Miks kosmosest ei näe Hiina müüri

27.05.2018 19:20
Gert Liivamäe
Kommentaarid
0
Foto:

Küllap paljud meist on kuulnud väidet, et Hiina müür on nii võimas, et paistab isegi kosmosest vaadates.

14 aastat tagasi, kui Hiina taikonaut Yang Liwei käis kosmoses, ilmus ka meie meedias uudis, et Hiina peab nüüd ümber kirjutama algkooliõpikud, mis väidavad, nagu oleks Hiina müür nii suur, et paistab kätte isegi kosmosest.
Yang Liwei tunnistas, et Maa orbiidil viibides Hiina müüri ta ei näinud. Hiina haridusministeeriumi ametnik lubas, et vastavad kohad ajalooõpikutes kirjutatakse ümber ja et kuna niisugune valeväide on aastakümneid õpikutes seisnud, siis on see valearusaam väga levinud.
Mida siis kosmosest näeb? Astrofüüsik Neil deGrasse Tyson kirjutab raamatus „Astrofüüsika inimesetele, kel on kiire“ maailmaruumi asjadest võimalikult lihtsalt. Selle teema kohta kirjutab ta, et rahvusvahelise kosmosejaama aknast 400 km kõrgusel võib päeva ajal leida küll Pariisi, Londoni, New Yorgi ja Los Angelese, aga vaid seetõttu, et inimesed mäletavad geograafiatunnist nende asukohta. Öisel ajal need tohutud suurlinnad säravad ja on näha. „Päeva ajal ei märkaks sa ilmselt Giza suuri püramiide, kuigi mõnikord väidetakse, et see on võimalik, ja kindlasti ei näeks sa Suurt Hiina müüri. Neid on raske märgata osaliselt ka seetõttu, et need koosnevad ümbritseva maastiku pinnast ja kivimitest.“
Autor toob veel näiteid: „Orbiidilt palja silmaga vaadates oleksid 1991. aastal küll märganud Kuveidi naftapuurtornidest tõusnud suitsu Lahesõja ajal ning ka 11. septembril 2001 põlevast Maailma Kaubanduskeskusest tõusnud suitsu New Yorgi linna kohal. Märkaksid ka rohelise ja pruuni värvi piiri niisutatud ja kuiva maa vahel. Kuid väljaspool seda nimekirja on vähe inimese loodud asju, mis oleksid äratuntavad sadade kilomeetrite kõrguselt.“

Vaadatud 1580 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi