Luureandmed ütlesid, et Eestis ei ole aadressi Õnne 13

04.11.2018 21:25
Inge Pitsner
Kommentaarid
4
Foto:

„Vabandage, proua, kas see maja on Õnne tänav 13?“ „On küll.“ „Oo, lovely! Ega teil pole midagi selle vastu, kui ma seda ilusat maja fotografeerin?“ „Palun-palun. Mis mul selle vastu võiks olla, kui te seda maja ilusaks peate.“

Selline dialoog toimus 25 aastat tagasi, 1993. aasta 30. oktoobril ETV ekraanil. Kõnelejateks olid Thorbjörn Margna, keda kehastas Eero Spriit, ja Alma Saarepera, keda kehastas Helgi Sallo.
Need tegelased ja näitlejad on alles ka täna, 2018. aastal. Sel teisipäeval, 30. oktoobril täitus draamasarja „Õnne 13“ näitamisest veerand sajandit!

Meenutame seda 25 aasta tagust stseeni detailsemalt.
Härra Margna, väliseestlane, sõitis oma isamaja, Õnne 13 hoovile punast värvi autoga. Tal oli seljas hele mantel. Sarjas näidatud Õnne 13 polnud väliselt sugugi nii ilus nagu härra Margna väljendas või nagu sellel aadressil olevat maja tänapäeval näidatakse. Pärast seda, kui Margna oli maja fotografeerinud, koputas ta vastu seina ja nentis, et „see on ju päris pehanud“.
Punane auto, millega Eero Spriit sarjas sõitis, oli tema isiklik Opel Kadet, mille ta oli pruugituna Taanist ostnud. Hele mantel seljas ja fotoaparaat olid samuti ta isiklikud. Tol ajal polnud sarjal veel ei kostüümiladu ega hulgaliselt rekvisiite.
Kui härra Margna Almat kõnetas, seisis naine majatrepil, käe peal põrandariided, mida ta tahtis ilmselt väljas raputada.
Selle stseeni helitaustaks haukusid koerad ja kraaksus vares.

Sarjas Morna linn, päriselt Morna mõis
Dokumentaaldraama „Õnne 13. Meie elu lood“ idee autor on režissöör Tõnis Kask, kes lahkus manalateele kaks aastat tagasi. Esimene stsenaariumi kirjutaja oli Astrid Reinla, kes sai seda tööd vähe teha, ta suri juba 1995. aasta 1. jaanuaril. Kask ja Reinla otsisid nime tänavale, kus sarja keskne maja asuks. Nimi pidi olema lühike ja tähenduslik.
Hille Karmi raamatus „Õnnerahva lood“ meenutab Tõnis Kask, et üks tema kolleeg elas Õnne tänaval ja see nimi hakkas teda kummitama. „Mis siis, kui olekski Õnne tänav ja seal maja number 13? Luureandmed ütlesid, et ühelgi Õnne-nimelisel tänaval üheski Eesti linnas polnud olemas maja numbriga 13. Otsustatud!“
Linna nimi tuli lavastaja pähe mitu aastat hiljem. See pidi Tõnis Kase meelest olema veidravõitu ja nii meenus talle mingil hetkel nimi Morna. Mõis, mis asub Paistu kihelkonnas ja millest kirjutab August Kitzberg oma raamatus „Ühe vana „Tuuletallaja“ noorpõlve mälestused“.

Jüri Krjukovi julgustavad sõnad Anne Veesaarele
„Õnne 13“ alustades ei osanud ei Tõnis Kask ega teised arvata, et sellest seriaalist saab nagu õigesti ehitatud palkmaja.
Anne Veesaar, Õnne tänava Mare, kes samuti oli olemas juba esimeses osas 25 aastat tagasi, meenutab Jüri Krjukovi kuldseid sõnu: „Tõnis Kase peale võib absoluutselt kindel olla. Kui tema midagi ette võtab, siis see asi toimib ja kestab.“
Need sõnad ütles Krjukov Veesaarele juhuslikul kohtumisel, kui tulevane Mare Peterson läks Tõnis Kasega kohtuma, aga ei olnud endas veel selgusele jõudnud, mida režissöörile öelda. Noh et kas ta tahab selles sarjas osaleda või mitte. Kolleeg Krjukovi sõnad igatahes julgustasid teda.
Tõnis Kask juhtis „Õnnet“ režissöörina kümme aastat. 2012. aastal, kui temaga intervjuu tegin, vaatas ta Õnnerahva tegemisi laupäevaõhtuti juba kodus diivanilt. „Muretsemiseks ei ole põhjust,“ nentis ta, olles rahul Ain Prosa tööga.

Igal pool on parem kui mujal
„Õnne 13“ põhitegelase tunneb ära ka mõne lause või väljendi järgi, sageli polegi vaja tegelast rohkem kirjeldada.
Kaljo Kiisa kehastatud Johannes Saarepera lahkus koos näitleja surmaga, aga kui meelde tuletada, siis meenuvad kindlasti kingsepp Johannese filosoofilised mõtteterad: „Kõiki asju on ühepalju. Igal pool on parem kui mujal.“ Ja muidugi „Sisse-sisse, uks on lahti“ on juba tavaline väljend paljudes Eestimaa kodudes, sest selle Johannese ütlemise on kasutusse võtnud ka Alma.
„Ei ole küll minu asi, aga seda ma sulle ütlen, et ...“ See on muidugi Alma lemmikväljend.
„See suur et... Mingi austus peab ikka ka olema!“ Nagu tema ema Alma ei ole väsinud oma lemmikväljendist, ei ole loobunud ka Allan aeg-ajalt mõnele meelde tuletamast, et temagi väärib austust.
„Tšort poberi požaluista!“ Kuraasika Laine vandeväljendit kuuleb tänaval mõnikord ka Luule Komissarov.
Redelilt kukkudes selgeltnägijaks ja kuulsaks saanud Luuasaare sulane Ülu Ümera ütleb: „Kuulsusega on igavene jura. Kuulus inimene ei saa peldikus ka nii käia, et lehes ei kirjutata.“ Inimese puhul võib see isegi tõsi olla, aga kui üks sari, antud juhul „Õnne 13“ kuulus ei oleks, siis ta poleks 25 aastat kestnud ja see, et temast kirjutatakse, on pigem hää kui halb.
Palju õnne Õnne- rahvale järgmiseks veerandsajaks!

Vaadatud 1852 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Neid ikka on

Aadressid Õnne 13 on järgmistes kohtades: Tartu linn, Kohtla - Järve linn, Aespa alevik, Narva - Jõesuu linn.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi