Noored alustavad narkoga suurest uudishimust

02.02.2020 20:25
Marta Mänd Illustreeriv foto
Kommentaarid
0
Foto:

Narkootikumide ­tarvitamisega alustas Viktor 10. klassis, kui ta käis ­sõpradega väga tihti ­vahetunni ajal ­koolist väljas kanepit suitse­tamas.

Viktor tahtis aru saada, mida tähendab teises meeleseisundis olemine, mistõttu on ta igasuguseid eri aineid proovinud. Näiteks 10. klassi kevadel proovis ta koos sõpradega LSD-d, et teada saada, kuidas on võimalik ette kujutada, et sa näed midagi, mida seal tegelikult pole (LSD-l on väga tugev hallutsinogeenne toime).
Internetist teiste LSD kogemuste kohta lugedes arvas Viktor, et uue narkootikumi proovimine võib talle halvasti mõjuda, näiteks ta muutub vägivaldseks või hüppab kuskilt kõrgelt alla, mistõttu kutsus ta kained sõbrad tarvitajaid valvama. Samuti oli tal ettekujutus, et LSD-d tarvitades kaob inimesel enesekontrolli võime ja talle tundub terve maailm teistsugune, mis pole noormehe sõnul aga absoluutselt tõelähedane. Õnneks läks Viktori esmane kogemus LSD-ga hästi ja valvajaid polnud vaja.
Tegelikult arvasid Viktor ja ta sõbrad, et nad on petta saanud, sest nad ei saanud aine mõjust kohe alguses aru. Öösel pettunult koju minnes mõistis ta siiski, et aine mõjub: tähed liikusid taevas ringi, taevas tundus nagu lainetav veepind, värvid olid väga erksad ja tuled eredad.

Tundub lõbus ja huvitav
Viktor on proovinud kõiki narkootikume, mida ta on kätte saanud: MDMA-d ehk ecstasy’t, psilotübiini sisaldavaid trühvleid, luulusalveid ehk salviat, amfetamiini ja kodeiini. Neid aineid on ta tarvitanud vaid ühe korra, kanepit ja LSD-d aga rohkem.
Kanep ja LSD on noormehe arvates kõige huvitavamad ja ägedamad ained. Millest on kasu, neid ta tarvitab – kui tuleb tuju või kui neid kuskilt kätte saab (vahel on tarvitamise vahel mitu kuud, vahel tarvitab mitu korda kuus). Viktori sõnul kanepi tarvitamine lõdvestab teda ja teeb oleku lõbusaks, muudab ta loominguliseks, aga veidi laisaks. Kanep on lõõgastumiseks hea ja aitab tal hästi magama jääda.
Noormehe jaoks on kanepi suitsetamine võimalus sõpradega lõbusalt vaba aega veeta ning koolist puhata. Kahjuks on Viktori ütlemise järgi aine Eestis kallis ning teda hirmutab veidi teadmine, et selle tarvitamise tõttu võib mõni vaimne haigus avalduda (näiteks skisofreenia). LSD tarvitamine on Viktori jaoks väga äge ja täiesti teistsugune kogemus, mille sarnast teisi aineid tarvitades ei saa. Samuti on see kogemus väga silmi avav, mille käigus avastad nii ennast kui ka maailma, saad palju rohkem aru ja õpid uusi asju.
Midagi negatiivset ta LSD tarvitamise kohta öelda ei oskagi, võibolla ainult seda, et aine on kallis ja võib tekkida bad trip ehk väga ebameeldiv kogemus, millega võivad kaasneda ähvardavad hallutsinatsioonid ja hirm hulluks minemise ees. Siiski ei kujuta ta ette, mida tegema peaks, et selline halb kogemus tekiks, ilmselt mõjutab seda aine kogus ja inimese enesevalitsusvõime.

Usub, et teab, mida teeb
Viktor mõjub enesekindlalt ja rahulikult ka siis, kui ta levitab infot, milles tegelikult kindel olla ei saa.
LSD, kanep, MDMA narkootilise ainena ja psilotsübiin üldjuhul füüsilist sõltuvust ei tekita (kanepi puhul võib 10-30% tarvitajatest sõltuvusse jääda). Ained, mis kindlasti sõltuvust tekitavad ja mida Viktori arvates mitte kunagi tarvitada ei tasuks, on kokaiin, metamfetamiin, heroiin ja GHB ehk korgijook.
Need ained ei peaks noormehe arvates kunagi legaalsed olema, sest need on äärmiselt ohtlikud ja sõltuvusttekitavad. Odava hinna (v.a kokaiin) tõttu on need ained sõltlastele kergesti kättesaadavad ning süstides on üledoosi saamine lihtne.
Viktor ei näe aga ohtu selles, kui keegi kodus kanepit suitsetab, sest selline inimene pole tema sõnul kellelegi ohtlik. Samuti arvab ta, et on naeruväärne, et inimesed on pimedad ning usuvad ja kardavad asju, millest nad ise midagi ei tea, mille tagajärjel on tekkinud kõiki narkootilisi aineid üldistav “narkootikumid on pahad” mõtteviis.Mis on vastuargumendid ­kanepi legaliseerimisele?
Viktor ei mõista – kui alkohol ja tubakatooted on Eestis legaalsed, siis miks ei peaks LSD või kanep legaalsed olema ja mis vastuargumendid kanepi legaliseerimisele olla saaks. Tema arvates peaks Eestis kanepi tarvitamise kindlasti legaliseerima, sest see teeks ainult head: tarvitajad saaksid aine odavamalt kätte, riik teeniks raha, sest ainet ostetaks poest, mitte narkodiilerilt ning see teeks ka turismitööstusele head, aine oleks puhas ja ohutu ning kanepi legaliseerimine näitaks, et ühiskond liigub edasi paremuse poole.
Noormees tõdeb, et alguseks ei pruugiks Eesti elanikele narkokultuur meeldida, kuid arvab, et sellega harjutaks ära ning ennustab, et tulevikus on kanep paratamatult legaalne. Ta lisab ka, et populaarne arvamus kanepivastaste seas on see, et kanepi tarvitamine muudab inimesed skisofreenikuteks, ja kui Eestis kanepi tarvitamine seaduslikuks teha, oleks terve Eesti skisofreenikuid täis, aga tema sõnul näiteks Hollandis, kus kanepi tarvitamine on tolereeritud, ei ole ju nii.
Viktori arvates on alkohol ja tubakatooted kindlasti ohtlikumad kui kanep. Kui alkoholi liigtarvitamisest võib saada alkoholimürgistuse, siis kanepi mürgistusjuhtumeid esineb väga harva.
Samuti pole teada juhtumeid, kus inimene oleks surnud kanepi üledoosi, aga liigse alkoholi ja tubakatoodete tarvitamise tagajärjel tekkivate tervisekahjustuste tõttu sureb aastas miljoneid inimesi. Kanepi tarvitamine võib küll vähestel inimestel sõltuvust tekitada, kuid kindlasti esineb seda harvem kui alkoholi- või nikotiinisõltuvust. Alkoholi tarvitamine võib inimesed agressiivseks teha ja seetõttu kaklusi põhjustada, aga kanepisuitsetajad on enamasti väga rahulikud ja ei ole kellelegi ohtlikud.
Jääb nentida, et Viktoril on kindlasti milleski õigus – näiteks selles, et alkohol ja tubakas on kahjulikud.

Vaadatud 504 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi