Lapse ja ruumi kooskõla

12.07.2017 19:25
Anne-Mari Alver
Kommentaarid
0
Foto:

Lastetuba on raskesti kujundatav ruum – tuba peab soosima nii arengut kui ka puhkust, teab geobioloogia ja feng shui konsultant Siret Seeder.

Lisaks pilguga haaratavale mõjutavad ruumid inimesi ka energeetilisel tasandil. Mõnes ruumis tulevad huvitavad mõtted, mõnes on mõnus puhata. Mõni ruum pelutab – seal on ebamugav olla. Põhjused peituvad ruumi energiavoogudes, mida ruumi kujundades ka ise juhtida saab.
Ruum hakkab seesviibijaile mõjuma üheksa sekundi jooksul. Just nii kiiresti tekib ruumist esmamulje – ilus või inetu, meeldib või ei meeldi.
Kuus kuud on aeg, mil ruum hakkab oma asukatele füüsilist mõju avaldama. Põhimõtteliselt võiks inimese ja ruumi kooskõla võrrelda uue töökoha katseajaga. Esimesed kuud määravad kindlaks, kas töö või ruum on see, mis inimesele rõõmu valmistab.
Ruumi ja inimese koosmõju uurib geobioloogia, sagedamini tuntakse neid printsiipe Feng Shui nimetuse all. Eesti keeles võiks selle kohta öelda tuul ja vesi.

Väikelaps tahab olla vanematega
Imekaunid lastetoad, mida beebit oodates sisustatakse, on rohkem noore ema meeleheaks kui lapse tegelikele vajadustele mõeldes.
Väike laps ei vajagi oma tuba, tal on koos vanematega piisavalt mõnus. Laps tunneb end hästi kui vanemad on tema ümber, ta näeb nende tegemisi ja askeldamisi ning talle pööratakse tähelepanu.
Uus ilmakodanik ei vaja ühevärvilist vaikset ruumi, seal areneb ta helide ja muutuste suhtes pelglikuks, kartes kasvõi uksekella.
On hea, kui ta näeb erinevaid värve, kombib erinevaid materjale ning kuuleb erinevaid helisid, ka erinevat muusikat ja näiteks loodushääli. Kõik need avardavad lapse maailmapilti.
Beebivoodi kohale riputatavad värvilised mänguasjad ei tohiks rippuda lapse pea kohal, lapse taju jaoks tähendab see ohtu, et midagi võib pähe kukkuda.
Imiku voodi ümber võiks vältida teravate nurkadega esemeid – kui tuba hämardub, tekivad nende varjudest tontlikud kujutised, mis võivad last hirmutada

Aken itta – head mõtted
Kooli minev laps vajab isiklikku ruumi. Kui peres on kaks last ja nad elavad ühes toas, tuleb tuppa luua eri tsoonid.
Tubade puhul on oluline jälgida ilmakaari. Lapse tuba võiks olla suunaga itta – lisaks tõusvale päikesele tulevad idast ka arukad mõtted. Ka töötav täiskasvanu võiks olla näoga ida poole, nii tekib palju loomingulisi mõtteid.
Lapse tuba ei peaks asuma sauna või garaaži peal. Sauna jätavad pesijad mustuse ja halva energia, mootorid lapse põranda all ei soodusta rahulikku puhkust. Kui muud võimalust ei ole, võib lapse toa teha panipaiga peale. Muide, vanad eestlased teadsid sauna kohta käivat – talumajapidamises oli saun elumajast jupp maad eemal...
Toa üldmulje määrab see, mida tuppa astudes esimesena nähakse. Sellepärast tasuks tuba sättida nii, et esimese pilgu püüaks midagi meeldivat, miks mitte kena pilt või akvaarium.
Lapse mänguasjad võiksid väljaspool mänguaega olla kenas värvilises karbis. Karpi(desse) on lapsel neid mõnusam paigutada kui sahtlitesse-riiulitele ning suur värviline karp loob toas rõõmsa meeleolu.
Ideaalne kõrgus lapse voodile on maast ca 1,5 meetrit kõrgemal. Voodi alla mahub vahva mängunurk. Õppimiskoht sinna ei sobi – õppimiseks on vaja vaba ruumi. Toredaid lahendusi saab kombineerida ronimisredelite ja -pulkadega, need näevad atraktiivsed välja, arendavad last füüsiliselt ning panevad toa energia mitmel tasandil liikuma. Kahekordne voodi pole samuti kuigi hea lahendus, parem on valida nari, kus mõlemad lapsed magavad maast kõrgemal, kuid mitte teineteise kohal.
Parima koha voodile valib tegelikult laps ise, tuleb talle vaid võimalus anda. Kui lapse voodi alt läheb läbi veesoon, tajub laps seda ilma pendli või mõõtmiseta, ta lihtsalt eelistab magada kusagil mujal.

Energia peab ringlema
Toas olev energia peab ringlema, jõudma toa kõigisse nurkadesse ja kõigile tasapindadele. Mööbli ja sisustusaksessuaaridega saab energia liikumist nii pärssida kui ka soodustada.
Energia tuleb tuppa ukse ja akna kaudu. Ukse ja akna vahele tõmmataval mõttelisel sirgel pole hea magada – seda sirget mööda liikuv energiavoog toob küll palju kirevaid unenägusid, kuid ei soosi väljapuhkamist. Hea une jaoks on vaja turvalist pesakohta, soovitavalt nurka.
Lapse õppimislaud peaks olema paigutatud nii, et laps on toas n-ö kuninga positsioonis: tööd tehes on tal ülevaade toast ja ta näeb toa ust. Võrdluseks – büroos istub sellel positsioonil alati ülemus. Ja oma toas on laps kindlasti kõige tähtsam isik.
Kui toas olev mööbel on liiga madal, varitseb oht, et kõrgemal liikuv energia läheb üle lapse pea. Sellise toa saab tasakaalu, kasutades näiteks mõnd kõrgemat riiulit. Oluline on, et miski toas kutsuks ülespoole vaatama, olgu selleks pilt seinal või midagi muud atraktiivset.
Õppimist soodustab monotoonne liikuja pilgust kõrgemal. Vana-aegset sisustust meenutades oli selleks tavaliselt töölaua lähedale seinale paigutatud pommidega kell. Moodsamas sisustuses aga täidab pilgupüüdja ja mõtete kontsentreerija ülesannet ka ülesriputatud suveniir või ka näiteks akna taga õõtsuv oks.
Kui keset tuba on diivan, peaks see kindlasti olema kõrge seljatoega. Muidu liigub energia üle diivani ning sellel puhkaja ei tunne end turvaliselt.

Toetada lapse enesehinnangut
Toredad ja energeetiliselt kasulikud on seinale maalitud pildid. Need teevad lapse tuju heaks ning panevad ruumis oleva energia elama. Eriti sobivad pildid ja maalingud lapse mängutsooni, seal ergutavad nad mängija fantaasiat.
Kui laps pälvib aukirju ja diplomeid, tuleks need ära raamida ja seinale panna, nii tõuseb lapse motivatsioon suuremateks saavutusteks veelgi.
Teler ja arvuti ei peaks kuuluma lapse tuppa. Energeetiliselt pole nad magamisruumis tervislikud. Psühholoogiliselt aitab nende pidamine teises toas meelitada lapsi ja noori oma toast välja, vältides nii nende kapseldumist ning luues hea võimaluse vanematega suhelda.
Muide, kui laps on oma toas ja uks on kinni, tuleks vanematel enne ukse avamist alati koputada ning mitte avada enne, kui laps on sisenemiseks loa andnud. Nii kaitstakse lapse energiat ja eneseteadvust.
Lapse tuba on kujunduslikult suur väljakutse, sest laps on pidevas arengus ning tuba peab suutma temaga sammu pidada. Ruum lapse ümber peaks vähemalt osaliselt muutuma iga kahe aasta järel – laps on nende jooksul ju tublisti muutunud. Laps peab ise oma toa muutmist juhtima, siis on tal seal hea olla. Tõsi, vanem saab teda valikutes suunata, kuid lõplik sõna peab jääma ikkagi sellele, kes kujundatavas toas elama hakkab.

Must aitab ennast leida
Omaette teema on noorukite toad. Ootamatult muutub lapse juures kõik – käitumine, sõbrad, eelistused rõivaste ja kujunduse osas.
Tihti on teismeliste lemmikvärviks must. Kantakse musti riideid, vahel värvitakse mustaks toa üks sein, vahel terve tuba. Lapsevanema jaoks võib see mõjuda õõvastavalt, tegelikult on tegu täiesti põhjendatava sooviga.
Nimelt sobib must värv hästi selleks, et heita pilk enesesse, õppida ennast tundma ning ümbritseva maailma suhtes positsioneerima. Mis on teismeliste põhiprobleemid? Kes ma olen? Kuhu ma kuulun? Täpselt sellised küsimused, mida on kaitsva musta varjus hea lahti harutada.
Kui teismeline enda ära tunneb, läheb mustast vaimustumine mööda. Tulevad uued küsimused, uued probleemid ja uued värvilemmikud.
Üldiselt tasukski lastesse ja värvidesse suhtuda nii, et see, mida ta parajasti soovib, ongi talle vajalik. Olgu selleks kasvõi helelilla mänguhobu või tumesinine karu.

Vaist versus kujundusõpikud
Ruumis, kus energia liigub vabalt, on mõnus õppida ja töötada, samuti puhata ja mängida. Õige energeetikaga ruumi loomiseks võib nõu pidada inimestega, kes on õppinud ruumide geobioloogilist mõõtmist ja korrastamist. Kes tunneb, et tal on omaloodud ruumis hea, on toiminud vaistlikult õigesti.
Intuitsioon ja n-ö terve talupojamõistus on rohkem abiks kui feng shui õpikud – tihti on need koostatud teiste, meist kaugel asuvate riikide spetsialistide poolt ning esindavad meie oludele võõraid koolkondi.
Näiteks koguvad Eestis populaarsust rahakonnad, tegelikult täiesti võõra kultuuri loomakesed. Kui eestlane tunneb, et vajab raha saamiseks pisut peenmateriaalset abi, võiks ta pigem krati meisterdada…

Vaadatud 1542 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi