Naine segaduses: „Millest saan aru, kui keegi on minu peale armukade?“

26.09.2021 21:30
Lennart Madisson Illustreeriv foto
Kommentaarid
5
Foto:

Juba vanarahvas teadis, et kolmas ratas vankri all ajab vankri kiverdi-kõverdi sõitma. Aga Jane poleks kunagi arvanud, et ta parim sõbratar end kolmanda rattana tunneb.

Jane on neljakümneaastane naine, kelle kehavormide põhjal võiks iga skulptor luua uue Milose Venuse: lopsakas rind, ümarad puusad ja kelmikate lohukestega kutsuvalt flirtivad põlved. Selline naine peaks küll elama õnnelikult ja nautima igat sekundit talle antud elulõngast.
Ometi... Jane nägu on nutu­kriim, silmad kergelt tursunud ja hääl täis hingepiina. Ta hingab sügavalt sisse ja alustab: „Ma olen omadega täiesti puntras. Arvan, et tegemist on armukadedusega. Ei-ei, minul on oma mehega kõik korras! Asi on minu sõbrannas!“
Jane värisev hääl vaibub viivuks. Ta kougib kallist ridikülist roosaka ninaräti. See on kergelt lõhnastatud. Daam tupsutab harjunud liigutusega laiali kippuva meigiga silmaaluseid ja jätkab: „Mul on jube hea sõbrants – või vähemalt siiani arvasin nii. Aga viimasel ajal, eriti kui oleme tema ja minu mehega kolmekesi väljas, muutub ta kuidagi imelikuks. On kohati selline sapine, viskab meile altkulmu pilke, samas teeb minu naljade peale üle võlli naeru ja kiidab minu andekust. Ma ju saan aru, et ta pole seejuures siiras. Mis toimub?  Mul on tunne, et ta on meie peale armukade, aga kustkohast ma tean, et probleem on selles ja mitte kusagil mujal?“

Kuidas sellest aru saada?
Ühest vastust sellele küsimusele on raske anda. Täpselt oskab Jane probleemile vastata tema sõbranna ise, sest keegi teine inimese pea sisse ei näe ja mõtteid lugeda ei oska. Lisaks, kui inimene on kaval ja krutskeid täis, ei pruugi ta muidugi ausalt vastata ning tõde jääb endiselt hulpima arusaamatute asjade ookeani lõputute lainete rüppe.
Ometi on olemas mõned tundemärgid, mis viitavad armukadeduse olemasolule. Hakkame neid koos Janega vaatama ning loodame, et tõde ei jää igaveseks uitama vastamata küsimuste hämaratele alleedele.

Ta räägib sind taga
Hoia kõrvad hoolega lahti. Kui kahtlustad, et keegi on sinu peale armukade, ei pruugi ta seda sulle otse näkku öelda, vaid elab oma kibestumise välja sind taga siunates. Kui sinu tutvusringkonnas hakkavad ­levima sinu kohta käivad ebameeldivad kõlakad, püüa välja uurida, millisest ussipesast – täpsemalt, ussi suust –  klatš pärineb. Üllatusega võid kuulda, et sind määriva halva info on eetrisse lekitanud just see persoon, keda kahtlustad armukadeduses.

Ta on rõõmus sinu ebaõnne üle
Kui ajad töö juures ümber kohvitassi või tellisid kogemata kaks numbrit liiga suured kingad, oska märgata: kes sind ümbritsevatest inimestest viskab kahjurõõmsa killu;  tuletab meelde sinu analoogilist äpardust; suudab vaevaga varjata oma rahulolu? Inimene, kes on sinu peale armukade, ei suuda sageli kontrollida oma negatiivseid emotsioone, mida ta sinu vastu põues soojendab.

Ta kopeerib ja parodeerib sind
Kui keegi hakkab sind tuttavate seltskonnas või töö juures ­ootamatult järele ahvima, võimendab sinu nõrkusi – olgu selleks kõnedefekt, harjumus kohvi luristada või kimbatuse hetkel nina näppida – on põhjust kahtlustada, et selle inimese põues peitub sinu vastu terav armukadeduse okas. Muidugi, sõbraliku tögamise ja paroodia vastu pole kellelgi midagi. Aga õelal torkel ja muhedal naljal teeb ju kergesti vahet?

Ta vähendab sinu saavutusi
Ükskõik, kui hästi sul ei lähe või kuitahes head tulemust sa ei saavuta, ei suuda armukade inimene sinu õnnele siiralt kaasa tunda. Ikka leiab ta mõne vea või eduelamust vähendava nüansi, mille abil loodab ta sinu tuju rikkuda. Soovitus: kui kahtlustad kedagi armukadeduses, viska välja tilluke püünis. Mõtle välja mingi suvaline boonus, mida sa oled hiljuti justkui saanud. Kasvõi lotovõit. Jälgi, kuidas ta reageerib. Kui ta on armukade, soovib ta sulle ehk õnnegi, aga lisab siis kiiresti järele, et ega see summa nüüd nii suur ka ei ole ja kodulaenu sa sellega ikkagi ära ei maksa.

Ta ülistab sind ebasobivas koguses ja vales kohas
Me kõik liigutame mõnuga kõrvu, kui meid kiidetakse. See on inimloomusesse sisse kodeeritud. Kui aga keegi hakkab sind ühtäkki täiesti mõõdutundetult üles puhuma, ülistab näiteks sinu pliiatsiteritusoskust nii, et töökaaslased hakkavad kontrollimatult hirmuna ja panevad sulle hüüdnimeks Pliiatsi-Kunn, on miskit pildil valesti.
Inimesed on oma olemuselt enesekesksed. See tähendab, et normaalses olukorras kiidab teine inimene sind täpselt nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik. Või oli see vastupidi. Kõik, mis jääb üle selle, on kahtlane ja väärib kiiret (enese)analüüsi.

Jah, ta on armukade!
Jane on mõelnud kaasa ja toonud näiteid. Nii kummastav, kui see esmapilgul ei tundu, on tõesti tegemist lihtlabase kadeduse või armukadedusega.
“Ja mina olin valmis uskuma peaaegu kõike,” ohkab Jane. “Sellest alates, et olen ta silmini ära solvanud, ehkki ei tea, millega, kuni selleni, et keegi on mulle needuse peale pannud. Või siis selleni, et ma olen hull ja kujutan kõike ette...”Vaadatud 859 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
kohvi hullar

sõbranje tahab kolmekat teha

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi