Õied toiduks

12.07.2017 19:00
Maire Suitsu retseptid
Kommentaarid
0
Foto:

Lilli hakati toiduks tarvitama juba tuhat aastat tagasi. Seejuures mitte ainult kaunistamiseks, vaid ka salatites ja jookides.

Neid võib lisada keedistesse ja džemmidesse, külmutada jääkuubikutes jookide kaunistamiseks, kasutada marinaadides ja ka lihtsalt kaunistamiseks. Paljud lilled on söödavad, kuid on ka mürgiseid, seepärast tuleks ikka enne veenduda, mis asi taldrikul on, kas need on korjatud oma aiast või ostetud. Reeglina on kõikide juurviljade ja maitsetaimede õied söödavad. Jaapanis kasutatakse laialdaselt krüsanteeme, Euroopas mungalilli, kirikakraid, kannikesi ja viljapuude õisi. Ka võilill on kogu maailmas tuntud varakevadise salatitaimena, mille lehed on kõige maitsvamad enne õitsemist, leiavad kasutamist ka õied, näiteks veini ja mõdu valmistamiseks. Päris pisikesi õiepungi võib kuumutada võis, maitsestada vähese soolaga ning kasutada jahtunult salatites.
Vastupidavamaid õisi nagu rukkilill ja punane ristikhein võib kookide või salatite peale panna ilma eelneva töötlemiseta.
Idamaade kulinaarias on ammu tuntud roosid. Roosidest tehakse ka roosivett, mida kasutatakse eksootilistes džemmides, seda juuakse ka lonkshaaval kange kohvi vahele või siis lisatakse külmale veele ja saadakse värskendav jook. Enamus roose on söödavad, kuid nii nagu ka teisi õisi, peab neid hoolikalt pesema ja vältida tuleks pestitsiididega töödeldud õisi. Kui kahtlete, siis parem ärge riskige. Ei maksa süüa roosi kroonlehtede alusel olevat valget osa, kuna sellel on üsna kibe maitse.

Söögiks sobivad taimed:
Kurgirohi (Воrаgо officinalis): rukkilillesinised tähekujulised õied. Kasutatakse punši, limonaadi, šerbeti, külmade suppide, juustu- ja kohupiimatoitude, tortide kaunistamiseks, kokteilides. Võib külmutada jääkuubikutes. Noori lehti võib lisada supile enne keetmise lõppu, eriti just kurgi- ja kapsaroogadele.
Saialill (Calendula officinalis): peened kuldkollased kroonlehed. Kasutatakse liha- ja kalasuppides, makaroni- ja riisitoitudes, lisandiks võile, salatitesse.
Päevaliilia (Hemerocallis fulva): õied ja kroonlehed sobivad hästi salatite ja tortide kaunistuseks, neid võib ka suhkrustada.
Pelargoon (Pelargonium species): õisi ja kroonlehti kasutatakse magustoitudes, karastatavates jookides, kokteilides, võib külmutada koos jääkuubikuga. Kasutatakse küpsetatud pirnide ja õunte maitsestamiseks. Värskete lehtede peal võib lasta tõmbuda kas piimal, koorel või siirupil, mida kasutatakse magustoidu, jäätise või kreemi valmistamiseks. Võib panna ühe lehe ka tee sisse.
Lavendel (Lavandula angustifolia): õied ja kroonlehed on kaunid ja maitsvad šampusepokaalis, šokolaadimagustoidus, tordil ja pirukal, šerbetis ja jäätises. Võib kasutada ka põhiroogades, raguus ja veinikastmes.
Kirikakar (Bellis species): kroonlehti võib puistata salatile, lahtisele võileivale, keedetud juurviljale, kasutada või lisandiks, makaroni- ja riisiroogades.
Mungalill (Tropaeolum majus): kergelt vürtsika maitsega. Õisi võib kasutada tervena salati, kohupiima ja juustuküpsetiste kaunistuseks, võileibade ja suupistete juures.
Roos (Rosa species): pisikesi õisi ja nuppe kasutada jäätise ja desserdi kaunistamiseks, suuremaid kroonlehti puistata magustoidule ja salatile. Kroonlehti ja õienuppe võib ka jääkuubikus külmutada ja kasutada jookides ja kokteilides (eriti šampusega). Suhkrustatud kroonlehti, õisi ja nuppe kasutatakse tortide ja magustoitude kaunistamiseks.
Lõhnav kannike (Viola odorata). Noored kannikeselehed on maitsvad salatis, õisi kasutatakse magustoidu ja karastusjookide kaunistamiseks. Võõrasemasid võib samuti külmutada jääkuubikus ja kasutada siis kokteilides. Õitega võib kaunistada mistahes magustoitu, tortidest kuni jäätiseni, neid võib ka suhkrustada.
Kasutage söögiks ainult neid lilli, mida te kindlasti tunnete ning mille söödavuses võite usaldusväärsete allikate najal täiesti kindel olla. Söögiks pruugitavad ehislilled olgu kasvanud puhtas pinnases ilma igasuguse keemilise töötlemiseta; ka metsikult kasvavaid õisi ei tohiks korjata otse suure liiklusega teede äärest, lautade ligidalt, heitegaaside ja mahavalgunud naftasaaduste mõjupiirkonnast.
Söögiks ei tohi kasutada lõike- või potililli, mis on kasvatatud aiandis või kasvuhoones, kus nii lillede kasvupinnast kui ka lilli töödeldakse mürkkemikaalidega.

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 3096 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi