Liiga odav ravim peaks panema muretsema

15.03.2020 15:25
Hillar Kohv Foto: Delfi
Kommentaarid
0
Foto:

Ravimiameti kommunikatsioonijuht Kristi Sarap selgitab, kuidas ravimiäri toimib ning miks võivad ravimi hinnad olla haigla ja apteegi jaoks drastiliselt erinevad.

Kuidas on võimalik, et näiteks Betalock Zok maksab haiglatele vaid ühe sendi, aga apteekides on selle hind üle kolme euro? Kui haiglad saavad ravimid praktiliselt tasuta ja haiged peavad ostma apteekidest ravimeid mitmete eurode eest, siis kes saab vaheltkasu?
Haiglaapteek tagab ravimid haiglaravil olevatele inimestele, ravimeid haiglaapteegid ei müü. Haiglates olevad apteegid on iseseisvad ettevõtted, kes rendivad haiglalt ruume. Haiglaapteek neid ravimitega ei varusta. Sellest tulevalt on ka ravimite hankimiseks erinevad hankevormid haiglaapteegile ja jaeapteegile. Apteekide ja hulgimüüjate juures on seaduses fikseeritud, palju nad juurdehindlust lisada tohivad.

Apteekides on müügil lääneriikidest toodud ravimid – kas Venemaalt ei oleks võimalik tuua soodsama hinnaga ravimeid?
Eesti apteekidest ostetud ravimid on enne müügile lubamist heaks kiidetud, nende säilitamine kontrollitud ja ohutuks kasutamiseks annab apteeker kaasa nõuanded. Kõik, mida müüakse ja pakutakse väljaspool apteeki ja on tunduvalt odavam, peaks panema iga inimese korraks mõtlema: kas ja kui ohutu selline asi on? Selliste ravimite puhul valitseb oht saada võltsitud ravimeid, mille koostis on teadmata ja mõju ennustamatu. Mõnel puhul ravim ei toimi, kuid tagajärg võib olla ka eluohtlik.

Ehk on ravimeid võimalik müüa ka poodides, et neid saaks osta igal ajal? Pean silmas eelkõige retseptita ravimeid.
Ravimite poodi, tanklasse või teistesse teenindusasutustesse müügile toomine nõuab poliitikute soovi ning tahet ja vastavaid analüüse. Kui seadusandaja seda soovib, tuleb nende teemade üle arutleda. Nendest teemadest on räägitud, kuid siiani pole tõsisemat arutelu seadusandja poolt tõstetud.Milline ravim on kõige kallim ning mis on selle ravimi kalliduse põhjus?
Teadaolevalt on hetkel maailma kalleim ravim Zolgensma-nimeline geeniteraapia ravim, mille maksumus on ligikaudu kaks miljonit eurot.
Antud ravim sai meediatähelepanu seoses pisikese Annabeliga, kelle jaoks korraldati eelmise suve hakul selle ravimi ostmiseks kogumiskampaania. Tegemist on väga uue ravimiga, millele USA ravimiameti (FDA) andis alles möödunud aasta maikuus müügiloa. Euroopas sellel ravimil müügiluba pole.
Zolgensma sisaldab paljunemisvõimetut, kuid elusat adeno-assotsieerunud viirust. Kuna SMA näol on tegu harva esineva haigusega, on ka teavet ravimi toime ja ohtude kohta tagasihoidlikult. Ravimite arendus ja tootmine on väga kallis, sellest ka sellised miljonitesse küündivad hinnad.

Kui suur osa Ravimiameti kasumist läheb Riigikogule nn "katuserahade" maksmiseks?
Küsimus jääb arusaamatuks. Ravimiamet on riigiasutus, kes ei saa mingisuguseid kasusid, ei oma ise ravimeid ega müü neid edasi. Ravimiamet on järelevalveasutus, kelle peamine ülesanne on tagada inimestele ravimite kättesaadavus ja kontrollida, et müüdavad ravimid vastaksid kehtestatud nõuetele.

Vaadatud 513 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi