Pöörane avastus: Herilased hävitavad rohkem kahjureid kui linnud

02.09.2018 19:15
Nelli Teataja
Kommentaarid
2
Foto:

Kuna praegu kimbutavad herilased nii aias kui välikohvikutes, tekib paratamatult küsimus, miks neid nii palju on ja ka kas neist tüütustest ka mingit kasu on.

Selle, kui palju on herilasi, määrab ära mai, juuni ja juulikuu ilm. Soe ja kuiv ilma soodustab pesakondade arengut ja sel aastal on seetõttu herilasi lihtsalt palju. Siiski mitte erakordselt palju, selgitas Tartu Ülikooli zooloogia teadur Villu Soon ERR Novaatorile. Aga eelmisel aastal, mil kevad ja suvi olid niisked ja jahedad, oli herilasi vähem.
Vastupidiselt rahva seas levivale müüdile pole herilased meemesilastest agressiivsemad. “Inimesed kardavad neid, kipuvad kätega vehkima ja selle tulemusena läheb ka herilane närvi. Teise võimalusena satuvad inimesed nende pesa lähedale. Selle kaitsmine on loomulik. Teeksime sama, kui mõni elukas meie kodu lõhkuma tuleks," rääkis Eesti Maaülikooli vanemteadur Marika Mänd ERR Novaatorile
Sel aastal võivad herilased olla tavapärasest veidi närvilisemad, sest meil olid väga kuumad ilmad ja tekkis veepuudus. Herilased ärritusid tühja kõhu ja veepuuduse tõttu ja nõelasid kergemini. Veeotsingud võivad tekitada herilaste ja inimeste vahel täiendavaid konflikte, kui viimased neile näiteks kaevu ääres kogemata peale astuvad.
Suvel teisel poolel ajab herilased liikvele suhkrunälg. Augusti alguses isasherilased surevad ja emad hakkavad valmistuma järgmiseks kevadeks. Töölistel pole enam midagi peale enda elus hoidmise teha. Täiskasvanud putukad vajavad rohkem suhkrut ning inimeste lähedal on suhkrut kerge leida. Magusanälga annab kustutada marja­põõsastes, õunapuudel või kohvikulaual või aianurgakeses olev morsi või muu magusjoogiklaas.
Kui mesilaste kohta teavad inimesed hästi, et neid on vaja meie toidulaua jaoks, sest nad on olulised tolmeldajad, siis kuidas on herilastega?
Villu Soone sõnul herilased küll kannavad edasi ka õietolmu ja on nõnda tolmeldajateks, kuid nad on kindlasti vähem tõhusad tolmeldajad kui mesilased või kimalased. Küll aga on herilased väga tõhusad kahjurite tõrjujad. Üks aias olev herilasepesa hävitab rohkem aiakahjureid kui linnuperekond. Seega tasuks just aiapidajatel ja põllumaastel suhtuda herilastesse lugupidavalt – nad on looduslik asendus kahjurimürkidele.

Vaadatud 1355 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
teadja

Meil on aga lollid looduskaitse all.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi