Praegused alkoholihinnad soomlasi siia suurematele osturetkedele ei meelita

11.08.2019 20:25
Ülo Külm
Kommentaarid
0
Foto:

Õlled, longerod ja kallid konjakid ning viskid – need on põhjanaabrite kindlad joovastava kraami eelistused.

Hõisata pole midagi, hiljuti suure käraga mahakuulutatud alkoholihindade (aktsiisi) langetamisest pole olulist kasu riigile sündinud.
Jah, põhjanaabrid ostavad siit endiselt erinevat kärakat koju kaasa, kes rohkem, kes vähem, kuid mingist uuest (retro)buumist on asi väga kaugel. Samuti ei pidavat Läti meist veelgi odavama alkoholi roll erilist tähtsust omama. Paljud soomlased ei viitsi esiteks nii kaugele enam ekstra sõitma hakata ning bensiinikuludki on sealjuures täiesti arvestatavad.

Lätti pole mõtet sõita
Kogu tõe alkoasjast paljastab Nelli miniküsitlus sagedasti Eestit külastavate soome turistide käest. Kusjuures huvitav tähelepanek. Eckerö Line versus Tallink. Odavus ja toored, ilmselgelt ülepaisutatud hinnad. Enne laeva väljumist Helsingisse oli Eckerö puhul nn. vodka-õlleturiste suhteliselt palju, kuid näiteks hiliseima Tallinki laeva peale läksid vaid vähesed siit silmatorkavates kogustes alkoholi ostnud.
Eero, hilistes viiekümnendates, firmajuht: "Ise ma eriti alkoholi ei tarbi ega osta seda Tallinnastki. Kuid paljud minu tuttavad käivad siin endiselt tihti kastide kaupa longerot ja õlut ostmas. Just seda kraami saab siit veel rohkem kui poole võrra odavamalt, kui Soomest. Veini üldjuhul osta ei tasu, vahe on Soomega võrreldes paar eurot. Viina puhul on vahe küll märgatavalt suurem, kuid seda juuakse Soomes tänapäeval palju vähem, kui varem. Rahvas eelistab lahjemat alkoholi.
Mis konkreetsetesse markidesse puutub, siis näiteks Eestigi õlled, Saku ja A Le Coq on täiesti joodavad. Longerotest valiksin siiski ainult Hartwall Original´i. Läti värk? See ei kannata, see ei tasu ennast ära. Sõit sinna, edasi-tagasi, on ligi 400 kilomeetrit. Bensuraha kulub juba vähemalt 50-60 eurot. Täis autokoormaidki ei viitsi sealt enam keegi tuua!".

Kallimate jookide eelistus
Tomi, hilistes neljakümnendates, ärimees: "Käin Tallinnas umbes kümme korda aastas. Ise ostan Eestist ainult superkalleid jooke. Kanget alkoholi, konjakit ja viskit. Konjakimarkidest näiteks Hennessy ja Larsen. Viskitest just šoti linnaseviskit. Samad tooted võivad meie Alkos olla ligi 50% kallimad! Aga mingeid õllekaste ma ei viitsi endaga kaasa lohistada. Kes minu tuttavatest ostavad palju õlut ja siidrit, need põrutavad muidugi autoga Lätisse. Et on oluliselt soodsam. Tean ka mitmeid selliseid, kes alkoholi - peamiselt lahjemat - ainult laevalt ostavad, Tallinnas maale ei lähegi! Ise ma jagaksin Eestisse tulevatest soomlastest alkoholiostjad kolmeks: 1) Need, kes ostavad kokku palju odavat alkoholi; 2) Need, kes ostavad vähe alkoholi, kuid maksavad kokkuvõttes suuri summasid (rõhk kallitel markidel) ja 3) Need, kes sõidavad furgoonautoga ikkagi edasi Lätti alkoholi järele."Vahel ei pea laevast väljumagi
Heikki, 65, pensionär, endine ettevõtja: "Käin Eestis peamiselt õlut ja longerot ostmas. Enne ostsin ka palju viina/ vodkat, kuid kuna selle hind on tõusnud, ei tasu enam ära. Eesti õlledest soosin A. Le Coq´i , soome omadest Karhu´t. Varem ostsin ka tumedat ja heledat Saaremaa "Tuulikut", kuid nüüd on selle hind liiga kõrgeks aetud. Arvan, et hiljutine alkohoolsete jookide hinna alandamine Eestis ei olnud piisav. hindu vähendati liiga vähe, mitte piisavalt. Alati teen ma ka väga täpse hinnavõrdluse. Mis on hind laeval, mis teie SuperAlkos. Tavaliselt lähen ma reisile autoga, kuid kui laevas on head hinnad, siis ma ei tule autoga üldse laevast välja! Hind on määrav! Ma ei ostakski niivõrd palju alkoholi, kuid kuna pidutsen palju, siis seda ju kulub... Hoolimata kõigest ma Lätis ikkagi ei käi, see on liiga raske!"
Ah jaa. Lõpetuseks huvitav tähelepanek samuti väga nõutud tootegrupi, suitsude-sigarettide osas. Laevalt saab suitsu osta igal juhul märgatavalt odavamalt kui Soomest. Kuid miks on vaid kolm pakki aktsiisivabad, miks mitte kogu plokk? Ning miks ainult laeva baaridest neid osta saab?

Vaadatud 524 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi