Kulla uued tahud

29.01.2017 18:35
Susanna Unt
Kommentaarid
1
Foto:

Kõik teavad, mis on kuld ning tundub, et seda on läbi ja lõhki uuritud. Kuid tuleb välja, et mitte. Võimalik, et tulevikus täidab kuld tähtsat rolli meditsiinis.

Kõigile on teada, et juba ammustel aegadel peeti kulda kuningate metalliks, kuid mitte igaüks ei tea, et keskajal kasutati kullatolmu ülikute söökide kaunistamiseks. See traditsioon on jõudnud ka meieni ning maailma uhkemates restoranides võib tellida näiteks cappuccinot, millele kaneeli asemel on puistatud nn kassikulla helbeid, või kullaplaadikestega garneeritud šokolaadi ja kooke, kullatolmus paneeritud sushit, samuti kullapuruga kaetud sooje toite, kuid üks Londoni restoran pakub koguni 24-karaadisest kullast sulgedega ehitud kana.
Nagu teadlased on kindlaks teinud, kõlbab kõrgema prooviga kuld tõepoolest süüa ning üksi­kud peened kullahelbed ei häiri meie seedeprotsessi.
Pöörasemad disainerid on hoolitsenud ka selle eest, et seedetrakti läbinud toit lastaks väärilise lugupidamisega potti. Hiljuti toodeti maailma kalleim tualettpaberi rull puhtast 22-karaadisest kullast (maksab 1, 3 miljonit dollarit). Need aga, kes ei taha nii ohtrasti kulutada, võivad osta odavama – superõhukese 24-karaadise kulla kihiga kaetud tualettpaberi, mille rull maksab kõigest 25 eurot. Taolise ime leiutaja, Saksa disainer Fritz Loibl selgitab, et see ei ole lihtsalt luksus, vaid kõrgetasemeline hügieen, kuna kuld on antibakteriaalne – kohta, mida sellise paberiga pühitakse, kaitstakse kahjulike mikroobide eest.

Kuld tõrjub valu
Uurijate arvates võib kulla tähtsus tulevikus suureneda just meditsiinivaldkonnas. Jutt ei ole kullast hambakroonidest (muuseas, need on hinnas mitte ainult oma antibakteriaalsete omaduste tõttu, vaid kuna kuld on väärismetallide seas kõige pehmem, siis juhul, kui kullast hambakroon surus veidi teistele hammastele, kooldus ta oma naabrite heaks).
Paljud katsed kinnitavad, et inimese organismi juhitud kulla isotoop (Au 198) aitab võidelda erinevate vähiliikide ja teiste haigustega. Enim on uuritud kullasoola süstide mõju artriidile. Seda meetodit katsetanud meedikud tunnistavad, et aja jooksul võib kullast saada väga tõhus artriidivastane ravim, kuid esialgu on teada, et see suudab mõjutada valu ja turset tekitavaid protsesse liigestes. Uurimistööd jätkuvad ning kõige rohkem tegeldakse kahe mõistatusega – kuidas just kuld liigeseid parandab ning miks kullasüstid ei aita kõiki.
Kulla positiivset toimet on täheldatud ka teiste haiguste puhul – see on aidanud südame- ja maohaigeid ning alandanud arteriaalset vererõhku. Kuid kulla ülemanustamine võib tekitada ka mürgistust. Näiteks kulda ülemanustanud artriidihaige nahk kattub lööbega,maohaigel võib tekitada seedehäireid.

Nägu kuldkarkassil
Kulla kasutamisest iluhoolduses on kirjutatud juba endisaegsetes Hiina traktaatides, kuid kullakosmeetika kuulsaim müüt on seotud Egiptuse valitsejanna Kleopatra kullast näomaskiga. Ehkki tänapäeval on loodud ainulaadseid keemilisi ühendeid, mis takistavad naha vananemist, on Kleopatra legend õhutanud teadlasi asja uurima. Uuringute tulemusena teatasid Jaapani kosmetoloogid, et puhas 24-karaadine kuld ühenduses kaasaegsete nanotehnoloogiatega on tõhusaim näomask ning kosmeetikas tekkis uus suund – kullateraapia.
Tõsi, juba mõne aja eest oli kuld ennast reklaaminud plastilise kirurgia sensatsioonina – näokontuure sai konserveerida erakordselt peenikeste (0,1 mm) kuldniitide abil. Taolise ilu säilitamise viisi valis omal ajal ka Prantsuse näitlejanna Catherine Deneuve. Sellise operatsiooni mõte on näokontuuride säilitamine – nahk tõmmatakse imepeenele kuldsele karkassile, mis ei lase sellel lõtvuda. Tookord langesid paljud naised reklaamilubaduste lõksu, mis väitsid, et armeerimine teeb näojooned märksa nooruslikumaks. Jah, kuld parandab tõesti vereringet ning varustab rakke rikkalikumalt hapnikuga, muutes naha pringimaks, kuid see võib kõigest säilitada, mitte muuta inimese välimust. Muide, kuldarmatuuri omanikud peavad olema ettevaatlikud aktiivse miimikaga, sest laialt naerateades võib mõni niit katkeda...Kleopatra kuldmaski uus versioon
Kuldmaski juurde tagasi pöördudes – efekt ei ole pikaajaline, ainult kuu, kuid naha seisundi paranemise efekt on näha kohe pärast protseduuri. Pealegi on see meetod justkui loodud vanematele naistele.
Ametlikes kullateraapia salongides puhastatakse ja niisutatakse nahka enne protseduuri eriliselt. Nägu kaetakse vedela kullaga, mis ajaga tahkub, või habraste ja pehmete kuldplaadikestega, mis masseeritakse nahka, et ioonid satuksid võimalikult sügavamatesse kihtidesse ning parandaksid kapillaaride ja lümfi mikrotsirkulatsiooni. See aitab turseid kaotada, nahka pinguldatakse ja toniseeritakse.
On loodud retsept ka neile, kes soovivad kullamaski kasutada kodustes tingimustes. Esmalt peab internetist leidma ja ostma kuldamistöödeks vajalikud õhukesed kullast fooliumilehed (23½-, 23¾- ja 24-karaadisest kullast). Enne protseduuri peab nahka pesema naturaalse seebiga, mitte keemiliste vahenditega, ning põhjalikult niisutama auruvanni kohal. Kuldplaadikesed peab näole asetama kuivade kätega (et need ei kleepuks sõrmede külge) ja katma niiske rätikuga. Poole tunni pärast pühkige või peske kuld maha, kuid allesjäänud raasukesed masseerige koos kreemiga naha sisse. Pidage meeles, et kulda ei tohi panna näole, millel on lööve või haavad.

Vaadatud 957 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Juss

Eestis teeb avalikult üks nõid kuldteraapiat. Pane otsingusse afrodita kuld või helve pärna.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi