Kuumus ­Ameerikas: vaev, surm ja ­süttimised

11.07.2021 22:25
Eimar Rahumaa
Kommentaarid
1
Foto:

Kolmapäev, 30. juuni jääb Lyttoni külakese, mis asub Vancouverist kirdes Briti Columbia provintsis, elanikele igaveseks meelde. Ja mitte üksnes neile.

Juba mitmendat päeva oli kõiki vaevanud kohutav kuumus. Päev-päevalt läks olemine üksnes hullemaks. Kui enne oli pidevalt üle 100 kraadi F (38C), siis juuni viimasel nädalal muutus olukord väljakannatamatuks. Nädalavahetusel oli 46,6 C (116 F), esmaspäeval ligi 48 C (118 F), ent teisipäeval näitas kraadiklaas juba 49,6 C( 121 F).

Kuumus süütas küla
Seda pole meteroloogid neil laiuskraadidel kunagi täheldanud. Mõõtmisi on pidevalt tehtud aastast 1894. Rekordil olid ka tagajärjed. Ühe külaelaniku sõnade kohaselt: ”Ukselinke ei saanud katsuda, need põletasid. Mind haaras lausa eksistentsiaalne äng. Tundsin nii suurt hirmu, et mõistus tahtis kaduda, midagi niisugust, mida olin lapsepõlves kogenud, kui mind ründas parv mesilasi, kelle eest jõudsin äärepealt kabuhirmus tuppa põgeneda. Kuumuse eest polnud aga kuhugi peitu pugeda, see valitses kõikjal.”
Hirmuks oli küllaga põhjust, sest kuumuse tagajärjel süttis küla kolmapäeval põlema ja veerand tunniga oli ligi 250 elanikuga ja kilomeetri pikkusest asundusest saanud suitsev tukihunnik.
Külavanem Jan Polderman tänas saatust, et  ”õnneks kõik jäid ellu,” ja lisas, et ega midagi suurt alles ei jäänud, sest kõik ümberringi põles. Tõusis tugev tuul, mis kandis põlengu laiali. Inimesed jõudsid haarata vaid autode võtmed ja lihtsalt pagesid.

Ilm muutubki ­ekstreemsemaks
Tänaseks on kuumalaine tagajärjel sealkandis surnud umbes 500 inimest. Meteoroloogid peavad olukorda ”uueks normaalsuseks”, mis järjest sagedamini hakkab Maad külastama. Esialgu Loode USAd ja Lääne-Kanadat, hiljem teisi piirkondi maakeral. Ilm muutuvat ekstreemsemaks – kuumus ja tormid vahelduvat suurema külmaga, otsekui oleks kõikjal vaid kontinentaalne kliima.
Samas pole veel võimalik üksikuid kuumalaineid ja ilmataadi ekstreemsusi kliima üldiste muutustega üks-üheselt kindlalt  siduda, ütlevad meteoroloogid.
Vaid üks põhjuseid olevat inimese tegevus Maal. Et äärmusteks tuleb hakata valmistuma, sõltumata süüdlastest, on näiteks Vancouveris, mis samuti piinleb kuumuse käes, on avatud 25 jahtumiskeskust, kus inimesed saavad ka töötamiseks arvuteid kasutada.

Liiga kuumi piirkondi tuleb juurde
Praegu vaevleb Portlandi linn Oregoni osariigis USAs kuumalaine käes, aga ka Seattle. Mõlemas linnas on temperatuur tõusnud 45–46 C kraadini, kusjuures ka ööd ei too kergendust, vaid on 2–3 kraadi tavalisest soojemad. Elektrikatkestused sagenevad, sest inimesed jahutavad oma elamisi.
Muidugi on Maal ka soojemaid kohti. Seal läheduses, Lõuna-Californias asub Nevada kõrbega piirnev sügavate kanjonite ja liivadüünidega Surmaorg (Death Valley), kus asub ka USA madalaim koht, 86 m allpool merepinda. Möödunud aastal orus paiknevas rahvuspargis registreeriti  130 F (54.4 C). Seda peetakse kuumimaks kohaks Maal.
Kindlasti on veel kõrgemaid temperatuure ette tulnud mujalgi, lihtsalt need pole teada. Tuneesias olevat 1931 mõõdetud 131 F (55 C), ent see number on seatud kahtluse alla.

Surm hingus või tore ilm?
Ilmateadlased peavad äärmuslikuks, kui temperatuur kolme päeva jooksul ei lange alla 32 C (90F). Nõrgematele inimestele on see eluohtlik, kroonilised haigused ägenevad, eriti neerude ja südame koormus suureneb märgatavalt ning inimene ei hooma, kui kergesti võib tal palavaga tekkida veepuudus. Janu asemel tunneb ta üldist halba enesetunnet, mille paneb lihtsalt kuumuse, mitte veepuuduse arvele. Kõrge temperatuur koormab – sarnaselt sügava külmaga – taristut ja elektri tarbimine suureneb hüppeliselt. Samuti on neis piirkondades tavaline, et vett napib, taimed ei pea vastu ning kõrbevad ja saagid hävivad.
Lyttoni näite valgusel on Eesti Ekspressi peatoimetajal härra Mooral õigus: ”Eestis on imetore suveilm!” Ometigi tuleb tõdeda, et koos säherduse ilmaga on isu töö järele  muutunud päris leigeks, – kui mitte külmaks, samas arusaamine aafriklaste elu-olust on tõusuteel, eks ole?
Peame vaid pöialt, et see kaunis suveilm ei lähe aegade jooksul veel toredamaks ehk kuumemaks.

 

Vaadatud 926 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jumal

Karista paariariik usad!!!!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi