Mõrrast eksnaine teeb mehe lagedaks

09.08.2020 23:40
Helen Mandel Illustreeriv pilt
Kommentaarid
5
Foto:

Nooruke Lisette on hingepõhjani solvunud – tema abikaasal on tema jaoks liiga vähe raha, sest eelmise perekonna varjud tõmbavad kõik endale.

Lisette tunnistab, et kolm aastat tagasi, kui ta oma praeguse mehega kohtus, polnud kummagi elus kuigi hea ajajärk.
Naine oli sattunud järjest mitmesse keerulisse ja halbade mõjudega suhtesse ning püüdis oma muresid suurtesse kokteiliklaasidesse uputada, mees aga jõi kohe päris kõvasti, et mitte öelda – suisa krooniliselt.
„Kohtusingi Leoga ühes baaris. Esimese hooga poleks ma küll osanud arvata, et see mees, üpris täis ja minust enam kui poole vanem, saab tulevikus kõige tähtsamaks meheks minu elus,” ütleb naine. Tegelikult mõtles Lisette siis õige lihtsat mõtet – papi võiks paar jooki välja teha, sest noore naise napp rahavaru oli kulunud õige olematuks.

Üllatavad muutused
Kuidagi juhtus aga nii, et ­sõnast sai sõna ja pilgust pilk ning sündmused arenesid selliselt, et Lisette ja Leo kohtusid ka väljaspool baari. Ja siis juba  kainematena.
Kuna Lisettel polnud õigupoolest kusagil elada, võttis ta vastu Leo pakkumise tema juurde kolida. Mees elas koos eaka emaga ning oma suureks üllatuseks leidis elus ja inimestes põhjalikult pettunud noorik mehe­emas suurepärase ja mõistva kaaslase.
„Jäingi Leo juurde. Meil oli koos hea, igas mõttes,” ütleb naine. „Esimese asjana hakkasin ma tema kodus koristama. Leo oli aastaid joonud, ta ema on juba üsna vana ja tal on raske liigutada, seega oli elamine üsna räämas.”
Lisette aitas vanemal naisel kõndida ning koos käidi kodulähedases kaltsukas ning osteti uued kardinad ja diivani- ning voodikatted. Paari päevaga omandas väsinud välimusega korter uue ja ­tundmatuseni kena välimuse. Raha kulus selleks üksnes mõnikümmend eurot, mille maksis lahkesti Leo ema, Lisettel kulus umbes samapalju tunde, et viimne kui korterinurk kenasti puhtaks saada.
„Mäletan Leo nägu, kui ta kusagilt tuli, küllap joomast, sest täis ta oli ja mujal kui joomas ta ju ei käinudki,” räägib naine. „Ta seisis uksel ja ainult vaatas... Siis kohmas, et ei tea, kas on ikka oma kodu ja siis tuli mind kallistama. Ma ütlesin, et kallista oma ema ka, tema ostis kõik need ilusad uued asjad... Siis läkski ema kallistama. Pärast ütles ta ema mulle, et pole vist Leo lapsepõlvest saati sellist suurt kallistust saanudki.”

Elupõgenikust sai eluarmastus
Ehkki Lisette polnud kolinud Leo korterisse mitte otseselt pruudina vaid pigem elupõgenikuna, hakkas nende ühine elu aina rohkem sarnanema ­abielulisele lähedusele.
Lisette ei tahtnud enam jooma minna, sest tal oli koht, kus olla ja eakas sõbratar, kellega lobiseda.
Ja meeski nagu ei tahtnud enam kõrtsi minna ega ka sõprade juurde, sest kodus oli hea olla. Ja oli ju ometi vaja poodi minna ja kartuleid tuua ja neid koorida...
Mõnda aega hiljem tõi mees kuskilt mõned telliskivid ja tegi kortermaja metsistunud aianurka väikese suitsuahju. Ostis laupäeva hommikul turult värskeid räimi ja suitsutas neid ise­tehtud ahjus. Lisette kinnitab, et paremat toitu pole maailmas olemas.
Üsna pea hakkasid Leo ja Lisette arutama, et mehe ema pensionist on kaugelt liiga vähe. Ja mees hakkas tööd otsima ning ühe ta tuttava tuttaval oligi ehitusele abi vaja.
Leo oli nüüd enamasti kaine. Lisette avastas, et tegu on hea ja sooja südamega meeste­rahvaga ning elupõgenikust näitsik kolis suure toa diivanilt mehe magamistuppa.
„See oli ime, mis meiega juhtus,” tunnistab naine. „Ma ei otsinud üldse mingit uut suhet, ehkki ma tõenäoliselt oleksin jälle mingi lollaka voodisse ­roninud ja pärast pettunud olnud, sest ega ma midagi muud teha ei osanud ja kusagil elada mul ka polnud. Päris suhet ja armastust ei ­pidanud ma üldse oma elus tõenäoliseks, aga läks hoopis teisiti.”
Ka Leo on öelnud, et pärast oma abielu purunemist ja jooma hakkamist polnud tal olnud eluga seoses mingeid lootusi. Liiatigi oli eksnaine, kes ta teise mehe pärast maha jättis, keelanud tal purjuspäi tütrega suhtlema tulla, aga kaineid päevi tal nagu polnudki.

Joodiku muutmine on ka töö
Lisette ise tööle minna ei tahtnud ega taha ka praegu. Ta ütleb, et tal on nõrk selg ning kehv keskendumisvõime. Naiseks ja miniaks olemine, kodu eest hoolitsemine, söögitegemine ning muu olmeelu täidavad ta aja täielikult.
Naine ja minia on ta nüüd ka täiesti ametlikult. „Leo tegi mu aasta pärast meie kohtumist ausaks naiseks,” muigab ta.
Noor abielunaine ütleb, et tegelikult on alkohooliku mülkast välja aitamine ning talle alati toeks olemine, et ta enam jooma ei hakkaks, täiskohaga töö. „Kodu peab olema selline, kuhu mees tahab tulla ning naisel peab sellise mehe jaoks alati aega olema,” räägib ta oma kogemusest.
Pigem pilvitu abielutaevas tumenes aga kiiresti, kui välja ilmus Leo eksnaine Ülle. Niipea, kui ta sai teada, et Leo on naasnud tööturule ja saab palka, tulid ka elatisnõuded. Koos täiendava teatega, et isa on oma tütrele võlgu mitme aasta elatise.
„Ülle võttis advokaadi ja see seletas mu mehele, et kohtus ta kaotaks, sest mehe kohus on oma last üleval pidada. Leo oli nõus ja hakkas maksma. Minu jaoks tähendab see aga seda, et mees töötab peaaegu tühja, ikka elame tema ema napist pensionist. Kui sealt aga korteri kommunaalid ära maksta, siis nagu ei jäägi midagi järele....”

Head lahendust polegi
Lisette peab väga ebaõiglaseks, et suur osa mehe sissetulekust läheb tema eelmisele perele. „See kuramuse mõrd jättis Leo mingi jorsi pärast maha,” käratab noor abielunaine vihaselt. „Kui Leo jõi, ei teinud ta mehe aitamiseks midagi ja sai oma elu ja lapsega suurepäraselt hakkama. Leo ja tema eakas ema elasid, kuidas juhtus... Nüüd aga, kus ma olen Leol aidanud sisuliselt tuhast tõusta, tuleb tema ja teeb meie pere lagedaks. Ja see on veel seaduslik!”
Mõte sellest, et ta peaks ikka ise töötama, Lisettele ei ­meeldi. Kes siis ämmaga räägiks ja jalutaks? Korterit koristaks? Leole söögi valmis teeks? Ja kui neid asju ei tee, kas Leo hakkab siis uuesti jooma?
„Kas Ülle tuleb neid asju tegema, kui mina töötan?” küsib Lisette kurvalt. Muus ta lahendust ei näegi, kui et mees peaks hakkama mustalt töötama – siis aga ei saa ta ühtegi kindlustust ega garantiid ning kaotab isegi haigekassa toe.Vaadatud 1897 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Merli Mõrd

Raha armastab mõrrasid.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi