Maailm miljardäridest puhtaks

27.10.2019 21:30
Eimar Rahumaa
Kommentaarid
0
Foto:

Brexiti lõputu arutelu kõrval juhtub Suurbritannias üht-teist muudki. Muidugi, pahatihti upuvad need teised sündmused, kui tähtsad need ka ei oleks, sellesse Brexiti kiselli.

Traditsiooniliselt toimuvad sügiseti, septembri lõpus või oktoobri alguse nädalalõppudel saareriigis parteide aastakonverentsid. Räägiksin Leiboristide omast, mis pälvis minu arust maailmas teenimatult vähe tähelepanu. Nii ambitsioonikat sotsiaaldemokraatlikku mõtte ja praktika ülevaadet ning selle alusel uute sihtide seadmist pole mandri-Euroopa näinud aastakümneid. Ent otsustage ise.

32 tundi nädalas
Konverentsil leiti, et kusagil möödunud sajandi 80ndatel katkes side töötaja tootlikkuse kasvu ja tööaja vahel. Lisaks on neoliberalismi ideoloogia pealetungi varjus palgatööliste osa rahvusliku rikkuse jaotamises pea kõikides maades vähenenud – 1970ndatel 65-60%lt praeguse 50%ni. Aeg olevat küps, et viga parandada. Konverentsil seati eesmärgiks kümnekonna aastaga jõuda 4päevase töönädalani, seda vähemalt sama palgaga. Varivalitsuse minister John McDonnel tuletas kuulajaile meelde, et töötatakse elatise teenimiseks, mitte ei elata selleks, et töötada.
Palju oli arutelusid hariduse teemal. Otsustati, et järk-järgult loobutakse erakoolidest(!) ning need muudetake omanikke välja ostes avalikeks. See pidavat maksma minema kuue miljardi naela ümber, ent olevat ühiskonnasidususele hindamatu tähtsusega.
Suurt muret tunti tervishoiu kättesaadavuse üle, mille üheks näitajaks olevat ravimihinnad. Otsustati, et kui leiboristid tulevad võimule, asutatakse riiklik ravimeid tootev firma (muuseas, ravimite kõrgeid hindu on tauninud ka president Trump, ja seda tuntud värvikas sõnastuses. Käib ju USAs Clevelandis praegu ajaloo suurimaid kohtuprotsesse, kus ravimitootjat süüdistatakse lausa kuritegelikus agressiivses opioodide turustamises, mis on põhjustanud tuhandeid surmasid).
Loomulikult ei jäänud tähelepanuta kliima. Eesmärgiks seati, et aastaks 2030 on Inglismaa süsihappegaasi bilanss null.

Ebavõrdsusest jagusaamise teed
Leiti, et leiboristidel tuleb turgutada oma mõttekaaslasi mandril ja mujal maailmas, et nad „kolmanda tee talveunest üles äratada“. Sellega seoses on huvitav nentida, et kapitalismi muutmist arutatakse terves maailmas. Lähtepunktiks on kiirenevalt süvenev monumentaalne ebavõrdsus. USA miljardär Marc Benioff, kes on teema kohta kirjutanud mitu raamatut, toob näitena järgmised arvud: 26 rikkaimal perekonnal on sama palju jõukust kui 3,8 miljardil vaesemal inimesel. Prantsuse teadlase Thomas Piketty andmeil rikaste vara kasvab keskmiselt – tänu professionaalsele kapitali hooldamisele ja sidemetele – kaks korda kiiremini kui maailma majandus keskmiselt. Tema arvates aitaks pärandimaks.
Ebavõrdsuse ohjeldamiseks pakkusid Bill Gates ja Warren Buffett välja, et rikkad annaksid lubaduse toetada heategevust juba oma eluajal selliselt, et surres oleks praktiliselt „plats puhas“ nn giving pledge liikumine. Sellega on ühinenud 23 riigis siiski vaid 204 rikkurit (vt www.givingpledge.org). Muidugi jääb sellest väheks.
Leiboristide konverentsil pakkus Jerome Gorbyn välja, et üle 250 töötajaga aktsiaseltsides kaasatakse omanikeks töötajaid, kellele tuleb välja jagada vähemalt kümnendik aktsiatest, ent praktika on näidanud sellise idee viljatust, haruharva saab neist aktsionäridest püsivaid omanikke.
USA presidendiks pürgiv demokraat Bernie Sanders peab ebavõrdsuse ravimiks rikaste maksustamist, näiteks miljardärile täiendav 8%-line varandusmaks ja 12 aasta pärast on isiku käes vaid pool sellest (sic!). Tema kolleeg senaator Elizabeth Warren leiab, et kui iga 50 miljonit omav ameeriklane maksaks sellest 2% aastas riigikassasse, poleks vaeste arstiabi probleemiks.
Miks on miljardärid ebavõrdsuse pärast mures? Kas pelgalt enesealalhoiu instinkti tõttu? Nii ja naa. Paljud leiavad, et rikaste vastutus on suurem, et kasum on küll tähtis, ent seda on ka ühiskond. Diskussioon kogub hoogu. Arvan, et uue majanduskriisi saabudes võetakse ette pöördelisi samme, mis olid juba õhus eelmise ajal, aastail 2008-2009. Tõeks võib osutuda leiboritide konverentsil öeldu: „ aeg on küps loobuda taganemistest ja allaheitlikkusest.“Vaadatud 849 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi