Ministrid ei tantsi

04.09.2022 18:35
Heli Künnapas Illustreeriv pilt
Kommentaarid
7
Foto:

“Suvepäevad ja muud ühisüritused on muidu töötajate jaoks motivatsiooni­üritused. Riigiametnikel on aga ülesanne pidutseda nagu algklasside lapsed, sest muidu võib keegi jälle kusagil midagi arvata,” tunnistab aastaid riigiametis töötanud ja ilmselgelt anonüümseks jääda sooviv Krista (46).

“Riigiametis töötades on sul palju piiranguid. Enne igasuguseid vabamaid üritusi tuletatakse üksteisele korduvalt meelde, et mingeid skandaale meil vaja ei ole.”
Nagu hiljuti selgeks sai, siis pildid ja videod ülilõbusatest inimestest on väga lihtne viis skandaale luua. Mõistetavalt räägime Kristaga tänu sellele, et Soome peaminister Sanna Marin julges koos sõbradega pidutseda ning videod sellest levisid internetis.

Riigiametnike ebainimlik käitumine
“Sanna juhtum on vaid üks näide sellest, kuidas riigiametnikelt oodatakse ebainimlikku käitumist. Mis on selles halba, et naine ennast välja elab? Ta ju kinnitas korduvalt, et narkootikumid asjaga seotud polnud. Pigem oleksin mina mures, kui inimene ei oska ennast maandada, sest sõpradega tantsimise asemel on kindlasti palju hulga ebatervislikumaid ning ebaeetilisemaid viise oma pingete maandamiseks,” ütleb naine. “Meie aga räägime siin, et ministrid ei tantsi niiviisi!”
Krista toob välja, et ühelt poolt ootavad inimesed, et ministrid, riigikogulased ja igasugused riigiametite koridorides töötavad lihtametnikud oleksid kuidagi paremad kui tavainimesed. Samal ajal peavad need samad inimesed pidevalt kannatama rünnakuid ja halvustamist lihtsalt selle eest, et oma elu elavad.
“Kõigil oleks nagu õigus su kallal kraaksuda lihtsalt sellepärast, et saad riigikassast palka. Iga hinnangu juurde käib meeldetuletus, et riigiametnike palk tuleb kõigi Eesti inimeste taskust. Kõige kõvemini karjuvad need, kes seda maksuraha ise väga palju ei tasugi!”

Ministreid ei leia
“Palgateema juures on parim see, et enamasti samal ametikohal riigiametis saad hulga vähem palka kui erasektoris samal töökohal töötades,” toob Krista välja. “See toob kaasa selle, et polegi inimesi, kes tahaksid riigipalgaliseks tulla. Oleme ju näinud olukordi, kus näiteks ministri kohale on raske inimest leida, sest head inimesed järjest keelduvad. Kes peab sellisel juhul kellele otsa vaatama?”
Krista kinnitab, et on korduvalt kuulnud, kuidas inimesed keelduvad kõrgetele riigiameti kohtadele tulemast just seepärast, et erasektoris on palk samal ametikohal kõrgem, kuid normid ja piirangud väiksemad. “Me räägime just vaba aja sisustamisest, mitte töö­ajast. Loomulikult pole sobilik, kui ettevõte juht koos koristajaga igal vabal hetkel viinapudeli kõrval lällaks, aga oma sõpradega lõõgastumine ei saa olla keelatud!”
Nii on need samad kommenteerimised kaasa toonud olukorra, kus häid inimesi riigi jaoks olulistele kohtadele on keeruline leida, sest kohti täidavad need, kes on nõus eba­inimlikke ootusi täitma.

Kes kaotab?
“Kui tihti inimesed mõtlevad, et väga võidukas tunne on küll, kui mingi video või kommentaari tõttu taas minister töökoha kaotab, aga kes sellest kõigest kaotab? Jah, keegi näitas oma võimu ja rahvas on rääkinud ning selgeks teinud, et näiteks tantsimine pole ministri jaoks sobilik. See sama rahvas aga maksab ju kogu ministri vahetuse kinni. Mitte vaid rahaliselt, vaid iga minister või riigiasutuse juht või muu ametnik hakkab uut ametit õppima. See on kõik rahaline kulu. Tõeline raiskamine. Kas selline raiskamine on mõistlikum kui see, et inimene julges ennast peol välja elada?” tahab Krista teada.
Naine rõhutab, et mõnikord tundub, et need, kes rõhutavad riigi raha raiskamisele, ei mõista tegelikult, kuhu raha päriselt läheb. “Räägime just näiteks ministri või riigikogulase vahetamisest – kõik need lahkumishüvitised, uue inimese leidmine ja sisseelamise aeg – see on kõik ju kulu, mille me kõik kinni maksame. Kas eelmise inimese tekitatud n-ö kahju on suurem kui see, mis kulub tema asendamisele?”

Eriti kõrged ootused
“Mõnikord on tunne, et ootame oma valitud juhtidelt paremat käitumist, kuna see nagu lunastaks kuidagi ära selle, mida me ise teeme. Selle asemel, et ennast parandada, püütakse leida keegi, kes on veelgi halvem ja kelle käest oleks nagu õigust rohkemat oodata. Selle juures ei mõelda, et lõpuks juhivadki meid need, kellel on kommentaaridest ükskõik, mitte, kes seda oskavad ja inimestest hoolivad,” on Krista nõutu.
Naine toob lõpetuseks välja, et võiksime igaüks püüda oma eluga tegeleda ning mitte leida skandaale sealt, kus neid pole. “Selle asemel, et mingi tobe kollane ajaleht jälle avada, mõtle hoopis, mida enda elus paremaks teha,” soovitab ta. “Usun, et erilised ootused teistele on neil, kes endast ja oma elust päriselt ei hooli ning seetõttu püüavad oma elus tegemata asju teiste kaudu välja elada. See on aga kahjulik meie kõigi jaoks. Tasub ikka enda elule keskenduda.”  Vaadatud 661 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Dimiitri Mülkson Mädanikk

Ühes ministeeriumis oli meesametnik äärepealt rasestunud peale jenka tantse kantsleriga.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi