Pärnu piletikontroll seadis ohtu lapse tervise

10.06.2018 23:35
Hillar Kohv
Kommentaarid
11
Foto:

Võimalik vaid Pärnus? Lapsele appi kiirustavast vanaemast sai ootamatult ühiskonnaohtlik element, asja uurinud reporter aga on linnapea sõnul ebaeetiline.

Vanaema Reena sattus Pärnus äärmiselt ebameeldiva ja tema lapselapse jaoks lausa ohtliku olukorra ohvriks.
Nimelt kiirustas ta oma esimeses klassis õppivat lapselast süstima. Laps kannatab diabeedi all ning süstida tuleb iga päev kindlal kellaajal. Süstiga tehakse kindlaks veresuhkru tase ning kui see on vale, tuleb lapsele anda kohe mingi süsivesikurikas suutäis.
Vanaema Reena käib kodu ja kooli vahet kas jalgsi või jalgrattaga ning on oma liikumisajad alati täpselt välja arvestanud, et mitte kunagi hilineda.
„Kui mõne hetke jooksul diabeetik magusat ei saa, langeb ta koomasse. Kui aga suhkrutase on kõrge st, üle 8, tuleb kohe teha süst, sest suhkur järjest tõuseb. Meie lapsele teeb suhkrulangus higi ja värina üle keha, mis algab kätest ja jalgadest, laps on nõrk ja kukub kokku, seda siis sekundite jooksul,” põhjendab vanaema oma minutite ja sekundite lugemise vajadust.

Bussijuhile kommi pakkuma
Tol päeval aga läksid süstima kiirustava naise plaanid natuke sassi. Reena astus kiirel ja kindlal sammul mööda teed ning tuttavat bussijuhti nähes viipas talle.
Bussijuht sai valesti aru ning peatas bussi, arvates, et tuttav vanaproua tahab peale tulla. Kuna Reenal oli kommikott käes, otsustaski ta ühe peatusevahe bussiga sõita ja üksiti lahket sohvrit suutäie magusaga kostitada.
Kui just selles peatuses poleks bussi sisenenud piletikontroll, oleks kõik täpselt nii läinudki. Reena oleks peatus hiljem oma teekonda jalgsi jätkanud.
Loomulikult oleks eakas daam võinud kontrolli nähes ka kohe maha kalpsata, nagu seda teevad „kutselised bussijänesed”, ent väärikal vanaemal ei tulnud niisugune asi mõttessegi. „Tahtsin ju vaid kommi pakkuda, mitte sõiduõigust varastada,” märgib naine.

Kontrolli jutt lapsest ei huvitanud
„Mul on siiani silme ees piletikontrolör Piret Saare kivistunud, kalk pilk... Ta ei vaadanud mulle kordagi otsa, see pilk oli külm ja ebainimlikult  kauge. Minu mõttes oli vaid üks soov, et jõuaksin õigel ajal kooli esimeses klassis õppivat lapselast süstima,” meenutab Reena.
Tabatud jänes kamandati liinibussist maha ning sunniti istuma kontrolöride bussi. Kuna viivitus võiks Reena lapselapsele saatuslikuks saada, esitas naine kohe oma dokumendid ning palus luba,  et võiks tulla hiljem protokolli täitma. Loomulikult põhjendas naine ka ära, miks tal sel hetkel nii kiire on.
Seda aga ei arvestatud. „Ma ei mõista siiani, kuidas piletikontroll sellise otsuse vastu võttis ja mul minna ei lasknud... Palusin teda ja kontrollida bussijuhti. Istusin seal, nutsin ja palusin, nii väga palusin, et pean õigeaegselt kooli juurde jõudma,  aga see ei aidanud. Praegugi, seda meenutades valdab mind õudne tunne, mida seekord  enda hinges läbi elasin. Ütlesin seda sel korral ka Saarele, aga see ei huvitanud teda... Tema jäi südametult kalgiks. Minutid muudkui möödusid ja möödusid  ja  ankeet, mida Saar mind küsitledes täitis, võttis halastamatult aega, aga temal oli see vaja pisidetailideni lõpuni täita. Palusin bussijuhti , et nad lubaksid mul minna,  et  ankeedi saan ka hiljem lõpuni täita. Ka bussijuht ei lubanud mul minna, ütles vaid, et ei saa, sest arvuti tuvastab minu olemasolu ja menetlus  tuleb lõpuni viia.”

Kontroll kontrollib iseennast
Proua Reena mõtles mõne päeva ning otsustas siis oma üleelamist ka linnavalitsusega jagada – ehk peab keegi veel kriitilises olukorras halastamatu kontrolöriga silmitsi seisma.
Korrakaitseosakonda helistades tabas teda aga suur üllatus. Piletikontroll Saar on üksiti ka kontrollide kontrollija ja nende töö eest vastutaja ehk siis sisuliselt kontrollib iseennast.
Reenaga uuesti suheldes küsis ta, et miks naine ometi bussist ei põgenenud. „No kuidas ma oleksin saanud, kui buss juba liikus. Ega siis juht ei hakka mulle sõiduajast mingit põgenemispeatust tegema,” ohkab Reena.

Linnapea näeb viga ajakirjanikus
Siinkirjutaja otsustas looga edasi tegeleda ning pöördus küsimusega Pärnu linnapea Romek Kosenkraniuse poole.
Muidu sõbralik mees, kel Nelli Teataja jaoks kunagi kommentaarist kahju pole olnud, osutus seekord aga äärmiselt jäigaks ning kirjutas päringule vastuseks, et selle saatja ei järgi ajakirjanduseetikat ning pole piisavalt neutraalne.
„Ajakirjaniku amet eeldab teatud kutseoskusi. Selle hulka kuuluvad näiteks kirjeldatava neutraalsus ja selgus. Teie kirjeldus on liiga segane, et seda pikemalt kommenteerida. Pärnu linnavalitsus soovib, et end ajakirjanikena esitlevad inimesed peaksid kinni Eesti ajakirjanduseetika koodeksist. Hetkel saab kommenteerida vaid seda, et linnavolikogu määruse alusel on kehtestatud Pärnu ühistranspordis väga selged sõidutingimused. Sooduspileti või tasuta sõidu õigus on volikogu määrusega antud teatud elanikkonna rühmadele. Ülejäänud elanikele on Pärnu linnas bussisõit tasuline ja sõidu õiguse bussis annab vaid reisija poolt ostetud pilet, kas nutitelefoni teel, kaubandusvõrgust või bussijuhilt bussis.”
Võimalik, et keegi tuli linnapeale appi kirja kirjutama, sest tema viimane lause on veidi teises tonaalsuses: „Samuti on mul äärmiselt kahju, et inimene piletita sõidu tõttu pidi taluma ebameeldivusi.”
Veidi asjalikuma kirja sain Andrus Kärpukilt, kes juhib Pärnumaa Ühistranspordikeskust. Tema andis teada, et Piret Saar tema asutuses ei tööta ning et ebaõiglase trahvi saab vaidlustada.
Siin aga polnud küsimus trahvis, vaid diabeetikust lapses, kelle elu ametniku jäikuse tõttu ohtu sattus.Vaadatud 4233 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Teet Roosaarele

Oled olnud aastakümneid Pärnu Postimehe ajakirjanik ja eelnevalt õppinud ülikoolis ajakirjandust. Peaksid olema viisakas ja kultuurne, aga kes sa tegelikult oled? Näitasid oma vastukajas välja viimast madalalaubasust ning matslikkust ning tekib küsimus, et kuidas sinu taolised saavad üldse töötada Pärnu linnavalitsuses meedianõunikuna? Kui sinu taoline töötab Pärnu linnavalitsuses meedianõunikuna, siis ei saa ka tervet Pärnu linnavalitsust tõsiselt võtta ning jääb üle loota, et peagi astub ametist tagasi terve Pärnu linnavalitsuse koosseis eesotsas linnapea Romek Kosenkraniuse endaga, sest Teet Roosaare käitumine näitab Pärnu linnavalitsuse taset. Ja Pärnu linnavalitsuse "tase" on juba seegi, et kui Pärnus plaanitakse 1. juulist bussipiletite hindasid tõsta ning Pärnut külastavatele inimestele muuta pilet veel mitmekordselt kallimaks. Linn peaks ikka turiste ligi meelitama erinevate soodustustega, aga mitte neid eemale peletama. Pea,e valimisi on alati suur võimuvõitlus, et kes saab linnapeaks ja moodustavad linnavalitsuse koosseisu. Pärnus läks ikka kuradima sitasti, kui paika valiti selline linnavalitsuse koosseis, nagu praegu on. Linnakodanikke mõnitatakse ja nende üle ilgutakse, ka nende usu tõttu. Mingisugune linnavalitsuse töötaja teostab veel liinibussis piletite kontrollimist ja siis kontrollib veel enda tööd. Kas saab veel suuremat naljanumbrit olla? Pärnu linnavalitsus peaks häbenema silmad peast! Kahju, et pole teleekraanil enam "Ärapanijat", sest see saade saanuks terve saatejagu materjali sellest artiklist. Kujutan praegu ette, et kuidas Mart Juur ja Peeter Oja mängiksid Piret Saare rolli, et kord kontrollib pileteid bussis ja siis võtab enda kohta kaebusi vastu linnavalitsuses. Tsirkus Barcelona on selle asja nimi.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi