Kuu ja Päikese jooga toob sinu ellu tasakaalu

14.05.2019 19:25
Monika Kuzmina Foto: Delfi
Kommentaarid
0
Foto:

Isvara Joogakooli kaasasutaja, joogaõpetaja Tiina Pappel räägib intervjuus, miks muutuvad meie praegusel tumedal ajastul naised mehelikumaks ja mehed naiselikumaks, ning kuidas muutuda väekamaks ja tasakaalukamaks, et teha õigeid otsuseid.

Kuidas joogaõpetaja defineerib naiselikkust?
Naiselikkus on eelkõige see, kui sul on naisena hea kontakt oma sisemaailmaga – oma tunnete ning vajadustega. Kui naine armastab iseeennast, mitte egoistlikus, vaid positiivses mõttes, kui ta järgib oma hinge kutset, kuulab oma vaistu ning teab, mida ta tahab. Ta võtab vastutuse oma õnne eest ise ega otsi seda väljastpoolt, et keegi teine tema elu mõttekaks ning õnnelikuks teeks. Kui naisel on hea kontakt oma tunnete ja vajadustega ning ta oskab neid väljendada, siis ta ongi loomupäraselt naiselik.
Lisaks eeltoodule oskab tõeliselt naiselik naine olla ka alistuv, aga valides sealjuures hoolega, kellele ja millal alistuda, valides aega ja kohta. Ta jätab mehele võimaluse olla mehelik – juhtiv, andev, väljasaatev… Seega oskab ta vastu võtta, hoida, armastada ja usaldada. Kuid loomulikult ei ole mõistlik igasugusele mehele alistuda – siin aitab taas eluterve vaist ja sisetunne.

Kas naiselikkust saab õppida või on see kaasasündinud omadus?
Seda saab endas teadlikult arendada ja õppida. Need kõik on sügavalt vaimsed õppetunnid: õppida eelkõige ennast rohkem armastama, sest ainult sedakaudu saab elutervelt ja tõeliselt ka teisi inimesi armastada (mis ei oleks pelgalt kiindumus või vastutustunne või ohvrimeelsusest teise esikohale seadmine jms). Õppida usaldama elu ja võtma vastutust just enda eest, mitte kogu maailma ja teiste inimeste eest, mida tihti kiputakse tegema. Õppida tundma oma emotsioone ja seda, mis sõnum neil meile on – selle kaudu saame aru, mida me alateadvus sisaldab ning teha vajalikke muutusi oma suhtumistes, mõttemustrites, uskumustes, käitumises, väljendustes.

Millist rolli mängib elus armastuse energia?
See on väga oluline. Usun, et kogu universumi aluseks on armastuse energia – see paneb kõigele aluse. Nagu kvantfüüsikud on ammu tõestanud, on kõik meie ümber ja meie ise ka erineval sagedusel vibreeriv energia. Meil on inimestena vaba tahe valida, kuhu ja millele oma energia suuname – kas võimendame armastust või teenime n-ö deemoneid ja võimendame negatiivsust. Sellest oleneb meie elukvaliteet, käekäik, suhted ja tervis. Sinna, kuhu sa suunad oma tähelepanu, sinna läheb ka energia ja ja armastus. Võiks öelda, et tähelepanu = energia = armastus.
Parimal juhul on tingimusteta armastus ja tingimustega armastus omavahel kooskõlas, sest inimestena siin maises maailmas ei saa me päriselt elada ega olla suhetes täiesti tingimusteta – ikka on meil kõigil oma vajadused ja teemad, kus meil on ootused ja eelistused ka teistele, lähedastele. Kui suudame need kaks tunnet kokku panna, oleme selle tulemusel justkui ühendanud maise ja vaimse, maa ja taeva.

Kuidas naiselikkust võimendada?
Tehes end ilusaks, hoolitsedes enda eest, pannes selga kleidi ja kingad – see on vaid asja väline pool. Kuigi ka see on tähtis, ei ole see siiski kõige olulisem. Tähtis on saavutada sisemine tunne, et Naine su sees, Sisemine Naine, on hoitud ja väärtustatud ja armastatud. Sa ei kritiseeri tema välimust, vaid armastad end ja oma keha sellisena nagu ta on. Ja kui midagi seal ei meeldi, siis vaatad sedagi kaastunde ja armastusega ning võtad ette midagi, mida sa saad ära teha selle muutmiseks ja parandamiseks.

Kohtame tihti arusaama, et naiselikkus tähendab teatud määral ka haavatavust ja nõrkust. On see nii?
Seda küll, selles mõttes, et tõelise armastuse eelduseks on avatud süda ja usaldus − see aga tähendab, et sa oledki haavatav ja nii võib ju tõepoolest haiget saada. Kui aga proovime valu vältida ja paneme südame n-ö lukku ega usalda kedagi ega midagi, siis ei saa paraku rääkida ka armastusest. Sellisel moel pole võimalik armastust ei vastu võtta ega ka ise jagada. Siis võib parimal juhul olla tegemist pragmaatilise vajaduste rahuldamise ja mõistuspärase “koostööga”, kus toimub kauplemine.
Paradoksaalselt aga, olles teadlikult haavatav ja nõrk, muutume tegelikult hoopis väga väekateks – sest tõeline tugevus ei seisne ju mitte võimaliku valu vältimises ja ignoreerimises, vaid sellele julgelt vastu minekus, ka oma nõrkuste tunnistamises ja teadvustamises. Need nii-öelda naiselikud väärtused on vajalikud olenemata soost, nii naistele kui ka meestele.

Mehed muutuvad järjest naiselikumaks ja naised mehelikumaks − miks see nii on?
Sest meie tänapäeva maailm ongi mitmes mõttes justkui ümberpööratud. Joogatraditsioon ütleb, et elame tumedal ajastul, Kali juga ajal, kus seisame silmitsi paljude raskuste, probleemide ja väljakutsetega ning vaimsus ja kõrgemad väärtused ei mängi inimeste igapäevaelus kuigi tähtsat rolli.
Eks siin on väga palju ajaloolisi põhjuseid – naised on olnud läbi aegade väga allasurutud, rõhutud, diskrimineeritud ja tänaseks on see olukord küll muutunud, kuid tundub, et pendel on liikunud teise äärmusesse, ehk liiga kaugele. Kasulik oleks leida tasakaal – mitte päris endisaegne naiste allasurumine, kuid säilitades teatud traditsioonid ning ürgsed soolised erinevused: vaid naised suudavad siiski lapsi ilmale tuua ning hea oleks sel perioodil ollagi vaid endale ja perele pühendunud, mitte proovida samal ajal luua säravat karjääri ühiskonnas – see võiks olla naise elus teistel perioodidel või siis, kui tehaksegi teadlik valik mitte tegeleda lastega selles elus.
Kuna kõik on omavahelises dünaamikas, siis on loomulik, et naiste muutudes mehelikumaks, reageerib meessugu sellele, muutudes omakorda naiselikumaks. Ja kui teatud suurem tundlikkus ja naiselikud omadused tulevad ka igale mehele ainult kasuks, siis muidugi on siin teatud piir – ükski naine ei kannataks üdini naiselikku meest enda kõrval – ikka ootame mehelt sitkust, eesmärgikindlust, vaimset tugevust, kindlustunnet.

Kuidas jooga aitab naiselikkust esile tuua?
Hatha jooga aitab tegelikult arendada ja võimendada mõlemat poolt – nii naiselikkust kui mehelikkust, ja tekitada nende vahel tasakaalu. See tähendab seda, et joogatades saad piisavalt väekaks ning tasakaalukaks valima, millist omadust sul mingil hetkel või olukorras vaja läheb. Kui vaja, saad ka teadlikult võimendada naiselikkust, tehes vastavaid tehnikaid ja praktikaid. Kuid kogu võti on siiski tasakaal – sõna hatha tähendab kuud ja päikest – see on jooga, mis toob tasakaalu sinu naiseliku (kuu) ja meheliku (päike) alge vahele.

Kuidas kommenteerite väidet, et ainult tõelise mehe kõrval saab naine tunda end tõelise naisena, ja et naiselik naine äratab omakorda meheliku mehe?
See võib nii olla, kindlasti on see abiks, kuid ma usun, et eelkõige peaks inimene enda sees olema terviklik, siis saab tema kõrval olla samuti terviklik partner. Polaarsus jääb alles niikuinii, sest oleme juba sünnipäraselt siiski naised ja mehed. Sügav vaimne tarkus seisneb selles, et kuigi meisse on justkui sisse programmeeritud see vajadus ning sund leida oma “teine pool”, siis tõeliselt harmooniline saab suhe olla vaid siis, kui oled selle “teise poole” tegelikult enda seest üles leidnud ega otsi enda “puuduoleva” osa täitmiseks kedagi ega midagi väljaspoolt. Enamik suhteid paraku seda just teevad ja kuigi mõnel juhul võivad täitsa edukalt toimida, sageli see nii ei lähe. Suhteprobleemid on praeguse ajastu “kutsehaigus”. Samas on need probleemid väga vajalikud selleks, et õpiksime ja kogeksime, et meil oleks väärtuslik pagas harmoonilisemaks edasiminekuks.

Mis on naiselikkuse võti?
Olla teadlik, olla kontaktis oma tunnetega, väljendada neid ja oma vajadusi. Osata kombineerida erinevaid naiselikkuse tahke ja tunda end hästi erinevates naiselikes arhetüüpides, valides igaühe esiletulekuks sobiva aja ja koha ning mitte jääda kinni vaid ühte neist, vaid arendada kõiki: olla nii kirglik Armastaja kui muretu ja mänguline Tütarlaps, aga ka hea Perenaine või Ema ning lõpuks ka väärikas ja tark Kuninganna.

Vaadatud 801 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi