Naine, kelle ilu röövis Taavi Rõivase mõistuse - Kadi Metsmaa

12.11.2017 23:25
Nelli Teataja Foto: esplan.ee
Kommentaarid
17
Foto:

Taavi Rõivase käitumine Malaisias põhjustas skandaali, mis lahvatas kolm päeva enne valimisi ja millest räägitakse tänini. Aga kes on ahistamisloo teine osapool?

Rõivase skandaali kohta on avaldanud arvamust kõik, kellelt seda on küsitud. Ja loomulikult ka need, kellelt küsida ei ole taibatud – sotsiaalmeedia ja klatšinurgad pakuvad selleks ohtralt võimalusi igaühele.
Täiesti tähelepanuta on aga jäänud skandaali teine osapool. Naine, keda Taavi Rõivas ahistas. Või kui uskuda mõne skeptilisema Malaisias käinu hinnaguid – naine, kes Taavi Rõivase oskuslikult „rajalt maha võttis”.
See naine on eesti ettevõtja Kadi Metsmaa.

Kuritegu või kehv flirt?
Et toimunust rääkida, tuleks esmalt mõistetes kokku leppida. Praegu on meedias käsitletud Kadi Metsmaad kui Taavi Rõivase ohvrit. See on päris kõva sõna ja eeldab, et on olemas jõud, mis inimese ohvriks tegi – olgu siis loodusjõud või kurjategija. Kuna Rõivas – isegi purjuspäi –, ilmselgelt loodusjõuks ei kvalifitseeru, tuleks käsitleda teda kui kurjategijat. Ahistamine on meie seaduste järgi kuritegu küll, nii ka ebaseaduslik jälitamine, füüsiline ja seksuaalne vägivald jne.
Kas Taavi Rõivas sooritas Malaisias delegatsiooni peol kuriteo? Ja veel nii peenelt, et enam kui kolmekümne kohalviibinu õiglusmeel magas selle lihtsalt maha?
Mida Taavi siis tegi? Võttis napsi. Võttis veel. (Ja kuulu järgi veel. Sahistatakse, et ega see mees ülemäära hästi ei kanna ja vahel pidi varblane kotkaks ka muutuma.) Tantsis naistega. Oma naine Luisa puhkas sellal teisel saarekesel ega osanud sel hetkel ilmselt oletadagi, et kallis kaasa liiga pikalt klaasipõhja ja võõraste daamide silmadesse vahtima jääb.
Taavi ja Kadi tantsisid. Väljapoole ei paistnud peolviibinud inimeste hinnagutel midagi kummalist. Aga Kadi on hiljem öelnud, et juba tantsimine oli ebameeldiv. Taavi tantsitas daami saalis tahapoole, külmkappide juurde. Seda seika keegi peale asjaosaliste näinud pole. Päevalehest, kus ilmusid Kadi Metsmaa anonüümsed pihtimused, sai lugeda, et toimus suudlus ja mees ajas käsi daamile kleidi alla. Daami väitel olid mõlemad tegevused soovimatud.
Päevaleht on mõista andnud, et midagi toimus seal veel ja kirjeldatu olnud jäämäe ülemine osa. Alumisest osast, jäämäe omast siis, rohkem juttu ei tehtud.
Daam on meenutanud, et ta ei suutnud Rõivasele vastu hakata. Miks ei suutnud, jääb veidi ebaselgeks, aga kõlas pigem nii, et takistuseks polnud mitte alkohol, vaid Rõivase autoriteetsus. Milles see autoriteet seal külmkapi juures täpselt väljendus, on jäänud aga lahti rääkimata.
Nelli toimetuses juriste pole, seega jääb kuriteo täpne koosseis määratlemata. Lihtsalt peale vaadates tundub juhtum pigem kehvavõitu flirdi kui tõsist masti kuriteona. Viletsa külgelöömise korral aga on ohvrist rääkimine veidi üle paisutatud.

Mis saab edasi?
Tol õhtul ei saanudki eriti midagi. Tantsijad (või siiski kurjategija ja tema ohver?) naasevad lauda ja ajavad seal veel omavahel juttu. Kõrvaltvaatajaile asi kahtlane ega ohtlik ei paista.
Taavi Rõivas annab sõpradele teada, et läheb magama. Lähebki. Väidetavalt üksinda ning rohkem vägitegusid (või kuritegusid?) sel õhtul ette ei võta.
Möödus kolm nädalat. Kolm päeva enne valimisi lahvatab uudispomm – Malaisias ahistanud eesti ärimehed mitmeid naisi. Esimese hooga pole päris selge, milliseid naisi täpselt. Siis saab selgemaks – delegatsioonis olnud eesti naisi, meie ettevõtjaid. Neid edukaid ja ekspordivõimelisi tegijaid, keda EAS on pidanud vajalikuks teise ilmaotsa lennutada, et nad Eesti majandusele hoo sisse aitaks lükata. Kadi Metsmaa, näiteks, on mitme firma juhatuses ja ühe tegevjuht. Mingil põhjusel on ta Malaisias aga ühe sellise ettevõtte esindajana, millega äriregister teda ei seo. Ettevõtte kodulehelt leiab siiski viiteid, et selle firma ja Metsmaa enda juhitud ettevõtte vahel toimub mingi koostöö.
Tõsi küll, kohe hakkab kostma hääli osalenud naisettevõtjatelt, et neil pole mingeid pretensioone, et mingit ahistamist ei toimunud jne.
Taavi ja Kadi lugu kulgeb omasoodu. Naine helistab mehele ja – vist – räägib toimunust. Mees kutsub naise restorani Pull ja vabandab. (Ohvriabiga seotud isikud on veidi nõutud – tegelikult ei peaks ohver kurjategijaga kahekesi kõrtsis istuma: ohvriks langemine on ränk kogemus ja selline olukord võib kätkeda endas mitmeid võimalusi täiendavaks haigetsaamiseks.)
Meedia tegutseb omasoodu. Kolm päeva enne valimisi on portaalid täis Taavi Rõivase pilte ja ahistamisskandaali. Elektroonilised hääled on antud, neid tagasi võtta ei saa. Onu-heinod keerutavad vuntse ning nii mõnigi neist annab jaoskonnas hääle Rõivasele. Ikkagi mehine mees, naisi jahib ja puha. Kokku saab Rõivas üle nelja tuhande hääle ja on kohalikel valimistel osalenud poliitikutest pingereas kuues häältemagnet.Endiselt võrdsete mäng?
Üldine suhtumine meenutab keskpärast komöödiat. Enamik arvamusliidreid mõistab Taavi Rõivase avalikult hukka, mis loomulikult ei takista mehel oma heast valimistulemusest rõõmu tunda.
Kadi Metsmaast ei räägi keegi. Tema on endiselt „Taavi Rõivase anonüümne ohver”, keda ei tohi „taasohvristada”. Selline suhtumine eeldaks, et Rõivas saab peale turuplatsi-häbi ka mingi karistuse.
Aga ei saa. Sest naisele on piisanud vabandusest, mees oma sõnul ei mäleta, mis juhtus ning keegi kuriteoteadet ei esita.
Jutt sellest, et tunnistajaid ei ole, ei päde samuti. Usinad telereporterid lendavad Malaisiasse ja filmivad saatuslikku külmkappi. Selle juures on ka turvakaamera.
Lindi on turvameeskond nõus andma politseile, ka Eesti omale. Aga seda peab keegi asjaosalistest politseilt küsima. Need ei küsi aga midagi – ei Kadi oma ohvristaatuse tõestamiseks, ei Rõivas oma pere ja maine kaitseks.
Kõrvaltvaatajale võib nii kergesti jääda mulje, et ränga kuriteo asemel käib võrdsete osapoolte mäng. Ettevõtja ja poliitik on sarnase ühiskondliku staatusega.
Kuritegu, mis restoranis kahekesi klaaritud saab, on siiski pigem niruks osutunud õhtu klattimine kui ohvriabi- või kas või lepitusmenetlus. Ja kui kumbki võrdne osapool ei tahagi täpselt teada, mis nende vahel külmkapi juures juhtus, on neil sellekski õigus.

Vaadatud 10873 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
kaltsak taavi

võiks parem kapist välja tulla!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi