteks jalgade juurde võivad sääsed ikka minna. 

Peale nende lahenduste on ka tugevamaid ja efektiivsemaid sääsetõrjemeetmeid.

Näiteks sääsepüünis ehk sääsepüüdja on efektiivne sääsetõrjevahend, mis eritab süsinikdioksiidi selleks, et emaseid inimesi-hammustavaid sääski ligi meelitada ning seejärel tappa. Läbi ümbruskonnas olevate emaste sääskede tapmise vähendab sääsepüünis järkjärgult sääskede koguarvu ning sääsevastsete sündi Sinu kodu lähedal. Selle tõttu on sääsepüünis pikaajaline lahendus sääseprobleemile. Kuna masin eritab süsinikdioksiidi on see inimestele lõhnatu ning see tõmbab ligi ainult verd imevaid putukaid ja pole ohtlik teistele putukatele nagu näiteks mesilastele, liblikatele jne. Kuna sääsepüünis tõmbab sääski ligi, siis tuleks paigutada sobivasse kohta ja mitte inimeste keskele - muidu on oht, et sääsed tulevad pigem inimeste juurde ja mitte sääsepüünisesse. 

Sääsepeletajaon masin, mis tõrjub sääski eemale vägagi efektiivselt tavaliselt umbes 20 ruutmeetri suuruselt pinnalt. Sääsepeletaja töötab ühel akul tihti 6-8 tundi ning kasutad lõhnatut ja nähtamatud tõrjet. Tõrjena kasutatakse kas alletriini või püretroidi. Masin on kerge ja kompaktne ning seda on lihtne endaga kaasas kanda, kas reisides või matkates. Sääsepeletaja ainukeseks miinuseks on, et see ei pruugi tuulistes tingimustest nii hästi töötada, kuid tuulistes tingimustes on sääski vähem ka. 

Sääsepüünise valikud

Eestis on müügil sääsepüünis Mosquito Magnet Excective ja Mosquito Magnet Pioneer. Mõlemad on efektiivsed.

Mosquito Magnet Executive kasutab 4000 ruutmetri alast pinda, kust ta siis verd imevaid sääski meelitab ligi ja tapab. Masin hakkab tööle koheselt kui ta siis lülitatakse kuid tulemuse märkamiseks võtab tihti mõni nädal aega. Sellepärast on hea masin sisse lülitada kohe kevadel enne kui ümbruskond muutub liialt sääserohkeks. Tasub siiski silmas pidada, et kui temperatuur on alla 8 kraadi, siis pole mõtet masinat kasutada veel, kuna sääsed ei ole sel ajal aktiivsed. 

Mosquito Magnet Executive on keskkonnasõbralik ning ei kasuta ohtlikke kemikaale. See on ohutu muudele putukatele ning sobib äärmiselt sääserohketesse piirkondadesse.

Mosquito Magnet Pioneeril on samuti 4000 ruutmeetri suurune toimeala ning masina võrku mahub kokku 13 000 kuni 20 000 sääske. Mosquito Magnet Pioneer on Mosquito Magnet Executiveile üsnagi sarnane, erinevuseks on vaid see, et Pioneer sobib paremini mõõdukat sääserohketesse piirkondadesse. Selle kasutamiseks on vaja ka propaaniballooni. 

Sääsepeletaja valikud 

Headeks sääsepeletaja valikuteks on Thermacelli mudelid. Nende valikutes leiduvad nii akul kui ka gaasil põhinevaid sääsepeletajaid. Akul põhinevatest sääsepeletajatest on olemas Thermacell E55 mudel, mis tõrjub sääski 20 ruutmeetri suuruselt pinnalt lõhnavabalt. Masin on kompaktne ja ilusa disainiga ning sobib ideaalselt terassile sääski peletama. Kuna masin põhineb akul, siis on võimalik Thermacell E55 ka lennul endaga kaasas kanda. Seda sääsepeletajat saab ka USB kaabliga laadida. 

Gaasil põhinevatest sääsepeletajatest on valikus Thermacelli Halo Mini, mis ajab sääsed eemale 21 ruutmeetri suuruselt toimealalt. Masin on samuti kompaktne ja kergesti kaasaskantav ning sobib ideaalselt terrassile. Metsas matkamiseks sobib näiteks kaasaskantav MR300 sääsepeletaja. MR300l on samuti 21 ruutmeetri suurune toimeala ning see põhineb ka gaasil. 

Kumb valida endale – kas sääsepüünis või sääsepeletaja?

Valik sääsepüüdja või sääsepeletaja vahel sõltub suuresti sellest kui suur on pind, millelt tahetakse sääski ära ajada, kui palju sääski on ümbruses ja kas masinat on vaja kaasas kanda või mitte. Mõlemad masinad on keskkonnasõbralikud ja lõhnatud ning teevad oma tööd vägagi efektiivselt. 

Vaadatud 2125 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi