Kust sai tuunika kandmine alguse?

29.12.2020 16:45
Kommentaarid
4
Foto:

Tänapäeval on erinevaid riideesemeid, mille abil garderoobi erinevaid osi omavahel kokku kombineerida ja oma isikupära rõhutada. Üheks rõivaesemeks, mis iga naise garderoobile omapära lisab, on tuunika. Neid on olemas erineva pikkustes, lõigetes ja värvitoonides. Kaup24 veebipoes on lai valik tuunikaid, omale sobiva leiate siit.

 

Tuunika ajalugu

Vana-Egiptuses kanti tuunikat kui ülakeha katvat rõivaeset. Seda hakati kandma pärast seda, kui Egiptus vallutas Süüria. Süürlased oli tuntud oma kudumise kvaliteedi poolest, sealt levis parem kangatootmine, aga ka tuunika Egiptusesse. Varasemalt ei kantud Egiptuses rohkelt keha katvaid riideid, kuna sealse kliima tõttu ei peetud seda otstarbekaks.

Tuunika oli pikk ristkülikukujuline riie, millel oli ava pea jaoks. Tuunika kinnitati vööga. Tuunika disain muutus detailsemaks- ääred õmmeldi kokku, lühikesed varrukad olid tihti kinni tärgeldatud, et õlad paistaksid laiemad. Nagu ka teised linasest riideesemed, olid ka tuunikad kaunistatud voltidega ja pleegitatud valgeks.

Vana-Kreekas oli tuunika alusriie, mis tehti villast. Meeste ja naiste tuunika oli erinev pikkuse poolest - naistel olid tuunikad pahkluuni, meestel põlvini. Naiste tuunika ülemine osa oli volditud.Vanas-Egiptuses kanti ka laiendatud tuunikat, mis nägi välja nagu keep. Aluseks olev ristkülikukujuline riie oli kaks korda sama pikk kui selle kandja. Varrukad olid hästi laiad. Selle rõivastuse juurde kuulus ka pikk seelik, mis kinnitati vöökohale. Seda peetakse üheks ebatavaliseimaks rõivaesemeks, mida vanad egiptlased kandsid.

Vana-Roomas oli tuunika sarnselt Vana-Egiptusega käeavadega särgitaoline rõivaese, mis tõmmati üle pea. Tegemist oli kaheosalise riideesemega, millel olid õmblused üleval ja külgedel ning avad pea ja käte jaoks. Tuunikat kandsid nii mehed kui ka naised.

Vanas Roomas oli tuunikaid erinevaid versioone- oli üle põlve ulatuvaid, aga ka pikemaid. Samuti oli varrukatega ja ilma varrukateta. Tuunikat valmistati heledast või tumedast linariidest või valgest villast.

Tuunika oli põhiliselt alusrõivas, kuid jõukamad kodanikud kandsid pikemaid ja rikkalikumalt kaunistatud tuunikaid. Senaatorid ja teised mõjuvõimsad isikud kandsid tuunikaid, mis olid kaunistatud laiade lillade triipudega, laste tuunikad olid erivärvilised.

Keskajal olid tuunikad samuti levinud, nii vaimulike kui ka ilmalike poolt. Tuunika kõrgaeg lõppes 14. sajandil, kui selle koha võtsid üle kehaga sobilduvad rõivad. Tuunika jäi vaimulike rõivaesemeks. 20. sajandist alates mõeldakse tuunika all eelkõige pikka pluusi, mis on pikkade varrukatega ja vabalt langev. Enamasti kannavad tänapäeval tuunikat naised.

Tuunika on tänapäeva moes laialt levinud just selle universaalsuse tõttu. Seda saab kanda igal ajal, samuti sobib tuunika kõikidele kehakujudele. Tuunikaid on erinevates lõigetes, värvitoonides ja pikkustes. Samal ajal on tuunikad ka väga mugavad riideesemed. Tuunika sobib ka kihilise riietuse korral kandmiseks talvisel ajal.

 

Kuidas tuunikat kanda?

Enamik tänapäevaseid tuunikaid on pikemad pluusid. Seega kantakse neid pükstega. Tuunika on sobilik riideese nii igapäevaseks kandmiseks kui ka õhtuseks ürituseks. Tuunika kandmiseks on erinevaid võimalusi, aga tasub mõningatele asjaoludele tähelepanu pöörata.

Lõige
Esimese asjana tasub kindlasti vaadata lõiget. Tuunika peaks olema vabalt langev rõivaese, mille kangas ei tohi olla liiga raske. Samuti ei tohi olla tuunika liiga liibuv. Soovitatakse V-lõikelist tuunikat, kuna see rõhutab nägu ja kaela. Peale selle tasub jälgida ka seda, et tuunika lõige sobiks teie kehakujuga.

Püksid
Kui soovite, et teie rõivastus oleks stiilne, tasub valida ka vastavad  püksid. Lisaks värvitoonide sobivusele tasub jälgida ka pükste lõiget. Tuunikaga ei sobi kokku laiad ega ka kottis püksid. Tuunikat kandes on teie keha ülemisel osal suuremõõtmelisust, seega ei sobi sinna alla kohmakad püksid, mis muudavad teid massiivseks. Niisiis tasuks valida tuunika alla liibuvad püksid, retuusid või kitsad teksad.

Pükste valik sõltub ka sellest, millises olukorras te tuunikat kannate. Kui lähete üritusele, kus peaks valima tuunika juurde kindlasti püksid, siis sobivad ka tumedad kitsad teksad. Kui kannate tuunikat rannas, piisab nende alla ka šortsidest. Kui lisate tuunikale retuusid, muudab see riietuse vabamaks.

Jalanõud
Peale pükste tasub tähelepanu pöörata ka jalanõudele. Tossud ei ole hea valik tuunika juurde. Suurepärane valik on madalad kingad, mis ei ole liiga tähelepanu köitev. Niimoodi on teil võimalik kanda stiilset vabaajakompletki. Kui soovite oma rõivaid veidi lihvida, tasuks valida kingad, mis ühilduvad vööga.

Vöö
Vöö aitab tuunika kandmisel rõhutada vöökohta. Kuna tuunika on vabalt langev riideese, aitab vöö lisamine ära hoida ülesuuruses keha efekti. Punutud vöö on hea valik siis, kui tuunika langeb sirgelt. Sobivad nii laiad vööd, mis toonitavad vöökohta kui ka peenemaid vööd, mis sobivad ka kleitidega.

Et teie välimus oleks suurepärane, tasub tuunika kõrvale vaida ka teisi riideid, mida omavahel kombineerides saate luua erinevaid suurepäraseid rõivastusi. Suure valiku naisteriideid igale aastaajale ja maitsele leiate Kaup24 veebipoest.

 

Vaadatud 1212 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
kallase mutt

nii saab ruttu kähkukat teha

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi